Krizin Özeti

16 Nisan 2009

Geçenlerde bir otomotiv dergisinde, bir işadamının makalesini okurken krizle ilgili bir cümlesini çok beğendim. Bu cümleyle krizin ne olduğunu ve nasıl çıktığını çok güzel özetlemiş. Diyor ki bu işadamı:
"Çarklar hızla dönerken su yüzüne çıkmayan problemler, çarkların yavaşlamasıyla birlikte ortaya çıktı ve saadet zinciri koptu."
Sizi bilmem ama ben bu cümleden çok şey anladım. Olayı basitleştiren ve özetleyen bir cümle..

Serdar Kocaoğlu
16.04.2009

1 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 16 Nisan 2009 21:58  

Çok hızlı hareket eden sistemlerde yıpranmanın daha fazla olacagını ve buna önlem olarak gerekli yağlama vs. olmazsa bozulmaya varacağını bilirsiniz.

Aynen öyle oldu zaten. Tüketim çılgınlı dengeleri öyle bir yıktı ki dünya buna dayanamadı. İktisadın tanımını bilirsiniz (kısaca insanların istekleri sınırsızdır ve bunlara çözüm bulmaya ilgilen daldır v.s)

Batı toplumunda (bizler doğu sayılıyoruz cümleten ya!)bu ihtiyaçlar öylebir körüklendi ki , kapasitesi max şartlarda farazi kazancı 1000 birimlik olan insanın 24 saat boyunca çalışıp 2000 birimlik kazanç sağlaması zorlandırıldı. Fakat insanın bünyesi buna yetişmediğinden yaptığı harcamalar kazancından büyük oldu; bu da kapatılması gerek olan gider açığının bir şekilde tedarik edilmesi gereğini doğurdu. İlk zamanlar bu geçici çözümler bankalar vb. şeylerle ikame edildi. Lakin elde olmayan bir şeyle diğerinin asla kapatılmayacağından insanlar görüldüğü gibi sokaklara düşmeye başladı. Neticede arz talep dengesi bozuldu. Firmalar/fabrikalar eskisi gibi tüketim çılgınlığına yetişebilmek için üretim yapmaya devam ettiler. Lakin talep yoktu. Fazla arz bu firmaların kısa dönem bütçe hesaplarına uymuyor ve açığa girmesine netice oluyordu...


"Nerde eski günler, hani derdik şu benim olsun şu kadar borcum olsun"ERLİK M.B
"kusur ettiysem affola . Bugün çok yorgunum, iyice yaydım beynimi"

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI