Spamcı Google Gruplardan Çıkmak

30 Eylül 2012

Hiç üye olmadığınız halde bazı Google mail gruplarından (google groups) sık sık mailler alıyorsunuzdur. Bu durum aslında son zamanlarda bazı uyanıkların spam veya reklam amaçlı mail atmak için bu yöntemi kullanıyor olmalarından kaynaklanıyor.

Son zamanlarda kafayı bu maillere takarak bana ve üyesi olduğum gruplara gelen Googlegroups uzantılı bütün maillerden kurtulmayı başardım. Siz de bundan muzdaripseniz biraz zaman ayırarak kurtulmanız mümkün.

Spamcılar bizi bu gruplara isteğimiz ve iznimiz dışında eklemekle kalmayıp, hem gönderdikleri maillerde mail grubundan çıkış (unsubcsribe) linkini hem de hangi adresimize gönderdiklerini gizliyorlar (tabi bu sadece benim gibi birden fazla mail hesabına sahipseniz önemli) ki aslında bu adresleri bulmak çok da zor değil. İleti kaynağından (message source) bu bilgilere direk erişebilmeniz mümkün.

İşin özü şu: herhangi bir gruptan ayrılmak için aşağıdaki adrese boş bir mail atın. Bu adreste grupadı yerine çıkmak istediğiniz grubun adını yazmalısınız:

grupadı+unsubscribe@googlegroups.com  

Burada dikkat edilmesi gereken şey ise bu maili, üyesi olarak göründüğünüz mailinizden göndermek. Yoksa bu gruba zaten üye değilsiniz diye bir cevap dönecektir.

Doğru adresinizden mail attıysanız size gelecek onay mailini cevaplamanız yeterli olacaktır.
O da şuna benzer bir adres olacaktır.

grupadı+unsubconfirm@googlegroups.com

Buraya kadar olay basit.

Asıl sorun ise benim gibi tek posta kutusu olup da 3-5 adet mail adresi olanlar bu işlemi nasıl yapacaklar? Örneğin benim kullandığım 2 adet mail hesabım ve birkaç adet de üyesi bulunduğum grup var diyelim:

serdar@serdarkocaoglu.com.tr (varsayılan hesabım bu olsun)
serdarkocaoglu@serdarkocaoglu.com
grup@serdarkocaoglu.com

Bunlara atılan maillerin hepsi aslında aynı posta kutuma geliyor ama ben mail gönderirken sadece varsayılan üzerinden gönderebiliyorum. Örneğin serdarkocaoglu olan mail adresimi veya grup adresimi bir googlegruba eklemişler ve ben iznim dışında eklendiğim bu gruptan ayrılmak istiyorum ama ben mail gönderirken serdar üzerinden attığım için çıkış başvurum kabul edilmiyor. Yani google gruplardan çıkmak için göndermem gereken mailleri direk gönderemiyorum. Hesabımda değişiklik yaparak gönderebilirim ama bu da uzun iş ve ayarları sürekli değiştirmek zorunda kalırım. Bu yüzden bana daha profesyonel bir çözüm gerekiyor.

Bunun için e-posta sunucuma telnetle bağlanıyorum ve smtp komutlarıyla istediğim gibi mail atıyorum. (Sunucuda izniniz ve yetkiniz olmalı. Örnekteki sunucu IP Adresi: 1.1.1.1)

telnet 1.1.1.1 25
helo
mail from: serdarkocaoglu@
serdarkocaoglu.com.tr
rcpt to: grupadı+unsubscribe@googlegroups.com
data
subject: unsubscribe
message:
.


Daha sonra bana gelen onay mailini de şu şekilde cevaplıyorum:

telnet 1.1.1.1 25
helo
mail from:
serdarkocaoglu@serdarkocaoglu.com.tr
rcpt to: grupadı+unsubconfirm@googlegroups.com
data
subject: Re:
grupadı adlı gruba olan aboneliği iptal etme isteği [{EMHCwoIF6Trbv9cIiaI0}]
message:
.


İşlem tamamdır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, konu kısmının mutlaka gelen onay mailindeki onay kodunu içermesi. Bu kodu doğru göndermezseniz gruptan çıkışınız onaylanmaz.

Serdar Kocaoğlu
MCSE:S
30.09.2012

2 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 30 Eylül 2012 12:06  

aşmışsın devrem sen :D

ERLIK 1 Ekim 2012 18:02  

Süper , saolasın.

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI