İhtiyarların Kavgası ve Bu Ülkeye Dair..

13 Nisan 2009

Dün oğlumu parka götürdüm. Salıncak, kaydırak faslından sonra biraz oturalım diye boş bir masaya geçtik. Derken ihtiyar bir amca çıkageldi. Selamlaştık, masamıza oturdu. Bu amca 1933 doğumlu (76 yaşında) ve Kayseriliymiş. Yıllarca Almanya'da çalışıp emekli olup gelmiş, çoluk çocuğa ev yapmış, yaşayıp gidiyormuş. Kendisi güler yüzlü, canayakın bir tipti. Hiçbir ihtiyara saygıda kusur etmeyiz ama böylelerini daha bir içten severiz. Bir de her gördüğüne öğütler vermeye çalışan, ağzından cehalet aktığı halde kendisini ulu çınar zanneden ihtiyarlarımız vardır ki, böylelerine de saygıda kusur etmemeye çalışırım ama olabildiğince uzaklara kaçarım.

Neyse dönelim bizim amcaya. Sanırım kendisi de hala sigara içtiği için olacak ki, görür görmez sigarayı bırakmamı söylemeyen ilk yaşlıydı :)

Bu amcayla, gavurun dürüstlüğünden, bizim sahtekarlığımızdan dem vuruyorken yaşlı bir amca daha geldi, bereketli günümdeymişim, bir sürü boş masa varken o da gelip yanımıza oturdu. Tabi asıl niyetleri sohbet etmek olan bu amcalara hiç bir zaman "öte git" dememişimdir ama ne yazık ki iletişim kurmakta da hep zorlanmışımdır.

Neyse, bu yeni amcanın da 1931 doğumlu (78 yaşında) ve Kırşehirli olduğunu diğer amcayla birlikte öğrendik. İşe bakın ki bu amca da diğeri gibi eski bir Almancı çıktı. İçimden dedim ki "Oh ne ala, Almanyadan hemşeri çıktılar, gör şimdi muhabbeti!" ama nerdee! Amcalar Kayseri ve Kırşehir tartışmalarına bir başladılar ki sormayın. Biri Kayserililere atıp tutuyor diğeri Kırşehirlilere. Pes dedim yani bu yaşa gelmişler hala akıllanmamışlar. Ben de arasıra lafa girip her memleketin iyisi de vardır, kötüsü de mealinde bişeyler söyleyip olayı tatlıya bağlamaya çalışıyorum ama dinleyen kim! Kayserili amca Kırşehirlilerin ne kadar para düşkünü olduğundan, Kırşehirli amca da Kayserinin yarısının Ermeni olduğundan bahsetti. Bu arada her söylediklerini de bana onaylatmaya çalışmaktan geri durmadılar.

Sonunda Kırşehirli ağzını bozmaya başladı ve kalkıp gitti. İşin aslı Kırşehirlinin diğeri kadar hoşgörülü ve sevecen bir yanı yoktu. Daha baştan, herşeyi bilirim havasında ve önyargılıydı. Aslında ben Kayserililerin para konusunda tartışmasız bir şöhret yaptığını bilirim ama Kayserili amca bu iddiayı Kırşehire yöneltmişti. Almanya'da birlikte iş yaptığı bütün Kırşehirlilerin böyle olduğunu gördüğü için kendince haklıydı. Ben de bunun sebebinin Almanya'da yaşayan Kırşehirli oranının fazla oluşundan kaynaklanıyor olabileceğini söyledim ama bu fikrim de ihtiyarlar tarafından pek itibar görmedi.

Her neyse, bu saçma tartışmaya taraftar olacak değildim ve bu yaşa gelmiş insanların böyle bir tartışmaya girerek birbirlerine karşı hakarete varan sözler sarfetmelerini çok yadırgadım.

Bu olayı paylaşmamın asıl sebebi; bu neslin, yani dedelerimizin ve hatta babalarımızın nasıl bir ruh haline sahip olduklarını göstermesi ve bu ruh halinin ülkeye nelere mal olduğunu gözler önüne sermesidir. İşte bu zaaf yüzünden, bu ülke yıllarca anarşiye sürüklenmiş, millet şucu bucu diye bölünmüştür.. Bari biz ve çocuklarımız bu zaafın kurbanı olmayalım, ortak paydalarda birlik olalım: En azından devletimiz, vatanımız, bayrağımız ve dilimiz aynı. Farklı inanabilir veya düşünebiliriz, farklı takımları tutabiliriz, farklı etnik kökenimiz olabilir, farklı yerlerde doğup büyümüş olabiliriz, ne var yani bunda? Bunlar kavga sebebi olabilir mi? Bunlar bölünmeyi, birbirimize düşman olmayı gerektirir mi?..

Serdar Kocaoğlu
13.04.2009

ihtiyar, yaşlı, amca, kayserili, kırşehirli, hemşericilik, bölgecilik, farklılık, para, almanya, almancı, emekli, çocuk, zaaf, millet, ülke, vatan, dil, Türkiye, bayrak, etnik köken, kurban, ortak payda, anarşi, birlik, beraberlik, düşman, böünme, bölücülük

3 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 13 Nisan 2009 18:05  

Benim de birçok kez karşılaştığım bir şeydi bu.Ayrıca ben de kesinlikle size katılıyorum.Asla memleket kavgası yapmayı insanları küçük görmeyi insanlara önyargıyla yaklaşıp adil olmayan kararlar vermeyi sevmem.bunu da tabi ki gene biz düzelteceğiz.Ve düzelteceğimize inanıyorum.İhtiyar amcaların da kavgasını geçmişte yaşadıkları olaylar yüzünden duydukları öfkeye ve biraz da cahilliklerine veriyorum.(Bunu söylemek biraz saygısızlık olabilir ama doğruya doğru şimdi dimi ama???:))

Anonim 14 Nisan 2009 19:29  

☼ Rahmetli dedem derdi ki:
"Cahilden dostun olacağına , Alimden düşmanın olsun..."
Tam bir Atasözü yakıştı buraya zaten dedem de atam :D

☼ Bende diyorum ki para biriktirmeye çalışacağıma 3 -5 tane (3 beş dedim aman cingenlere laf atıyom sanmayın :)) tane gerçek dost biriktireceğim.

☼ Gereksiz yere insanları rahatsız edeceğime diyojen gb. hiç olmazsa anı kendime bırakacağım.

☼ Hasislik yapcağıma yaptıklarımla elimde olanlarla sevineceğim.

☼ Günler geceleri, geceleri dakikalar kovalıyacak ama mutlu olacağım. Belki bir adım bile ilerlemiyeceğim. Ama Mutlu yaşayacağım.

☼☼☼ Çünkü ben hayatım. Hayat benim...


ERLİK M.B

sanalmeteor 15 Nisan 2009 09:34  

Bu olay genel olarak nesillerin durumunu ortaya koyuyor. Ben 33 yaşındayım; babam 59 ve dedem 85 yaşlarında. Babam ve dedemin yetiştiği yıllara ve şartlara baktığım zaman milli ve manevi değerlerden uzak kalmışlar. Eğitim-öğretim ve örnek alacakları şahıslar yönünden mahrum kalmışlar. Aileden biraz birşeyler görmüşlerse o kadar. Bunun hayata ve olaylara bakışlarını nasıl menfi yönde etkilediğini gözlemleyebiliyorum. Bazı yönlerden kayıp nesil. Yeni yetişen nesillerden Ben daha ümitliyim.
Sağlıcakla kalın...

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI