Windows Güncellemeleri Neden Önemli?

30 Ocak 2010

windows güncellemelerinin önemiİzlenimlerime göre Windows ve diğer yazılımların güncellemelerine yeterince önem verilmiyor. Oysa bu güncelleştirmeler sistem güvenliği için son derece kritik öneme sahip olabiliyor. Windows'un özellikle güvenlik güncelleştirmeleri asla ihmal edilmemeli çünkü tesbit edilen güvenlik açıkları bu güncelleştirmelerle kapatılıyor. Güncellemelerin yapılmaması durumunda sisteminize dışardan sızmalara veya zararlı yazılımların saldırılarına karşı savunmasız kalmış olursunuz. Örneğin; 2009'a damgasını vuran ve hala etkisini sürdüren Conficker Virüsü, MS08-067 numaralı Windows açıklığını hedef alarak milyonlarca bilgisayara bulaştı. Sistemini otomatik olarak güncelleyenler, bu tip saldırı ve virüslerden korunmuş oluyorlar.

Bu noktada akla şu soru da gelebilir:
Windows'un neden bu kadar çok açığı çıkıyor?

Bu çok sorulan ve üzerine komplo teorileri üretilen bir soru ama çok da doğru bir soru değil çünkü bu açıklar ve güncellemeler bütün yazılımların ortak kaderi. Sadece Windows değil bütün yazılımlar zamanla geliştirilip eksik kısımları tamamlanıyor veya sonradan tesbit edilen eksikler, hatalar veya açıklar bu güncellemelerle kapatılmaya çalışılıyor. Örneğin Internet Explorer gibi Firefox'un, Opera'nın ve Chrome'un da sürekli güvenlik açıkları ortaya çıkıyor ve bu açıklar yeni sürümlerle kapatılıyor. İş bunlarla da sınırlı kalmıyor, aklınıza gelebilecek her türlü yazılımın (MS Office, Open Office, Adobe Reader, Winrar, Windows Media Player, BS Player, Java, Flash Player vs..) yeni versiyonları çıkıyor. Bu yeni versiyonlar hem yeni geliştirilmiş özellikleri hem de güvenlik yamalarını ihtiva ediyor.

Peki bu açıklar/açıklıklar nasıl kullanılıyor?

Açıklar kullanılarak uzaktan komut çalıştırma, hizmet dışı bırakma (DoS) veya komut enjeksiyonu gibi saldırılar yapılarak sistemlere yetkisiz erişim sağlanabiliyor, servis dışı bırakılabiliyor veya zararlı yazılımların sistemlere bulaşması ve yayılması sağlanıyor.

Özetle, kişisel bilgilerinizin güvenliğine önem veriyorsanız güncellemeleri ihmal etmeyin.

Güvenli bir bilgisayar için asgari olarak şu 3 kural unutulmamalı:

1) Güncelleştirmeler yapılmalı
2) Antivirüs kullanılmalı ve güncellenmeli
3) Güvenlik Duvarı (Firewall) kullanılmalı

Son çıkan önemli güvenlik açıklarını şu linkten takip edebilirsiniz: Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısı - Güvenlik Bildirileri


Serdar Kocaoğlu
MCSE:S
30.01.2010

İlgili Yazılar:
Artık Windows XP'den Kurtulun..
Bir linki tıklamak..
Güvenlik Anketi Sonuçları
İnternet Bankacılığı Kullanımı ve Güvenliği
DNS Ayarlarına Dikkat!

1 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 4 Şubat 2018 12:04  

Sağolun Hocam Teşekkürler

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI