Cep Telefonu Nasıl Dinlenir?

04 Şubat 2009

cep telefonu nasıl dinlenirCep telefonlarını dinlemek çok kolay!
Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor, bir yandan da mahremiyet sınırlarımızı zorluyor, yeni yeni riskler ve güvenlik zaafiyetleri oluşturmaya devam ediyor. Bunlara en iyi örnek, son zamanların popüler konusu cep telefonu dinleme olayları. Bu konuyu sanırım bütün gazete ve tv'ler haber yaptı ama ben de değinmeden geçemeyeceğim. Konuyu yazmamı tetikleyen asıl sebep ise son zamanlarda bu konuda çok gelmeye başlayan reklam mailleri. Anladığım kadarıyla bu konuda ciddi bir kanuni boşluk var. Bu yüzden de cep telefonu dinleme yazılımları ulu orta satılıyor, siteleri açılıyor, reklamları yapılıyor..

Konunun benim asıl ilgimi çeken yönü ise her zaman olduğu gibi teknik boyutu. Bu işi yapanlar bu konuda da oldukça doyurucu bilgiler veriyorlar. Basit bir internet aramasıyla epey bilgi sahibi oldum.

Özetle; cep telefonu dinlemek aslında hiç de sanıldığı kadar zor değilmiş, aksine çok basit bir hal almış durumda. Yöntem oldukça basit; telefona casus bir yazılım kuruluyor ve bu casus yazılım, kurulduğu telefonun yönetimini tamamen ele geçirmekle kalmıyor, aynı zamanda başka bir telefon üzerinden komutlar alarak yönetilebiliyor.

Bu casus yazılım bakın daha neler yapabiliyormuş?
* Hedef kişiyi ve bulunduğu ortamı, kişi telefonla görüşmese ve telefon kapalıyken bile hiçbir belirti olmadan (hedef telefonda ışık yanma, titreşim, donma olmadan) dinleyebilirsiniz.
* Hedef kişinin tüm telefon görüşmelerini dinleyebilirsiniz.
* Hedef kişiye gelen ve giden kısa mesajlar (SMS'ler) eşzamanlı olarak sizin telefonunuza iletilir.
* Hedef telefonun sim kartı değişikliği size anında SMS ile bildirilir.
* Hedef kişinin yerini net olarak tespit edebilirsiniz.
* Hedef kişinin telefon görüşmelerini kayıt edebilir, daha sonra dinleyebilirsiniz.
* Hedef telefonu uzaktan kapatıp açabilirsiniz.
* Yazılım sınırsız süre ile kullanılabiliyor ve gerektiğinde başka telefona aktarım hakkınız var.

Yazılım yüklü cep telefonları bazı web sitelerinde sıfır veya 2. el olarak satılıyor. Bunların fiyatları 250 TL'den başlayıp 1500-2000 TL'ye kadar çıkıyor. Yalnız bunların kalitesi tartışılır. Bir de sadece yazılımı satan ve hakiki ve profesyonel olduğunu iddia edenler var. Bunlar da sağladıkları özelliklere göre 1000TL'den başlayıp 3000TL'ye kadar çıkıyor.

Bu bilgiler ışığında, siz siz olun telefonunuza mukayyet olun..

Serdar Kocaoğlu
04.02.2009

İlgili Yazılar:
Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler
112 - Acil Yardım Yerinizi Biliyor..
Elektronik Haberleşme Kanunu yürürlüğe girdi
Elektronik Haberleşme Güvenliği Yönetmeliği yayınlandı

cep telefonu nasıl dinlenir, telefon dinleme, teknoloji, casus yazılım, komut, sms, sim kartı, fiyatı, risk, güvenlik, kanun, TL

34 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 17 Şubat 2009 13:18  

Bu konunun bence iyi kötü yanlari var!
Kötü yönü: söylendigi gibi baskalari tarafindan dinlene biliyorsunuz

iyi yönü: misal kariniz yada kocaniza güvensizlik var ve onu takip etmek istiyosunuz
telefonuna bu software yi yükleyerek bilgi edinmek mümkün oluyor :-)
bende bu düsünceyle yola cikarak arastirmaya basladim...

Anonim 19 Şubat 2009 21:44  

Telefona böyle bir yazılımın yüklendiğini nasıl anlayabiliriz?

Anonim 20 Şubat 2009 01:54  

Sorunuz üzerine ben de merak ettim ve biraz araştırdım. Yazılımı pazarlayanların iddialarına göre kesinlikle anlaşılmazmış, hatta uzmanı bile anlamaz diyorlar, yani yazılım o derece kendini gizliyormuş.
Bence mutlaka anlaşılır ama biraz uğraştırabilir. Telefonun işletim sistemi ve içindeki bilgilerin tamamı bilgisayara alınıp incelenirse anlaşılması mümkün olmalı. Ya da en kestirme yolu servisine götürüp göstermek olabilir..

Anonim 21 Şubat 2009 03:44  

serdar, zaman ayırdığın için teşekkür ederim.
Bu tür yazılımlar her marka ve model cep telefonunda çalışıyor mu?
Hem samsung hem de nokia telefonlarda aynı programın çalışması bana biraz tuhaf geliyor.
sonuçt bu telefonların yazılım mimarisi birbirinden farklı olmalı.
Java dilinde platformdan bağımsız program yazılabildiğini biliyorum ama bunun içinde bir sürü kısıtlama var diye biliyorum.
Herhalde, korunmak için yapabileceğimiz en iyi şey eski nokia telefonlara geri dönmek: 3110 vb.

Anonim 21 Şubat 2009 16:12  

Evet, her marka ve model cep telefonunda çalıştığı iddia ediliyor.. Aynı yazılım her markaya kurulmuyor olabilir, her marka için veya her platform için ayrı bir yazılım geliştirmiş olabilirler..

Anonim 22 Şubat 2009 20:35  

Faturadan öğrenemez miyiz? Telefondan gönderilen (forward edilen) sms'ler bizim faturaya yansımaz mı?
Hatta operatörden hangi telefona sms gönderildiğine yönelik bir ayrıntılı fatura alarak da, alıcının kimliği bulunabilir.

Anonim 26 Şubat 2009 01:33  

Düşündüğünüz gibi SMS'ler dinlenen telefonun hattından atılıyorsa faturadan anlaşılabiliyor olmalı. Buna karşı nasıl bir çözüm ürettiklerini bilemiyorum ama mutlaka bu ihtimali de hesaba katmışlardır diye tahmin ediyorum. Belki de artık çoğumuz faturaya bile bakmadığımız için bu ihtimal gözardı edilmiş de olabilir..

Anonim 7 Ağustos 2009 12:25  

telde kendı numaranızı kendı hattınızdan kendı no nuzu aradıgınız zaman eger mesgul degılde calısyorsa telınız dınnenıoudur bı kac tane daha vardıda unuttum

SİTELER 4 Ekim 2009 18:30  

telefon dinleme simbian telefonlar için geliştirilmiştir..

Şüpheleniyorsanız bataryayı cıkarın koyun kenara teli... bişe olmaz

Serdar 8 Ekim 2009 00:39  

bataryayı çıkarmak pek de kalıcı bir çözüm olmasa gerek. telefonu kullanması gereken insanlar için öneriler lazım..

Anonim 21 Ekim 2009 15:51  

Telefonu kapıcıya hediye edin. Onu dinlesin.

Anonim 18 Kasım 2009 00:16  

evet enteresan degilmi eskiler derlerdi ya hersey elin ayagin kolun bacagin bastigin yer dunyada yaptigin herseyi dile gelip anlatacak yani sahitlik edecek nekadar dogru allahin verdigi muhtesem beyinle insanlar neler yapiyorlar tabi kisitli ilim bu kucuk ilme bakarak sonsuz ilim sahibi olan mutlak guc olan allah bizi ve yarattigi herseyi kesintisiz ve muhtesem bir sekilde gormekte duymakta kalbinden ve beyninden gecen herseyi aninda algilamakta daha otesi yapacagimiz herseyi ezel ve ebed olarak bilmekte esas hayran kalacaksak alahimiza kayran kalaim ve ondan korkalim bu daha mantikli saygilarimla

Serdar Kocaoğlu 30 Aralık 2009 14:34  

Turkcell'in sitesinde konuyla ilgili yaptığı açıklama:

Cep telefonları günümüzde minik bir bilgisayara dönüştüğünden, artık pek çok fonksiyonu üzerinde barındıran işletim sistemi ve uygulamalardan oluştuğundan kötü amaçla kullanılan bazı yazılımlar ile iletişimin gizliliğinin ihlal edilmesi mümkün olmuştur. Cep telefonları Internet üzerinden satın alınacak veya indirilecek bazı kötü amaçlı yazılımlar ile aşağıdaki işlemleri yapmak mümkün olmaktadır:


Ortam Dinleme: Hedef telefonun numarasını çevirerek, bulunduğu ortamın istendiği zaman dinlenebilir. Akıllı yazılım sayesinde, hedef telefon sadece belirtilen numaranızdan arandığında zil sesi, titreşim ve ışık yanmadan açılır ve böylece hedef kişi fark etmeden istendiği kadar dinleme yapabilir.
Telefon Dinleme: Hedef telefonda bir görüşme başladığı zaman, anında tanımlanan cep telefonuna bu görüşmeyi bildiren bir SMS gelir. Gelen SMS de hedef kişinin görüştüğü numara belirtilir. Ayrıca aranan mı yoksa arayan mı olduğu da bildirilir. Bu SMS alındıktan sonra, görüşmeyi dinlemek için hedef telefonun numarasını aramak yeterlidir. Anında araya girerek görüşmeyi dinlemek mümkündür.
Mesaj Bildirimi: Hedef telefona bir mesaj geldiğinde veya hedef telefondan bir mesaj gönderildiğinde, bu mesajın aynısı gerçek zamanlı olarak tanımlı telefon numarasına da gelir.
Arama Bildirim: Hedef telefona bir arama geldiğinde veya hedef telefon arama yaptığında, hangi numara ile görüşüldüğünü bildiren bir mesaj gelir.
SIM Bilgisi: Hedef telefona başka bir SIM kart takıldığında, bu değişiklik anında bir SMS ile bildirilir.
Yer Bilgisi: Hedef telefona, tanımlı telefondan bir komut göndererek, nerede olduğunu bildirmesini isteyebilirsiniz.

Normal bir telefona kötü amaçlı yazılım kurarak iletişim bilgilerini almak mümkün olduğu gibi bu amaca uygun hale getirilmiş telefonları alarak da bu işlem yapılabilir. Yine telefonun üzerine kurulan casus yazılımlar ile sadece bu işlemler için özel olarak satılan cep telefonları mevcuttur. Bu telefonlar genellikle resmi satış noktaları dışında ‘merdiven altı'ndaki bölgelerde veya Internet kanalı ile satılmaktadır.

Bu telefonların çalışma şekli mevcutta var olan telefon komutlarının yüklenen yazılım ile değiştirilmesi sonucu oluşmaktadır. Telefona gönderilen komutlar veya tanımlanan özel numaradan gelen aramalarda casus işlevi görmesi sağlanmaktadır. Örneğin casus telefon onu kumanda eden telefon tarafından aradığında pasif dinleme özelliği hemen aktif olup ortamdaki tüm sesler dinlenebilmektedir. Benzer şekilde arama yapıp #* tuşlarına basıldığında ise mevcutta yapılan konuşmaya paralel olarak girilebilmektedir.

Anonim 10 Şubat 2010 22:34  

bu bilgileri paylaştıgınız için teşekkür ederim TELEFONUMUZUN DİNLENİP DİNLENMEDİGİNİ VAR İSE BİR DİNLEME BUNU HANGİ YOL İLE ENGELLEYEBİLİRİZ PROBLEM SONUCA VARAMAMAK EGER YARDIMCI OLUR İSENİZ MEMNUN OLURUM

ufuk 18 Mart 2010 06:20  

kendi telefonumuzun dinlendiğini nasıl anlarız ?

ufuk 18 Mart 2010 06:24  

peki arkadaşlar dinlemeyi hat üzerindenmi yoksa telefonun kutusu üzerindenmi dinliyorlar

Anonim 24 Temmuz 2010 20:11  

Cep telefonunuzun dinlendiğini gösteren 5 belirti

Rusya'da yayınlanan Argumentı Faktı gazetesi özellikle casus yazılımlarla telefonların dinlenebileceğine dikkat çekti. Uzmanların görüşlerini aktaran gazete, telefonda meydana gelen beş değişikliğin, dinleniliyor olma ihtimalini güçlendirdiğini aktardı.

Gazeteye göre bir başkasının cep telefonuna casus dinleme programı yerleştirmek çok kolay. Dolayısıyla kimse sizin telefonunuzun şimdi dinlenmediği garantisini veremez. Kaçak dinlemelerin büyük çoğunluğu da bu yolla yapılıyor. Size gelen bir mesajı cevaplamanız, ya da indirdiğiniz herhangi bir müzik vevideoile casus program cebinize yerleşebilir.

Rus gazeteye göre uydu aracılığı ile dinlemek ancak istihbarat servisleri ve mahkeme kararları ile mümkün.

Gazeteye göre cebinizin dinlenildiğini anlamanın beş yolu:

1-Telefon pilinin sıcaklığının yüksek olması

Eğer telefonunuzun pili sıcaksa, aktif kullanılıyor demek. Telefonla konuştuğunuz zaman bu normal. Ama iki saat içinde telefona kimse dokunmamışsa ve alet sımsıcaksa; içeride bir şeyler oluyor. Örneğin casus programı çalışıyor.

2-Telefonun şarjı çabuk bitiyor

Telefonu fazla kullanmadığınız sürece şarjınız çabuk bitiyorsa bu şu anlama geliyor: İçeride "tehikeli" ek bir cisim dolaşıyor. Ama şunu unutmamak lazım: Zamanla şarj aletleri yıpranıyor ve bu durumda şarjın çabuk bitmesi de normal. Ama üç günü aşkın süreyle çalışan şarjın bir hafta sonra ancak 1 gün çalışması normal sayılmaz.

3-Telefonunuzu kapatırken gecikme durumu

Dikkat! Telefonunuzu kapatırken eğer bu süre epey zaman alıyorsa ve ışık yanmaya devam ediyorsa demek ki telefonda bir şeyler var. Telefon kapanırken ışığın da eş zamanlı sönmesi gerekiyor.

4-Telefonda genel tuhaf durumlar

Eğer telefonunuz kendi kendiliğine ekran ışığını yakıyorsa, kapanıyorsa ve genelde başka tuhaf özellikler yaşanıyorsa biri sizi dinliyor olabilir.

5- Telefonda cızırtı sesleri

Telefonla biriyle konuştuğunuz zaman cızırtılı veya başka gürültülü sesler geliyor. Bazen ses sinyal kabulünün kötü çalışmasından da kaynaklanabilir. Ama bu durum sürekli devam ederse telefon dinleniyor anlamına geliyor.

CİHAN - samanyoluhaber.com

Anonim 15 Ağustos 2010 00:40  

nasıl dinlicez ne ile ben anlamadım bişey bir sim kart ile mi yoksa bir programlamı ??? acıklık getirseniz cok mutlu olurum :D

Anonim 11 Eylül 2010 18:28  

peki serdar bey bu dedığınız casus un adı nedır?

satin mı alınıyor yoksa internetten download yapıla bılıyor mu?

Serdar Kocaoğlu 11 Eylül 2010 23:11  

Detayları ben de çok bilmiyorum, ben bu yazıda sadece işin mantığını anlatmaya çalışmıştım ama sorunuz üzerine Googleda telefon dinleme programı diye arayınca sorduğunuz bilgilere rahatlıkla ulaşılabildiğini gördüm..

Anonim 15 Ocak 2012 10:32  

süphenilen telefona format attğığnğz zaman altta çalısan programıda silebiliyorsunuz diye biliyorum.Sonrasında dıkkat edin ama :)

Unknown 16 Temmuz 2013 03:02  

Süper bişey ancak karşı tarafın seri numarasını nasıl acagımı anlamadım

Anonim 17 Ağustos 2013 12:38  

iyi de şöyle bir durum var, ben de dinlendiğimi düşünüyorum, telefonumun dinlendiğine dair bütün emareler mevcut, hatta bu sabah telefonumu elime aldığımda arka plan resmi bile kendi kendine değişmişti, benim sorum şu, bu telefon benden başka kimsenin elinde olmadığı halde nasıl casus yazılım atılmış olabilir?

Unknown 16 Eylül 2013 16:55  

Telefonuma format atsam silinir mi peki

Anonim 23 Eylül 2013 17:51  

Yukarıda söylenenlerin çoğu maalesef bende de var. Çeşitli sitelerden duyduklarıma göre bu casus programlar herhangi bir kişinin gönderdiği mesajla bile yüklenebiliyormuş ve arka planda kendisini gizleyebiliyormuş.
Bu arada sizin telinizi ele geçiren bu kişiler kesinlikle bu cihazın içinden bir şeyi kesip almak ya da onu değiştirmek gibi bir eyleme de girişmezlermiş.

Böyle bir durumda savcılığa suç duyurusunda bulunmakta çözüm değil zaten. En azından ben yaptım bir şey çıkmadı. Mahkemeye verin diyorlar. Kanıt sunamadığınız içinse kaybedeceğiniz bir davaya müdahil omak zaten çok saçma.

Anonim 29 Ekim 2013 20:03  

benim telefonda dınlenıyor bunu nasıl kanıtlayabılrım

Anonim 14 Nisan 2014 15:48  

sınırlerim çok bozuk üç ay önce yenı andr.uygulamalı bır telefon aldım .ve yenı bır hat...mecburen eskı esıme numaramı verdim ve gecen gun virus programı yukletmek ıçin telefocuya telefonumu verdim bı baktıkı yapışkan spybubble sı gordü...allahım ya benim telefonumda ne işi var bu bis lanet şeyın...formatla gecer dedi ama ben çok mutsuzum sanırım satıcam hem hattımı bile değiştirsem gene bildirıyomus telefon delı oldum okumadığım sayfa kalmadı internette...satıcam telefonumu ve yenı hat alıcam tekrar...ayrıca telefonumda gökkuşağı renleri çıkıyodu sanırım bundanmıs yenı telefonda ne işi olur bu gökkuşagını çıkıp kapanması falan demi arkadaslar...dikkatli olun ....imdaaaaattttttttttttttttttt................

Anonim 7 Mayıs 2014 17:11  

merak ettigim konu mahkemelık durumunda tel. gecmiste görüstklerimiz yani konusmaları cıkarabilirlermi

Anonim 12 Mayıs 2014 14:32  

Ben bu casus yazılımı kullandım ve eşimi dinledim. Her ne kadar casus yazılım deseler de tele yüklendiğini herhangi birisi anlayabilir. Android sistemi illaki pil tüketen , internette trafik üreten yazılımı gösteriyor. İnternette o yazılımın ismini aratın gerçekte o program ne iş yapıyormuş anlarsınız. Casus yazılımın bundan kaçma imkanı yok çünkü alt düzeyde işletim sisteminin komutlarını kullanmak zorunda. Bir de root'lanamayan telefonlara casus yazılım yüklenemez. Mesela IPhone'un en son işletim sistemi daha root'lanamadığı için apple'ın izin vermediği herhangi bir program yüklenemiyorz. O yüzden son sürüm Iphone'lar, işletim sistemleri(iOS 7.1) kırılıncaya kadar güvenli denilebilir. Android açık kaynak kodlu olduğu için kolaylıkla casus yazılım yüklenebilir.

Unknown 22 Temmuz 2015 12:14  

Bu uygulamayı nasıl satın alabilirim ve karşımdaki kişinin telefonuna program yüklemeden nasıl sızabilirim karşı tarafın telefonuna program yüklemek şart mı

Unknown 22 Temmuz 2015 16:22  

Yazilim bilgin olmasi gerekli en kotu ihtimalle lisansli bir antivirus programi ile tespit edebilirsin örnegin kaspersky ın android versiyonu gibi

Unknown 22 Temmuz 2015 16:26  

Ögrenemezsin cunku program internet uzerinden verileri gonderiyor sadece karsi komutlar sana sms ile geliyor hatta bazi programlarda komutlar zaten icerige gizlenmis ornegin 2 saatte bir konum gonder gibi zaten digerlerini aramalar ve gelen giden sms ler aninda internet uzerinde karsiya gonderiliyor

Anonim 29 Ağustos 2015 14:25  

Peki bu yazılımlardan nasıl kurtulabiliriz? Telefonu fabrika ayarlarına geri döndürsek yeterli olurmu? Yoksa formatmı attırmak gerek. Casus Yazılımı yollayan telefonu ignore etsek türkcell operatörden bizi aramasını ve mesaj yollamasını yasaklasak bu izlenme vede dinlenme derdinden kutulabilirmiyiz? Onlar yetetli olmazsa telefonu fabrika ayarlarına döndürsek ve yeni bir numara alsak acaba bu dertten kurtulabilirmiyiz? O telefonu yasaklarsak başka bir numaradan casus yazılımı yollayıp ama kendi numarasından gene beni dinleyip izliyebilirmi? bu insanlar bizi istediği gibi taciz ediyor peki biz kendimizi nasıl koruyabiliriz? Bilen biri yol gösterirse çok sevinirim.

Tezcan 10 Ocak 2016 13:53  

Bataryanin içinde birtur yapışkan var samsung yazili yapasigin altında onu çıkarın dinlenmeyi onleyin. 😆

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI