Blogger Erişim Sorunu ve Çözümü

29 Aralık 2010

Son zamanlarda bu site gibi özel domain adı olan blogger/blogspot blogları engellenmeye başlandı. Öğrendiğime göre bunun sebebi Digiturk'un maç yayını yapan blogların engellenmesi için açtığı kapatma davalarıymış. Bu engelleme için önce geçen ay ghs.google.com engellendi. Bu yasak, alternatif IP'ler kullanılarak aşıldı. Dün de bu alternatif IP'ler bloklandı ama hemen yeni bir IP bulundu: 74.125.93.121

Sorun yaşayan site sahiplerinin çözüm için DNS kayıtlarında Host A recordlarını bu IP adresiyle güncellemeleri gerekiyor.

Öte yandan birkaç illegal site yüzünden bizim gibi masum binlerce sitenin yasaklanması hiç hoş bir durum değil. Daha önce de söylediğim gibi engellemeler DNS veya IP ile değil URL filtreleme yöntemiyle yapılmalı.

Serdar Kocaoğlu
29.12.2010

İlgili yazılar:
Blogger Yasağı ve Bloglara Erişim Yöntemi
DNS Ayarları ve Yasaklanan Sitelere Erişim..

13 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

İçimden Geldiği Gibi 29 Aralık 2010 13:43  

Hakikaten sinir bozucu,takip ettğimiz siteler artık açılmıyor.

Anonim 29 Aralık 2010 17:19  

Url kapatsalar ya ne bu milletle dalga mı geçiyorlar.Telif hakkı çiğnemiş siteler var ise filtreme yapsınlar.Fakat burda farklı maksat var onu yaparlar ama hedef url değil dns gösteriliyor yani googleye inat yapılan bir olay.

sabonis 30 Aralık 2010 01:04  

bunu yaptım ama şimdi de

Not Found
The requested URL / was not found on this server.

şeklinde bir hata alıyorum. yapmadan önce hiç açılmıyordu.

rahat yazar 30 Aralık 2010 13:14  

Bıktım IP değiştirmekten ve blogger'dan soğudum. Değiştirmeyenlerin bloguna girilmiyor. Sonunda .com olayını bırakıp .blogspot.com'a döneceğiz eğer IP bulamazsak.

Serdar Kocaoğlu 30 Aralık 2010 18:16  

Aslında bu durumun şöyle bir faydası var; sahipsiz kalmış, bakımsız ya da eski siteler saf dışı kalıyor bu sayede :) bu yüzden her engellemede ziyaretçi sayım artıyor.
ama yine de doğru değil tabi..

admin 31 Aralık 2010 14:37  

Şimdi arkadaşlar bu sorun olduğundan beri bende farklı bir sorun oluştu. Ulaşamayan bloglarımı ihs'den 74.125.93.121 yaparak düzelttim ama bazı bloglarımda bu hatadan sonra feedburner aboneliklerime ulaşılamıyor. Yani hem mailler gitmiyor hemde rss sayfam açılmıyor. ne yaptımsa, ne aradımsa çöziüm bulamadım. sitemin rss'sine tıkladığımda yönlendirme sayfası açılıyor ve ingilizce olarak

You're about to be redirected

The blog that used to be here is now at http://www.siteadım.org/feeds/posts/default.
Do you wish to be redirected?

This blog is not hosted by Blogger and has not been checked for spam, viruses and other forms of malware.

YES NO

çıkıyor. Yes'e basmama rağmen sayfa değişmiyor... Bu sorunu bir an önce düzeltmem lazım çünkü birçok hitim feedburnerden geliyor (24 bin takipçim var)
ütfen yardımcı olun arkadaşlar.... teşekkürler....

Serdar Kocaoğlu 31 Aralık 2010 16:12  

Ayarlarınızı görmeden birşey söylemek zor..

admin 1 Ocak 2011 13:34  

hangi ayarlar? Hiçbirşeyde değişiklik yapmadım ki, birden kendiliğinden çalışmamaya başladı...

selami b 3 Mart 2011 14:17  

Digiturk seni eskiden beri sevmezdim Şimdi Hiç Sevmiyorum ne uyuz firma yav .

Google un şikayet linki var oradan toplu şikayet yaptır çalışanlarına hemen kapatılır. Ben bile kaçtane kopya ligtv blogunu kapattırdım ilk yasak zamanında....

Arkadaşlar Google da rastladığınız ligtv maç yayını yapan blogspot sitelerini aşağıdaki linke şikayet edelim gerekçe ortadan kalktığında yasak kalkar...

https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr&pli=1

ayten 3 Mart 2011 14:23  

https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr&pli=1

Yukarıdaki linke ligtv yayını yapan blogları şikayet edersek google bu blogları kapatır yasak kısa sürede kalkar.

pasha baba 6 Mart 2011 19:30  

Hitlerimiz düşüyor ve siteye girişteki ''Bu Site Mahkeme Kararıyla Kapatılmıştır'' yazısıda açıkcası beni rencide ediyor ve ziyaretçilerimizede yalnış bir intiba bırakmış gibi hissediyorum. Oysaki site içeriğim şifalı bitkiler. Bence Site Filtrelemesi yapılması lazım.
Ayrıcada digitürk denilen şirkette kendine başka önlemler alsınlar mesela ''dreambox'' vb uydu cihazları LAN üzerinden yayını alıp şifresini kırıp ip üzerinden yayın yapıyorlar, bunlarla siteye aktarım yapılıyor.

Anonim 8 Mart 2011 17:24  

İnternet Teknolojileri Derneği, bazı Korsan LigTv blogları nedeniyle, Blogspot'un toptan erişime kapatılması kararı ile ilgisi bulunan tüm kuruluşlar aleyhine Ankara Cumhuriyet Savcılığına "görevi ihmal" iddiası ile suç duyurusunda bulundu. Aleyhlerinde suç duyurusu bulunan kurumlar Digitürk, LigTV, BTK, Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı ve Diyarbakır 5. Asliye Hakimliği.

Dernek tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde, LigTV yayınlarını izinsiz yayınlayan blogların engellemesinde, alan adı temelli (domain) yasaklama yerine, IP numarası yasaklaması yapılmasının, olayla ilgisi bulunmayan milyonlarca blog sahibini ve aynı IP'den hizmet veren Google hizmetlerini (maps.google.com) kullanan milyonlarca internet kullanıcısını ve binlerce şirketi mağdur ettiği belirtildi.

Anonim 16 Mart 2011 14:15  

Dünyanın en büyük blog barındırma platformlarından birisi olan Blogspot'a Türkiye'den erişim Digiturk'ün şikayeti üzerine Şubat Ayı sonunda kapatılmıştı. Bu kararın ardından önce Blog camiası ayaklandı. Ardından ise Blogspot'a erişimi tümden engelleyen Diyarbakır Cumhurityet Başsavcılığı, dün bu kararını kaldırdı. Yeni kararın kısa süre içerisinde yürürlüğe girmesi ve Blogspot camiasının ve okurların blog yazıları ve yazarları ile yeniden buluşması bekleniyor.
Kaynak: turk.internet.com

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI