İnternetten film ve mp3 indirmek engellenebilir mi?

02 Mart 2009

internetten film ve mp3 indirmekHaberin aslı, yazının sonunda var ama özü şöyle:
Kültür ve Turizm Bakanlığı, sanal korsanlığı önleyeceğini iddia ettiği bir çalışma başlatmış. Çalışmayla korsan film indirenler tesbit edilip cezalandırılacakmış.

Bunu nasıl başaracaklarını pek anlamadım. Sanırım onlar da pek anlamamış olacaklar ki, %70'ini engelleriz gibisinden bişeyler söylemişler. Ortak kanı şu ki; bunun önüne geçmek mümkün değil ama asıl maksat, internet kullanıcılarını korkutarak caydırmak.

Bu yasayla muhtemelen sıradan kullanıcılar kendilerini bir film veya mp3 için riske atmak istemeyeceklerdir. Bu da zaten %70'i rahat geçer diye düşünülebilir. Burada asıl yapılmak istenen, bunların suç olduğunun, cezası olduğunun topluma anlatılması. Yoksa milyonlarca internet kullanıcısının hangi birini nasıl kontrol edeceksiniz? Kimin, ne indirdiğini, nereden bileceksiniz? Bu konuda internet sağlayıcılara güveniliyorsa, onlar bu işi nasıl yapacaklar, onların bu işi nasıl yapacaklarını kim nasıl denetleyecek? Servis sağlayıcıların teknik altyapısı bu iş için yeterli midir? Yeterliyse youtube gibi yasaklanan sitelere erişim neden engellenememektedir? TürkTelekomun bunları yapacak kapasite ve gücü varsa neden önce mesela spam mailleri önlemeye çalışmıyor? Diyelim ki, herkesi takip ettiler, kaçak filmi proxy ile indirenler nasıl tesbit edilecek? Aynı IP adresini kullanan yüzlerce kişiden (örneğin büyük bir firma veya kurumda çalışanlar) hangisinin film indirdiği nasıl anlaşılacak? İnsanların evlerinden girdikleri web sitelerini, indirdikleri dosyaları takip etmek suç değil midir? Özel hayatın gizliliğine, mahremiyete aykırı değil midir? Kanun buna izin verir mi bilemem ama verirse başka kanunlarla çelişir.

Ayrıca neden film veya mp3'e öncelik verilmektedir de korsan yazılım için bişey yapılmamaktadır? Ben bugüne kadar üzerinde hiç kaçak yazılım bulunmayan bir kişisel bilgisayara rastlamadım. Önce buna bir tedbir almak gerekmez mi, madem bu işe başlanmışken? Herşey kaçak işletim sistemiyle başlıyor, gerisi geliyor demek ki :)

Serdar Kocaoğlu
MCTS, MCSE:S
01.03.2009

Haberin aslı:

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sanal korsanlığın önüne geçecek önemli bir çalışma başlattı.

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Çelik, yasal eksikliklerin tamamlanmasının ardından sektör için devrim niteliği taşıyacak projeyi anlattı:
“Alacağımız önlemle internet ortamındaki korsan indirimin yüzde 70 oranında önüne geçmeyi hedefliyoruz. Bu konuda ABD ve Avrupa’da uygulanan yöntemler var. Doğrudan internet ortamında MP3 ve video formatındaki dosyaların paylaşımı kontrol ediliyor.

Sistem yasal olmayan indirimleri otomatik olarak seçiyor. İlkinde doğrudan kanunla ilgili madde yazılarak, ’yasal bir indirim yapmadınız’ uyarısı yapılıyor. Korsan indirim devam ederse yasal işlem başlatılıyor. Yasada bir ceza maddesi olmadığı için bu işlemi yapanlara nasıl bir ceza verileceği henüz net değil. Ancak yapılacak yasal düzenlemeyle para cezası, işin yoğunluğuna göre de hapis cezası verilmesi hedefleniyor. Adalet Bakanlığı ve Telekomunikasyon Üst Kurulu’yla yapılacak görüşmelerin ardından bu netlik kazanacak. Yasal düzenlemenin sağlanmasının ardından proje hayata geçecek.”

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Bakanlığın teknik altyapısını oturttuğu, hukuki altyapısı için de düğmeye bastığı sistem şöyle işleyecek: Kullanıcıların bilgisayarlarından hangi şarkı, film veya elektronik kitabı indirdikleri dakika dakika tespit edilecek. Sisteme korsan olarak düşecek olan kullanıcıların IP numaraları belirlenecek. Sonra hangi kullanıcının hangi eseri indirdiği görülecek. Ardından indirimi yapan ve IP numarası tespit edilen kullanıcıya bakanlık tarafından yasal uyarı gönderilerek korsan indirim yapılmaması yönünde uyarılacak. Aynı IP’den korsan indirimin sürmesi halinde ise para cezası, indirim yoğunluğuna göre de hapis cezası uygulanacak.

sanal korsanlık, kaçak, korsan film, mp3, video, müzik, yazılım, indirmek, download, yasaklamak, kanun, yasa, suç, ceza, web, internet, servis sağlayıcı, türktelekom, ip, IP adresi, proxy, site, telif hakları, teknik, hukuk, altyapı, kullanıcı, sistem

6 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

ikipire 6 Mart 2009 16:53  

Ben mi yanlış anladım yoksa kaçak yazılımla mücadele edilmesi gerektiğini mi söylüyosunuz. Ne yazık. Bir bilgisayarı adam etmek için 1000$ lık yazılım gerekiyor. Bence bilgisayardan para kazanmayanlardan bu paraların talep edilmesi acımasızlık.

Anonim 6 Mart 2009 17:18  

Kaçakla uğraşılacaksa yazılımdan başlanması daha mantıklı olur diyorum. Yazılımdan para kazanılması veya yüksek rakamlar istenmesi ayrı bir tartışma konusu. Çok kişi bilmez ama yazılım maliyeti her zaman donanımdan pahalıdır. Biz gerçekten bütün yazılımlara ücret ödemeye kalksak bilgisayardan daha pahalıya malolur. Buna ben de karşıyım. Sıradan bir oyuna bile 20$ isteniyor ve kimse para vermiyor, oysa 1-2 dolar olsa kimse kaçağa, crackliye tenezzül etmez..

Anonim 9 Mart 2009 13:40  

Bu uygulamayı bende duydum ancak çok saçma geldi. Kullanıcının ne indirdiğini nasıl anlayacaklar. Tabi bu işlemlerde kısaltmalar, şifreli isimler devreye girecek. Bence url olarak çözecekler ama. Yasal olmayan sitelerin uydurma bir sertifika ile tük web adreslerini ssl üzerinden yayınlarlarsa tespit etme şansları düşer.

torentler,emule,tor,proxy,https yasağı delmek için bir çok yöntem mevcut.

Mysticwicks 11 Ağustos 2009 19:45  

Çok saçma bir uygulama
Ve kızmamak elde değil film indirene ceza diyene kadar neden film indirme linklerini sitelerini kontrol edip onları engellemiyorsunuz ? öyle abarttılar ki hapis cezası bile var yuh diyorum ya..

Serdar Kocaoğlu 11 Ağustos 2009 23:52  

Uygulanmak istenen yöntem bataklığı kurutmak değil, sivrisinek avlamaya benziyor.

İnternete kısıtlama getirmek sadece hukuk açısından değil, teknik açıdan da çok zor..

gökhan 23 Ağustos 2009 02:42  

Bence Devlet sanatçılara şirin görünmek için internetten müzik ve film indirenlerin peşine düşeceğine o sanatçıların vergi borçlarının peşine düşsün. Dünyaları kazanıyorlar. Gözümüz yok Allah daha çok versin. Son model arabalara, yatlara biniyorlar. Plazalarda villalarda oturuyorlar. Ama vergi ödemeye gelince hepsi kocaman bir tırrrrtt.

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI