Windows 7 hakkında..

20 Kasım 2009

windows 7Nihayet Windows 7'yi kurup deneme fırsatı buldum. Sonuç beklediğimin çok ötesinde, fevkalade! Microsoft bu defa başarmış. Bu defa görsellik, güvenlik ve performansı bir arada sunmayı başararak eşsiz bir işletim sistemi üreten Microsoft'u kutluyorum. Bu siteyi takip edenlerin hatırlayacağı üzere daha önce Vista'nın nasıl bir fiyasko olduğunu yazmıştım.

Şimdi neden Windows 7'nin çok iyi bir işletim sistemi olduğunu somut örneklerle izah etmeye çalışacağım. Tabi burada anlatılanlar tamamen kendi yaptığım denemeler ve kendi düşüncelerimdir.

1. Windows 7'yi yeni bir laptopa kurmama rağmen bütün donanımı tanıdı ve hiç sürücü kurmama gerek kalmadı. Oysa aynı makineye daha önce kurduğum Vista, Ubuntu, Pardus ve hatta 4,5 GB'lık DVD'si ile kurduğum OpenSuse bile grafik (ekran) ve kablosuz ağ (wireless) kartlarını tanımamıştı.

Windows 7 ise daha kurulum esnasında ekran çözünürlüğünü ayarlayıp etraftaki kablosuz ağların listesini gösterip hangisine bağlanmak istediğimi sorunca gerçekten çok şaşırdım.

2. Vista'yı ilk kurduğumda ilk intibam kötüydü ve ilk fırsatta da formatlayarak kurtulmuştum çünkü 3 sene önceki şartlarda çok fazla Ram harcıyor, sistem kaynaklarını sömürüyordu. Ayrıca kullandığım programların çoğunu uyumsuzluk nedeniyle kuramamıştım, kurduklarım da kör topal çalışıyordu.

Windows 7'ye ise halen XP'de kullandığım bütün programları sorunsuz kurabildim.

3. Ayrıca Windows 7, olağanüstü görselliğine rağmen Vista kadar kaynak tüketmiyor ve sistemin açılış süresi de epey kısa. Ancak son zamanlarda Vista'yı da SP2 ile denedim ve hakkını yemeyim, birçok sorunu ortadan kaldırılmış ama buna rağmen Windows 7 ile boy ölçüşemez.

Sanırım, Microsoft, Vista hezimetinden sonra bu defa başarılı olacak ve artık ömrünü dolduran o çok alıştığımız Windows XP'nin pabucu dama atılacak gibi geliyor bana ve bu dönüşüm muhtemelen 2010'da çok hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Çünkü Windows 7, kullanıcının karşısına Vista'nın aksine doğru zamanda ve tam anlamıyla hazır halde çıkıyor..

Serdar Kocaoğlu - 20.11.2009
Microsoft Certified Systems Engineer (MCTS, MCSE:S)

İlgili Yazılar:
Microsoft'un Windows Vista Fiyaskosu
Windows Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?
Windows Server 2003 Güvenlik ve Performans Ayarları
Windows 7'nin betası yayınlandı (Ocak-2009)
Linux Dağıtımlarını denemek
microsoft işletim sistemi, windows 7, windows xp, windows vista, karşılaştırma, windows 7 incelemesi, nasıl, nedir, deneme, test, izlenimleri, windows 7'de görsellik ve performans, ram harcaması, ihtiyacı, kaynak tüketimi, laptop, bilgisayar, donanım, driver, sürücü, cd, dvd, linux, pardus, suse, ubuntu, ağ, ekran, grafik, kart, kurulum, ayar, format, programlar, görünüm, service pack 1 2

17 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 20 Kasım 2009 11:29  

Microsoft karizmayı kurtardı sonunda. Gerçekten kullanımı çok rahat ve hızlı. Söylediklerinize ek olarak notebook şarjı çok daha uzun dayanıyor.
Aykut DÜZGÜN

Orçun Mengenli 20 Kasım 2009 14:54  

Windows Server gecisini yaptigimiz su gunlerde sunucularin kurulmasinin ve devreye alinmasinin yani sira yeni aldigimiz Dell Optiplex 360 masaustu bilgisayarlarin de Windows 7 gecislerini fiilen yapiyorum. Halen istemci bilgisayarlarnda kullanilan XP Professional isletim sistemine kullanicilarimiz cok alisti. Windows 7 yi yaklasik 3 aydir kullandigim donemde sizin edindiginiz guzel izlenimleri ben de paylasiyorum. Ilk olarak, yeni aldigimiz Dell bilgisayarlarin kurulumlarini test ediyorum. Uzerinde XP downgrade secenekli Vista Business gelmisti. Dell'den ucretsiz Windows 7 gecisi icin kurulum DVD lerini siapris ettim 10 gun kadar kisa bir surede kurulum kitleri geldi. Kit icinde Windows 7 driver DVD si de var. Windows 7 kurulumunu yaptim ve sizin de farkettiginiz uzere hic bir donanim icin driver (surucu) istemedi. Hatta Dell Windows 7 surucu DVD si icinden guncel suruculeri yuklemek istedim zaten guncel manasinda bir mesajla karsilastim ve donanimlarin hepsi Windows 7 de sorunsuz calisti. Ag yazicilarindan tutun da fujitsu tarayicilarimiza varincaya kadar butun donanimlari tanidi. Sadece tarayici icin twain driver'i indirip kurdum.

Performans sizin de tespit ettiginiz gibi son derece yuksek. Halen XP kullanan kullanicilarimiza bir demo yaptim, cok memnun kaldilar ve beni Windows 7 ye bir an once gecirmem icin SIKISTIRMAYA basladilar. Siz de takdir edersiniz ki kullanicilar cogunlukla alistiklari isletim sisteminden kolay kolay vazgecemezler. Microsoft'un Ankara'da bu ay duzenledigi iste verimlilik etkinliginde dagittigi Windows 7 egitim DVD sini kullanicilarimiza da verdim ve kendileri Windows 7 ortamina simdiden alismaya basladilar, tepkilerin hepsi olumlu.

Muhasebe ve insan kaynaklari ekibimiz LOGO yazilimi kullaniyor. Yazilim SQL 2000 uzerinde calisiyor. Istemci tarafindaki LOGO-Veritabani baglantisi da Windows 7 ortaminda sorunsuz bir sekilde saglandi.

Calismayan tek yazilim Adobe Acrobat Standart ve Professional 6.0 surumuydu. Bu surum de kuruluyor ama pdf printer nesnesini olusturamiyor haliyle pdf dokumani olusturamiyorsunuz. Bizim yasadigimiz tek uyumsuzluk buydu.

Ben de sizin gibi Windows 7'yi begenenlerdenim. Yazinizda da belirttiginiz gibi Vista'nin bir cok kullanicinin yasadigi olumsuzluklari bertaraf edilmis. Fiyati da ucuzlamis.

Serdar Kocaoğlu 23 Kasım 2009 00:53  

Vista'da kullanıcıları rahatsız eden ve genelde kapatılan UAC özelliğine (User Account Control - kullanıcı hesap denetimi) Windows 7'de detaylı ayarlama imkanı getirilmiş. Bu sayede seviyeyi düşürerek herşeyi sormasının önüne geçilmiş oluyor ve kritik durumlar dışında onay istemiyor.
Bunu da kısa bir not olarak ekleyelim..

Orçun Mengenli 23 Kasım 2009 11:01  

Normalde XP için imaj alırken Acronis'i kullanıyordum ama Windows 7 içinde gelen sistem image programı var. Program grubu içinde maintenance klasöründe bu uygulama mevcut ve bence Windows 7 kullanılacaksa Acronis ya da Ghost benzeri bir yazılımı kesinlikle ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. 5 dakikada system ve OS bölümlerinin imajını alıp 5 dakikada da diğer bilgisayarlara döndüm. Gayet başarılı buldum.

İleride imajdan geri dönmek gerekirse işletim sisteminin kurulu olmadığı ve kullanıcılara ait dokümanların bulunduğu bölüme zarar vermeden bir geri dönüş mümkün olabilir mi diye yapmış olduğum denemeler başarılı sonuç verdi. İmaj alma ve geri dönme işlemini usb harici diskten yaptım, ayrıca network’den de yapılabiliyor.

Serdar Kocaoğlu 23 Kasım 2009 11:01  

Orçun Bey, bu değerli bilgiler için teşekkürler..

Nihat ALTINMAKAS 26 Ocak 2010 15:31  

Merhabalar;
Microsoft Windows 7 ile beraber gerçekten de Windows Vista daki kötü izlenimini unutturdu.
Gerek işletim sisteminin kurulum süresi,gerek kurulumdan sonra driver'ları tanıtmaya uğraştırmaması,gerekse üzerinde default olarak gelen küçük ama faydalı toollar (snipping tool,sticky notes,iso burning tool v.b) ile windows 7 takdiri haketti.
Yukarıda bahsettiklerimin yanında sizlerinde dediği gibi uac'nin daha esnek oluşu hiç değilse uac'yi kapatmadan kullanabilmemizi sağlıyor.
Reliability monitor ile sistemimizdeki çeşitli hataları uyarıları süre bazında görmemiz mümkün oluyor ve sistemdeki bir kararsızlık hakkında burası kullanılarak yorum yapılabiliyor.

Anonim 2 Şubat 2010 19:03  

Merhaba benim bir sorum olacaktı.
laptopuma windows 7 yi kurduktan sonra eclipse kurdum tüm kütüphaneleri ekledim ve daha sonra GWT yi çalıştırdım ama sürekli localhost ta sorun var diyor ve sayfayı çalıştırdığımda explorer sayfa bulunamıyor hatasını alıyorum.
sizce bu neden olabilir?

Serdar Kocaoğlu 3 Şubat 2010 13:07  

Bahsettiğiniz yazılım hakkında bilgim yok ama bu tür sorunlar genelde IIS güvenliği veya yetkilerden kaynaklanır. Eclipse sitesinden Windows 7'ye kurulumunda bilinen uyumsuzluklar olup olmadığını araştırabilirsiniz..

Anonim 6 Şubat 2010 13:29  

usta hakkaten bu sefer olmuş. yeniliğe açık insanlar için çok fazla problem çıkartcagını sanmıyorum. zaten 1-2 aya kalmaz artık tamamen herşeye uygun hale gelir. vistadaki yavaşlık ve saçma formasyonlar insanın canını sıkıyor bilgisayarına düşman hale geliyordum, 7 de ark. bahsettiği gibi oturup driver aramıyorsun otomatik buluyor zaten keza seni sisteminin gereksinler konusunda uyarıyor, mesela bana gelen ilk uyarı antivirüs programı yüklemem gerektiğini belirtiyor. usta illaki diyorsan ben gelenekselciyim xp iidir, sana sözüm illaki geçeceksin gel şimdiden geç hem görsel hem hız olarak xp'yle tartışılmaz. izlenimler süper teşekkürker gates. .)

Anonim 29 Nisan 2010 22:23  

öncelikle siz xp ciler hayatınız hep format atmakla geçer neden vistayı bukadar karaladığınızı anlamış değilim bir vista kullanıcısı olarak 1. güvenlik 2.kolaylık 3. uyumluluk bakımından kötülediğiniz vista xp den kat kat daha üstn ayrıca bir gün herkes vistacı olmak zorunda güvenli açısında buna mecbursunuz bugün xp ye ne yüklesen banamısın demez ve ömrünüz pc yi formatlamakla geçer ama vista da böyle olmaz zararlı hiçbir yazılımı vistaya yükleyemezsiniz

Serdar Kocaoğlu 30 Ekim 2010 23:58  

Windows 7 Türkçe Kılavuzu..

Anonim 6 Aralık 2010 04:06  

arkadaşım verdiğin bilgiler çok değerli tşk ederim

Anonim 10 Ocak 2011 01:29  

merhaba serdar kocaoğlu.. ben windows 7 yi kurum ama bir türlü wifi yi açamadım önceden kullandığım vistada fn kısa yolu ile wifi aktif hale getiriyorum format ve w.7 kurduktan sonra wifi ye dair bişi çıkaramadım driverlari falan da kurmadım yardım cı olur musun...

Serdar Kocaoğlu 12 Ocak 2011 23:20  

Wireless kartın Windows 7 sürücüsü yoksa, Vista driverları da genelde Windows 7'de sorunsuz çalışıyor. Driver ve varsa wireless yazılımını kurarsanız eskisi gibi çalışır diye tahmin ediyorum..

Serdar Kocaoğlu 25 Şubat 2011 14:17  

Windows 7 için Service Pack 1 çıktı..

Anonim 25 Aralık 2011 19:23  

sallıyorsun gibime geldi.

Anonim 31 Mart 2012 19:45  

ben windows 7 nin programlarının yetersiz olduğunu düşünüyorum

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI