Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

15 Ekim 2009

Cep telefonu alırken nelere dikkat edilmeli?

Cep telefonu alırken nelere dikkat edilmeli?
Cep telefonu alırken veya araştırırken öncelikle telefonda bulunmasını istediğiniz yani olmazsa olmaz dediğiniz özellikleri belirlemekle işe başlayabilirsiniz. Ama öncelikle, son dönemlerin en popüler ve ayırt edici özelliklerine karar vermek seçiminizi kolaylaştıracaktır. Bu özellikleri aşağıdaki gibi 4 ana gruba ayırdım ve her birinde dikkat edilmesi gereken detaylara kabaca değinmeye çalıştım. Bu 4 özelliğe net olarak karar verirseniz telefon seçmeniz çok daha kolaylaşacaktır:

1) 3G:
a) Hızlı İnternet: 3.6Mbps, 7.2Mbps veya daha yüksek hız desteği,
b) Görüntülü Konuşma: Bu özellik için cihazın ön yüzünde de kamera olması gerekiyor,
c) Mobil TV: Bu özellik de her telefonda mevcut değil, ayrıca gsm şebekenizin desteklemesi de şart

2) GPS (Global Positioning System) ve Navigasyon: GPS, uydular yardımıyla bulunduğunuz noktanın koordinatlarını veren Küresel Yer Belirleme Sistemi'dir. Bu koordinatlar telefonunuzdaki harita uygulaması ile birleştirilince yolunuzu ve yönünüzü bulabiliyorsunuz. (Navigasyon denen olay budur.) Genelde bu harita uygulamalarının deneme sürümleri veriliyor, süre bitince bu özelliği kullanmak için para ödemek zorundasınız. (Nokia Maps gibi). Ama Nokia Maps yerine ücretsiz yazılımlar yükleyerek kullanmak da mümkün. Sonuçta telefonda GPS alıcısı olması yeterli.

3) Wi-Fi: Wireless LAN (kablosuz ağ) desteği ile örneğin evinizdeki kablosuz adsl modeminize bağlanarak internete telefondan erişebilirsiniz. İnternet meraklıları için olmazsa olmaz bir özellik bence. Bilgisayarı açmaya gerek kalmadan maillere bakabilir, MSN kullanabilirsiniz. Ayrıca bunun için 3G veya GPRS gibi bir ücret ödemek zorunda da kalmazsınız..

4) Kamera, video, müzik gibi multimedya özellikleri: Kameradan pek anlamam ama çözünürlüğün yanı sıra flaş, zoomlama gibi ihtiyacınıza yönelik diğer teknik özelliklere de dikkat etmeniz iyi olur.
Telefonun hangi video ve müzik türlerini desteklediğine dikkat edin. Ayrıca bu özellikleri çok kullanacaksanız yeterli büyüklükte bir hafıza kartı olmasına dikkat edin. (Bugünkü şartlarda bu en az 4 GB olmalı..)

Bunlar dışında aşağıdaki diğer özellikleri de dikkate almanızda fayda var:

1) Bluetooth, USB bağlantı arabirimleri bulunmalı.
2) Radyo şart.
3) Fm Vericisi: Bu harika özellik sayesinde telefonunuzu bir radyo vericisi haline dönüştürüp, telefondaki MP3'leri arabanızın radyosundan dinleyebilirsiniz.
4) Pdf, doc, xls gibi ofis dökümanlarını açma ve düzenleme desteği.
5) Takvim, ajanda, alarm, hesap makinesi gibi klasik özellikler..
6) Oyun meraklıları oyun özelliklerini araştırabilirler..
7) Cihazın ağırlığı, şekli-şemali ve SAR değeri de dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar..

Serdar Kocaoğlu - 15.10.2009

İlgili Yazılar:
Cep Telefonu Nasıl Dinlenir?
3G Muhabbeti
3G Nedir, Neler getirecek?
ADSL Abonelerinden Alınan Sabit Telefon Ücreti
112 Acil Yerinizi Biliyor!
cep telefonu alırken nelere dikkat etmeliyiz, hangi özellikler, cep telefonları, nasıl alınır, dikkat edilmesi, bulunması, bilinmesi, gerekenler, özellikler, uydu, gps, harita, map, nokia, samsung, 3g, video, mp3, müzik, sd kart, kaç GB?, ne, neler, ne kadar, internet, görüntülü konuşma, mobil, tv, radyo fm transmitter, wifi, wireless, kablosuz, adsl, bluetooth, usb, 2.0, port, bağlantı, arayüz, interface, hafıza, ram, işlemci, hız, office dosyaları, pdf, doc, xls, txt, ppt, wav, mp4, mpg, takvim, alarm, saat, ajanda, kronometre, oyun, n-gage, kamera, flaş, carl zeiss, 2,3,5 megapixel, MP, tuş takımı, kayan, açılır kapak

3 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Enes İLHAN 23 Ekim 2009 01:05  

Hocam bu tüm özelliklerin hepsi N79'da mevcut.Sizde almışsınız,aldığınıza sevindim.Ve ayrıca makaleniz çok aydınlatıcı olmuş.Ayrıca kafalardaki soru işaretlerini giderici bir yazı olmuş.

Anonim 7 Haziran 2012 21:36  

Abi sene olmus 2012 bole eski yazıları nie hala silmiyonuz. Anlamiom.

Serdar Kocaoğlu 24 Mart 2017 17:26  

Sene olmuş 2017, bu yazı hâlâ duruyor. Yazdığımı bile unutmuştum. İyi oluyor, nostaljik :) Ama şu da var ki değişen çok şey yok aslında, sadece dokunmatik ekranlar, yeni uygulamalar ve daha büyük kapasiteler var.

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI