Sanallaştırma Nedir? VMware ile Sanal Makine Kullanımı

20 Aralık 2009

vmware player ile sanallaştırmaSunucu sanallaştırması son yılların en popüler teknolojilerinden biri. Bu teknolojinin popüler olmasının altında yatan en önemli nedenler; enerji ve yer tasarrufu sağlaması, kaynakları daha verimli kullanması ve yönetimi kolaylaştırması olarak sıralanabilir. Bu avantajların yanı sıra, sanallaştırma sayesinde yedekleme ve felaket kurtarma gibi önemli uygulamalara da yeni çözümler üretilebiliyor.

Bahsettiğim bu sanallaştırma uygulamaları daha ziyade büyük ölçekli kurum ve işletmeleri ilgilendiriyor. Peki, klasik bir PC kullanıcısı sanallaştırmayla neler yapabilir, hangi sanallaştırma yazılımlarını, nasıl kullanabilir?

Sanal Makine (Virtual Machine) nedir?
Sanallaştırmayla birlikte en sık kullanılan kavramlardan biri de Sanal Makine'dir. Sanal Makine özetle yazılımsal bir bilgisayardır. Bunu bilgisayarınızda çalışan başka bir bilgisayar olarak düşünebilirsiniz ama donanımı sanal olan bir bilgisayar.

Sanallaştırma için kullanılabilecek başlıca ücretsiz yazılımlar:
- VMware Player
- VirtualBox
- Microsoft Virtual PC

Bu yazıda örnek olarak Vmware Player anlatılacaktır.

VMware Player
Bu ücretsiz masaüstü sanallaştırma yazılımı; VMware Workstation, VMware Fusion, VMware Server, VMware ESX, Microsoft Virtual Server veya Microsoft Virtual PC ile oluşturulmuş herhangi bir hazır sanal makineyi çalıştırabilmenizi veya sıfırdan yeni bir işletim sistemi kurabilmenizi sağlar.

VMware Player, aynı anda birden çok işletim sistemini (Örneğin; Windows 7, Chrome OS veya son çıkan Linux Sürümlerini) bilgisayarınızı yeniden başlatmaya gerek olmaksızın çalıştırabilmenizi ve izole bir ortamda farklı işletim sistemlerini veya yazılımları güvenli bir şekilde test edebilmenizi sağlar. Ayrıca güvenli bir şekilde webde gezebilir, sisteminize zarar verebileceğinden şüphelendiğiniz programları da sanal makinede kurarak test edebilirsiniz. Özetle; sistem çökmesinden korkmadan tepe tepe kullanabileceğiniz sanal bir bilgisayara sahip olursunuz.

Ücretsiz VMware vCenter Converter kullanarak mevcut Windows PC'nizi sanal makineye dönüştürebilir ve bu sayede kullandığınız yazılımları tekrar kurmaya gerek kalmadan kendi makinenizin sanal bir kopyasını kullanabilirsiniz. Bu sayede sisteminize kurmak istediğiniz bir programı önce sanal makinede kurup test ettikten sonra gerçek makinenize kurma yoluna gidebilirsiniz. Ayrıca sanal makineleri sadece test amaçlı geçici olarak değil, sürekli kullanmanız da mümkün.

Başka neler yapılabilir?
Örnekleri çoğaltmak gerekirse; diyelim ki Windows'un yeni bir güncellemesi çıktı ve önce test etmek isterseniz, sanal makine bu iş için ideal bir çözüm. Ayrıca programların beta versiyonlarını da yine sanal makinelerde denemeniz mümkün. Diyelim ki, Linux'un hoşunuza giden bir özelliğini sürekli kullanmak istiyorsunuz ama Windows'tan da vazgeçemiyorsunuz, çözüm yine sanal makine kullanmak. Bu örnekler çoğaltılabilir..

Bu özelliklerin yanı sıra, yazılımda işinize yarayabilecek şu özellikler de mevcut:

• Bilgisayarınızla sanal makine arasında sürükle bırak şeklinde kolayca dosya alışverişi yapabilirsiniz.
• 32 ve 64-bit işletim sistemleri kullanabilirsiniz.
• 3. parti sanal makine ve imajları çalıştırabilirsiniz.

İmajların Kullanımı
ISO imaj dosyalarını CD veya DVD'ye yazdırmaya gerek kalmadan çalıştırabilme imkanı çok güzel bir özellik. Bu sayede örneğin Linux dağıtımlarının tamamını, iso dosyalarını indirerek sanal makinede test etme şansına sahip olabilirsiniz, üstelik mevcut işletim sisteminizi kapatmaya veya yeniden başlatmaya gerek kalmadan ve daha da önemlisi mevcut sisteminizi en ufak bir riske atmadan..

VMware Player'ı şu linkten indirebilirsiniz.

Sanallaştırma konusunda daha profesyonel düzeyde ilgisi veya ihtiyacı olanlar için Vmware'in ücretli yazılımı VMware Workstation öneririm. Ayrıca tamamen ücretsiz olan açık kaynak kodlu VirtualBox'ı da deneyebilirsiniz. Microsoft'un Virtual PC'sini pek öneremem çünkü uzun bir süre denedim ve VMware'e oranla çok başarılı olduğunu söyleyemem. Ayrıca Virtual PC'nin son versiyonu, sadece Windows 7 üzerinde "XP Mode" özelliğiyle sanal Windows XP kullanımı için tasarlanmış.

Sonuç olarak, bilgisayar meraklılarına sanallaştırmayla mutlaka tanışmalarını öneriyorum..

Serdar Kocaoğlu
MCSE:S
20.12.2009

İlgili Yazılar:
Linux Dağıtımları ve Linux'u Denemek
Devlet Pardus'a geçmeli mi?
Windows 7 incelemesi
Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?
Windows Sunucularda Temel Güvenlik ve Performans
Windows 2000, Windows XP, Windows 2003 Server, Windows Vista, Windows 7, Windows XP 64 bit, Windows Vista 64 bit, Windows 7 64 bit, Linux, chromeos, pardus, ubuntu, suse, redhat, debian, işletim sistemleri, sanallaştırma, nedir, virtualization, sanal makine, nasıl kurulur, virtual machine, vmware, esx, workstation, virtual pc, VirtualBox, iso imajları, live cd, dvd, sunucu, yazılım, program, xp mode, özellikler, avantajları, faydaları, yedekleme, felaket kurtarma, iş sürekliliği, pc, bilgisayar, teknoloji, test, beta, uygulama, güvenlik, yeni versiyon

6 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 20 Aralık 2009 18:50  

Yazılarınızın altına koyduğunuz şu arka plan ile uyumlu anahtar kelimelerinizi Google'a spam argümanı olarak sundum. Bilginize...

ERLİK 5 Ocak 2010 12:36  

Hahaha. milletin işi gücü yok bilgiye bakmıyor; hasetlikten ne yapacağını şaşırıyor.

Neyse VmW bende kullandım .Gerçekten çok yararlı bir program ve bir çok faydası var lakin ; orjinal VmW çok pahalı :)

Harici depolama birimlerini takarken sorun yaşanıyor. Manuel olarak ana makinadan hattın koparılması ve sanal makinada tanıtılması gerekiyor.(Harf atama sorunu) Belkide kullandığım update olmadığından bu sorun devam etmektedir. Kim bilir?
" Bilgisayarım --->Sağ tuş --->yönet---> Disk Yönetimi ..."

Erlik M.B

Anonim 10 Nisan 2010 22:50  

Merhaba arkadaşlar.

Sanal makina kurmak istiyorum.Hiç kullanmadım.

İstiyorum ki internete girebileyim.Ana makina ile sürükle bırak şeklinde çalışabileyim.Tabi bir de ücretsiz olacak.

VMware Player ile bunu gerçekleştirebilirmiyim ?

Konuyu iyi bilen bir arkadaş cevap verebilirse sevinirim.

Saygılar.

linu 7 Ağustos 2010 18:10  

gerçekten güzel bir makale hazırlamışsınız. Bu bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

EMRE ZENGİN 11 Şubat 2011 16:48  

sanal makine ne kadar güvenli.. Sanal makine de ethernet aktif olsa ve virüs programı olmasa ana pc ye virüs bulaşır mı.

Serdar Kocaoğlu 11 Şubat 2011 17:26  

Sanal makinelerin birbirleriyle olan ağ iletişimleri fiziksel makineler gibidir. Yani fiziksel makinelerde ağ üzerinden virüs bulaşma riski ne kadarsa sanalda da o kadardır.
Ancak sanaldaki asıl riskler sanallaştırma yazılımlarındaki açıklardan kaynaklanır. Örneğin Vmware'in bazı açıkları vardır ve suistimal edilebilir, o yüzden bu yazılımların güncellemeleri takip edilmelidir.

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI