Yasaklanan sitelere girmek suç mu?

22 Haziran 2009

"DNS Ayarları ve Yasaklanan Sitelere Erişim" başlıklı yazım hakkında şuna benzer bir soru/yorum gelmişti:

Soru: "DNS değiştirmek güvenli mi? Yani yasak olan bir olguyu delmiş oluyorsun, bu yasal mı? Yasaklanmış sitelere girenlerin başı ağrır mı?"

Kısa bir cevap yazmıştım ama asıl cevabım daha uzun olduğu için yeni bir konu açarak yazmaya karar verdim.

Bence;
DNS ayarlarını değiştirmek neden yasak olsun ki? Herkes kendi şahsi bilgisayarında her türlü konfigürasyonu yapabilir ve buna kimse karışamaz. Sonuçta bunlar teknolojinin sağladığı imkanlardır. Kimse falan DNS'i veya falan proxy'yi kullanamazsın diyemez ancak site yasaklamalarında yapıldığı gibi bunların da yetkili kurumlar tarafından engellenmesi yoluna gidilebilir.

İşin aslı şu; yasaklanan sitelere erişim, tam anlamıyla engellenmiyor ve bazı teknik açıklar bırakılıyor. Bu yasakları uygulayanlar da bu açıkların farkındalar ve engellemediklerine göre, ya buna göz yumuyorlar ya da yapabilecekleri başka bir şey yok.

Eğer istenirse, yazıda bahsettiğim, "yasaklı sitelere erişim yöntemleri"nin hepsi yetkililer tarafından engellenebilir ama bunun için servis sağlayıcıların çok yüklü miktarda yatırım yapmaları gerekir. Bu durumda örneğin TürkTelekom'un URL Filtreleme yapması gerekebilir veya örneğin yurtdışındaki DNS'lerin kullanımı engellenmek istenebilir, ki bu durumda UDP 53 numaralı DNS portunun bloklanması için firewall gerekir. Bunların yapılabilmesi de bir servis sağlayıcı için oldukça zor ve maliyetli işlerdir.

Ayrıca ilginç bir bilgi paylaşmak istiyorum. Alexa'ya göre şu an, Türkiye'den en çok girilen siteler listesinde YouTube hala beşinci sırada!

1-google.com.tr, 2-facebook.com, 3-google.com, 4-live.com, 5-youtube.com

Yani Türkiye'deki kullanıcılar tarafından en çok ziyaret edilen beşinci site YouTube, hem de yasak olmasına rağmen. Sanırım bu durum, yasağın ne derece işe yaradığını açıkça gösteriyor..

Serdar Kocaoğlu - MCSE:S
22.06.2009

2 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Zeugma 22 Haziran 2009 00:28  

Bloglarımıza yasak geldiğinde ben DNS ayarlarıyla oynamış ve çok rahat girebilmiştim bloguma. Bunu yapan diğer arkadaşlarla bloglarımızı okumaya hiç yasak yokmuş gibi devam ettik..
Güzel bir olay, neden yasak olsun, değil mi? Tam tersi yasaklara karşı çok adil bir çare..
Yalnız bilgisayarı ağırlaştırdığı da bir gerçek..
Bilgilendirme için teşekkürler :)

Serdar Kocaoğlu 22 Haziran 2009 01:16  

Ben pek yavaşlık hissetmiyorum ama yavaşlık varsa bunun sebebi, yurtdışındaki DNS'lerin yurtiçi DNS'lerden daha geç cevap veriyor olmasıdır ki bu da doğaldır.

Blogger'a erişim yasaklandığında da bir şeyler yazmıştım:
Blogger Yasağı ve Bloglara Erişim Yöntemi
Bu yasak 24.10.2008'de başlayıp 4 gün sürmüş..

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI