Şampiyon Beşiktaş - Kartalın Yeniden Doğuşu

30 Mayıs 2009

Şampiyon Kara Kartal

6 yıl aradan sonra nihayet şampiyonuz. Bütün Beşiktaşlıları kutlarım.

Kartalın Yeniden Doğuşu

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40′a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle avlarını kavrayıp tutamaz hale gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır, bu noktada bir tercih yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse, bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır.

Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal, gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır.

Yeni pençeleri çıkınca, kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra, 20 yıl veya daha fazla sürecek yeni yaşamına başlamak üzere meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir..

2 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

mehbup 31 Mayıs 2009 14:06  

Ben Fenerbahçeli olarak öncelikle sizi ve tüm Beşikteşlıları tebrik ediyorum..

Kadıköylü 7 Ekim 2009 16:40  

bu masalı bir sürü yerde okudum... herkes yorum katmış.. ama kimse bu hayvan 150 gün boyunca ne yer ne içer diye sormamış... aç karnına ölmez mi diye merak etmemiş kimse. sadece anlatılanı koyun gibi dinleyip, haaaaa yaaaaaaa demesini biliyoruz...

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI