Tehlikeli Aramalar

05 Haziran 2009

Çoğumuz hemen hemen her gün arama motorlarını kullanıyoruz; makale, kitap, haber, program, mp3, video, film, oyun vb. arıyoruz. Ama kullanıcıların çoğu masumane bir şekilde yaptıkları bu aramaların aslında ne gibi tehlikelere yol açtığının farkında bile değil. Kullanıcıların özellikle bedava, film, indir, download, mp3 gibi aramalar yaparak girdikleri sitelere çok dikkat etmeleri ve şüpheyle yaklaşmaları şart. Konuyla ilgili McAfee bir rapor hazırlamış:

McAfee'nin, araştırmasına göre, ekran koruyucu, şarkı sözü ya da bedava müzik indirme platformları arayan kullanıcılar, pek de farkında olmadan bilgisayarlarını tehlikeye sokuyorlar. Küresel ölçekte yapılan değerlendirmede; bedava kelimesi yüzde 7.3 ile şarkı sözü aramaları ise yüzde 5.1 bir oranla en riskli arama kelimeleri arasında yer alıyor.

McAfee'nin araştırması en büyük arama motorlarını kapsıyor. İncelenen arama motorları arasında; Google, Yahoo, Microsoft Live, Ask ve AOL bulunuyor. Araştırma ile 2600'e yakın popüler "anahtar kelime" ve oluşturdukları riskler analiz edildi. Her bir kelime için, gelen ilk 5 sayfadaki arama sonuçlarının kullanıcılar açısından güvenliği değerlendirildi.

İlgili Yazılar:
Dünyanın en tehlikeli web siteleri
İnternet Bankacılığı Kullanımı ve Güvenliği
Çocuklar için İnternet Kullanımı Sözleşmesi
İnternetten film ve mp3 indirmek engellenebilir mi?
Türkiye'de İnternet Kullanımı ve Zararları
İnternetin Faydaları
Google'ın Marifetleri
Microsoft, Google ve Yahoo'dan İnternet Kısıtlamalarına Karşı İşbirliği

2 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 7 Haziran 2009 13:30  

oldukça faydalı bir bilgi,her zaman düşebileceğimiz yanlışlardan...
ama yazınız sanki yarım kalmış hissi uyandırıyor.risk nedir,nasıl bir tehlike arzediyor biraz daha açık olsa daha iyi olurdu bence ya da mcaffeenin konu ile ilgili araştırma sayfasına yönlendirmek de iyi olabilir

Serdar Kocaoğlu 8 Haziran 2009 01:17  

Tehlikelerin neler olduğu konusuna girmek istemedim çünkü bununla ilgili daha önce bir çok bilgi paylaştım. Ama yine de açıklık getireyim:
Bu yazıdaki asıl amacım; tehlikeli sitelerden virüs, keylogger, trojan gibi zararlı yazılımlar bulaşabileceği, kişisel bilgilerin, şifrelerin çalınabileceği, bilgisayarların zombi haline gelerek hackerlar tarafından yönetilebileceği gibi tehlikelere karşı okuyucuları uyarmaktı..

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI