Geocities kapanıyor..

28 Nisan 2009

5-6 yıl kadar önce benim de kullandığım Yahoo'nun kişisel web sitesi servisi Geocities kapanıyormuş. Zaten uzun zaman önce popülerliğini yitirmiş olan bu servis mevcut teknolojilerin çok gerisinde kalmış, hatta popülerken bile verdiği hizmetlerin çok sınırlı olması nedeniyle pek de beğenilmemişti.

Yahoo! Web hosting servisi olarak bilinen GeoCities’ı kapatacağını duyurdu.
Geocities’in kapatılma kararının nedeni, Yahoo tarafından, “dikkatle yapılan bir değerlendirme sonucu” şeklinde açıklanmakla birlikte, asıl sebebin, global kriz kadar, blogların popülerleşmesi sonucunda, Geocities’in Web 2.0 ile gelen ve entegre çalışan yeni platformlara ayak uydurmaması olarak düşünülüyor..

2 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Yılmaz Barış 1 Mayıs 2009 22:25  

artık wordpress ve blogger fenomen hale geldi. Diğer blog sitelerinin bunlara karşı direnmesi zor ama genede ülkemizde popülerliğini koruyan birkaç blog sitesi var.
Ve benim merak ettiğim blog siteleri bu işten ne kazanıyor.
Mesele blogger ve wordpress bunca hizmet karşılığında ne kazandığını merak ediyorum. Reklam filanda almıyorlar.
Tabi bu işi bedavadan yapmayacaklarınada adım gibi eminim. Çıkarları ne gerçekten kavrayamadım hala...

Serdar Kocaoğlu 4 Mayıs 2009 11:27  

En büyük çıkarları güç. Milyonlarca insanın kullandığı bir servise sahip olmak gerçekten büyük bir güçtür. Bu güç her an her amaç için kullanılabilir. Kullanılmasa bile kullanılabileceğinin bilinmesi bile yeter. Örneğin blogger veya wordpress istediği bir yazıyı aynı anda milyonlarca blogda gösterebilir..
Bunun dışında Google sahip olduğu Blogger'da Google Adsense reklamlarının yayınlanmasını zorlamasa bile sürekli teşvik ediyor ve birçok blogcu da doğru dürüst para kazandırmamasına rağmen bu reklamları yayınlıyor.. Dolaylı olarak gelirleri de çok fazla..

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI