3G Muhabbeti

22 Temmuz 2009

3. nesil cep telefonları

Bu aralar 3G reklamlarını sık görüyoruz. Peki nedir bu 3G muhabbeti?

Şu an kullandığımız cep telefonları üzerinden WAP ve GPRS teknolojileriyle (2. nesil) düşük hızlı internet kullanabiliyoruz. 3G yani 3rd Generation (3. Nesil) ile artık cep telefonlarından da aynen ADSL ile hayatımıza giren geniş bant internette olduğu gibi yüksek hızla internete erişim sağlanabilecek. Nasıl ki ADSL ile internet üzerinden görüntülü haberleşebilir, TV, film izleyebilir, radyo, mp3 dinleyebilir hale geldiysek, 3G ile de aynı şeyleri cepten yapabilir hale geleceğiz. İddia edilen bu ama pratikte bunlar ne kadar yapılabilecek, ne kadar verimli çalışacak, nasıl ücretlendirilecek, gerçekten ilgi görecek mi tartışılır..

Ülkemizde enerji ve petrol gibi iletişim de hala çok pahalı. Biz hala cep telefonlarına çok yüksek fatura öderken, millet olarak bir de cepten internete girmek için para vereceğimizi pek sanmıyorum, en azından bu şartlarda rağbet göreceğinden şüpheliyim.

Serdar Kocaoğlu - MCSE:S - 22.07.2009

İlgili Yazılar:
3G ihalesi yapıldı? 3G neler getirecek?
Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler
Cep Telefonu Nasıl Dinlenir?
112 - Acil Yardım Yerinizi Biliyor..
Elektronik Haberleşme Kanunu yürürlüğe girdi
cep telefonu, GSM, GPRS, internet, geniş bant, hızlı internet, cepten internete nasıl girilir, üçüncü nesil, 3G, 3N, mobil iletişim, ADSL, cepten tv radyo, mp3, film, müzik dinlemek, nasıl, 3G nedir, ücret, fiyat

9 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 22 Temmuz 2009 11:51  

Her zaman teknoloji taraftarı olmuşumdur. 3G'nin de tıpku adsl gibi telefonlarda devrim yapacağına ve bize güzel imkanlar vereceğine inanıyorum.

Tabi bunu bizi kazıklama aracı yapmadıkları sürece..

Volkan 22 Temmuz 2009 15:42  

Akıllı olurlarsa uygun fiyata interneti verirler bizde ttneti ve telefonu kapatıp direk gsm e geçeriz. Ama ttnetteki gibi hattınız santrale uzak ( baz istasyonuna :) ) yada hat yok gibi saçmalıkları duymak istemiyorsak sanırım tercihimizi turkcell den yana yapmalıyız.

Osman Bulut 22 Temmuz 2009 23:19  

3G gerçekten iyi afişe edildi, ilk aylarda önemli bir satış rakamına ulaşacağını öngörüyorum. Ancak ilerleyen dönemlerde, biz şimdi nasıl ADSL'e kızıyorsak, 3G'ye de tepkili olmaya başlayabiliriz.

ERLİK 23 Temmuz 2009 06:23  

Bugün erken kalktım laylay;
3 yumurtayı sütle çırptım laylay...
erken kalkar yavru kurt yavru kurt...
kuşlar ne güzel laylaylay ,orman ne güzel laylaylay...Sizlere halet-i ruhiyemi yansıttıktan sonra yine eski moduma döneyim..

3g neymiş öyle ben hatırlayamadım kaç yıl oldu reklamlarında :S neyse burası Türkiye netpaket safsatası gibi bişye çıkartılar başımıza.Milletin kanını senelerce emdiler şimdide 3g. teknolojisi diye bişeyle emecekler. Aman uzak dursun. Hatırlarımda ilk bulu tuut diye bişey çıktı bizim zenginlerimiz birbirleriyle buluu tuut ile partilerde mesajlaşıp birbirlerini taciz (pardon tanıştılar) ettiler. Ben yapmadım bu haberi müb ve arek TeVe lerimiz yaptı... İşin suyunu saniyesinde çıkarırız. Yakında haberlerini duyarız 3g ile çocuk istismarı yapıltı diye...

Sonumuz hayır olsun... Pardon HAYIRLI olsun cümlemize 3G...

" ...hazırladığı 3,5 G teknolojisini yayınlar ken yakalandı.."

aha bu iyi oldu faturayı gördükten sonra üçbuçuk üçbuçuk dolanırız :)


Cümlemize günaydın, hayırlı sabahlar.

ERLİK M.B

Serdar Kocaoğlu 23 Temmuz 2009 12:09  

Bugün Niyazi Saral'dan bir mail aldım. Kendisi yazısında bir çok güncel konuya değinmiş ama ben sadece 3G hakkındaki yorumunu buraya aktarıyorum:

"3G veya 3N'i boş verin; siz cep telefonunu az kullanın, kanser riskini arttırmayın!

Temmuz sonu itibarı ile Türkiye'de düğün dernek başlayacak 3G (3N) yutturmalarına kanmayın. Boş verin, hiç meraklanmayın, cep telefonunu az kullanın, kanser riskine dikkat edin. Bugünkü sağlık bakanımız bıçak sırtı sigara yasağı konusunda tarihe geçecek kararlılık göstermiştir. Kendisini saygı ile alkışlıyor ve cep telefonları konusunda da benzer duyarlılık göstermesini bekliyoruz. Amerika kıtasında sigaranın zararlarının 40 sene saklanmış olduğunu öğrendiğimizde hepimiz şaşırmıştık. Evet, belki bugünkü teknoloji ve etik kuramlar ile GSM şebekelerinin zararları pek söz edilemiyor. Şunu bilmelisiniz; ne kadar aksi söylense de, tüm elektromanyetik dalga ışınımları vücudunuzun moleküler hücre yapısını değiştirir ve kanser riskini arttırır. Cep telefonlarını sadece birkaç on saniye kullanın, öyle yaya yaya rahat konuşmayın. Yatarken yatak ucunda tutmayın, hatta evde iken tamamen kapatın. Otomobil bir elektromanyetik önleyici kafes etkisi oluşturduğundan, cep telefonu iletişim kurabilmek için gücünü otomatik olarak yükseltir, araç içinde cep telefonu kullanmayın. Özellikle çocukların ve gençlerin (onların kanser etkisini görebilecekleri daha çok yaşanacak yılları var) cep telefonu kullanımını sınırlandırın."
Niyazi SARAL - İstanbul, 20 Temmuz 2009

Elektromanyetik radyasyon

Salih BiLGiN 25 Temmuz 2009 18:04  

Bütün bu reklamlar, haberler, kampanyalar ile sunulan bu hizmetin sağlımıza olan darbesini sormayı düşünürken yukarıdaki yazı ile vehameti öğrenmiş olduk. Evde dahi kullanmadığınız zamanlarda wirelessi kapatın hatta mümkünse kablo kullanın diye yayınlar yapan bilim adamları yanında bu hizmetin wirelessten daha da zararlı olacağına inanıyorum.

Bir gün ev alırsam elektromanyetik dalgaları önleyen boya ile boyaycağım. Yeter yahu anten miyim ben o kadar sinyali, dalgayı alayım :)

Serdar Kocaoğlu 26 Temmuz 2009 02:56  

Evet, dalga önleyici boya iyi fikir, tabi onun da bir yan etkisi yoksa..
Maalesef elektromanyetik bombardıman altında olduğumuz bir gerçek ve bunun acısı ilerde mutlaka çıkacaktır.
Yeni teknolojilerin sarhoşluğuna kapılmadan, bir an önce bu tehlikelere karşı farkındalık oluşturulup tedbirler alınmalı..

Yılmaz Barış 31 Temmuz 2009 12:05  

O kadar reklam yaptılar ettiler. Yok şu hızda bu hızda..
Yok şu kadarlık filmi şu kadar dakikada indiriyor cart curt
en sonunda hepsi faso fiso çıktı.

Turkcell 4 gb lık pakete 7.2 Mgbs sınır koyuyor ve 40 tl fiyat biçiyor...

Diğerlerininde turkcell den aşağı kalır yanı yok

üstelik turkcell dahil hepsinde kapsama alanı sıkıntısı var

genede TTNET ler aşağı yukarı aynı fiyatta olması güzel
tabi kapsama alanı içinde kalıyorsanız.

Serdar Kocaoğlu 31 Temmuz 2009 14:04  

Pahalı olacağını tahmin ediyorduk. Bu haliyle ADSL'e rakip olması imkansız. Üstelik bu aralar TTNet 1 Mbps adsl hızlarını ücretsiz olarak 8 Mbps'e yükseltiyor.

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI