MSN'in Yasaklanması..

24 Mayıs 2009

MSN'in Yasaklanması..

Microsoft, Windows Live Messenger'ı (yani MSN'i) Amerika'nın ambargo uyguladığı Küba, Suriye, İran, Sudan ve Kuzey Kore'ye yasaklayacakmış. Bu ülkelerden MSN'e bağlanmak isteyen kullanıcılar 'Error 810003c1' hata mesajını alacak ve ilgili servise bağlanamayacakmış.

Keşke bize de yasaklasalar, millet MSN bağımlısı oldu, üstüne bir de güvenlik problemlerini ekleyince tam bir baş belası. MSN üzerinden gelen virüsler, kişisel bilgilerini çaldıranlar, şifresini çaldırıp da kendisi adına kontör istenenler vs vs..

Eskiden anlık mesajlaşma programlarının babası ICQ (i seek you - seni arıyorum) idi ve işi bilen herkes onu kullanırdı. Hatta ICQ numaralarının bile önemi vardı. İlk yüzbinde olanlar üstün insan sınıfına falan girerdi :) Ama MSN ile kıyaslanmayacak kadar kullanışlı ve üstün özelliklere sahip bir yazılımdı. Bundan 7-8 sene önce ICQ'dan cep telefonlarına SMS attığımı bile hatırlıyorum. Microsoft, 2001'de MSN'i Windows XP'nin içine gömünce ICQ piyasadan silindi. Türkiye'de internetin, özellikle ADSL ile yaygınlaşmaya başlaması XP'nin çıkışından sonraya denk geldiği için bilgisayar ve internetle yeni tanışan herkes MSN'ci oldu ve bu yüzden de Türkiye en çok MSN kullanan ülkelerden biri haline geldi..

İşte MSN olayı budur..

Serdar Kocaoğlu
MCSE:S
24.05.2009

3 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

öykü 24 Mayıs 2009 08:19  

Gunaydın Serdar
yazdıklarına hak verıyor olsam da sunu eklemek ıstıyorum..
Hersey gıbı msn de yanlıs kullanımların kurbanı ulkemızde dedıgın gıbı oldukca kotu anlamlarda kullanılıyor..
Ama yasaklanmasını ıstemem cevremde o kadar cok ınsan var kı bunu guzel anlamda kulanan..
Ogulları kızları uzakta okuyanlar sureklı goruntulu ve seslı ucuza baglanma sansını yakalıyor..Y da esı ,sevdıgı ınsanlar baska ulkelerde olanlar keza..
oyle bı sısteme oturtulmalı kı bu aslında..
olumsuz olabılcek hersyeden sıyrılabılmelı..
kısıye ozel kısının ıznı olmadan hıcbırseyının calınmaycagı bı sıstem olabılır

Kumsal 24 Mayıs 2009 21:58  

Neden burdada yok olsun ki
çözüm yerine yok etmeyi tercih ediyorsun

Serdar Kocaoğlu 25 Mayıs 2009 00:36  

MSN'in elbette faydaları da var ancak benim vurgulamak istediğim asıl nokta; daha faydalı işler yapmak varken, vaktinin çoğunu MSN'le chat (geyik muhabbeti) yaparak harcayan insanlarımız var. MSN insanlarda gereksiz bir bağımlılık yapıyor ve zaman ve iş gücü kaybına neden oluyor. Bu yüzden bütün ciddi firma ve kurumlarda MSN zaten yasaklı durumdadır.
Ayrıca MSN'in yasaklanmasının ülkeler için gerçek bir yaptırım olması da söz konusu olamaz çünkü ICQ, Yahoo, Google vb aynı işi yapan farklı messenger programları da mevcut. MSN'in yasaklandığı ülkelerde diğerleri kullanılmaya başlanacaktır zaten..

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI