Google'ın Marifetleri

04 Ocak 2009

ilk Google sayfası

Bir sitede, Google hakkındaki bir yazıya şuna benzer bir yorum yapmıştım: "Google öyle büyüdü ki, Google mı internetin içinde yoksa internet mi Google'ın belli değil.."

Bu yorum ilk bakışta biraz abartılı gelebilir ama bir web siteniz varsa bunun çok da abartılı bir ifade olmadığını bilirsiniz, çünkü Google bugün internet trafiğinin kontrolünü elinde tutuyor.

Arama motoru robotları bütün siteleri gezerek sayfa adreslerini ve içeriklerini kaydeder ve bir index (fihrist de diyebiliriz) oluşturur. Hakkını teslim etmek lazım, bu işi en iyi yapan da Google. Böyle olunca herkes ne ararsa Google'a yazıyor, hatta Google'a soru soranlar bile var, sanki Google herşeyi bilen adam.

Öyle ki internete Google'dan girildiğini zannedenler bile var, bu tipler gireceği sitenin adresini bildiği halde tarayıcının adres çubuğuna yazmak yerine Google'a yazıyorlar. Bunu, bilmediği için yapanların yanı sıra bir de işi bildiği için yapanlar var. Bu tipler de genelde Google'ın gözüne girmeye çalışan web sitesi tasarımcıları veya sahipleri. "Bak Google efendi, benim sitem sürekli sana soruluyor ona göre beni yukarı sıralara yerleştir" gibisinden..

Milyonlarca web sitesi var ve siz bunların taş çatlasa 100 tanesinin adresini bilebilir veya favorilerinize (sık kullanılanlara) eklersiniz. Bunların dışında bir siteye girmek için doğal olarak arama ihtiyacı duyarsınız. Arama yapmak için aklınıza Google gelir, ararsınız ve karşınıza sonuçlar çıkar. Genelde herkes arama sonuçlarında sadece ilk sayfadaki sonuçlara bakar. Bu durumda Google ilk 10'da hangi siteleri işaret ederse trafik o sitelere kayar. Dolayısıyla hangi siteye kaç kişinin gideceğine Google'ın karar verme kabiliyeti var. Tabi Google'ın taraflı davrandığı gibi bir iddiam yok ama isterse pekala yapabilir.

Google'ın gözüne girmek deyince SEO olayından bahsetmeden geçemeyeceğim. Bu Google'ın gözüne girme meselesi öyle bir hal aldı ki, yeni bir uzmanlık alanı oluştu. Bunun adını da Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization, SEO) diye koydular. Biraz daha açacak olursak, Google ne sever, nelerden hoşlanır, bir sitede neler olmalı, neler olmamalı, menülerin yerinden tutun da fontların boyutuna varıncaya kadar bir sürü kuralı var bu optimizasyon işinin ve bu kuralların da gerçekten işe yaradığı tecrübelerle sabit.

Bu yüzden, yeni bir web sitesi açmışsanız ve sitenize bol miktarda ziyaretçi istiyorsanız önünüzde 2 seçenek var: ya spamcı olacaksınız, binlerce spam reklam maili atarak sitenize trafik çekeceksiniz, ya da Google ne isterse yapacaksınız ki arama sonuçlarında ilk sayfada, hatta mümkünse ilk sırada çıkacaksınız. Çünkü spamcı değilseniz, ziyaretçilerinizin en az %80'i Google'dan gelecek demektir. Bunun yolu da tabiki SEO'dan geçiyor.

Kabaca durum bu şekilde. Hal böyle olunca, Google'ın 250 Milyar Dolarlık piyasa değerini çok görmemek lazım değil mi?

Serdar Kocaoğlu
04.01.2009

İlgili Yazılar:
Google'dan DNS Hizmeti
Pagerank Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Google'dan Web Tarayıcısı: Chrome
İşte Google'da en çok aranan Türkçe kelimeler
Dünyanın En Büyük Siteleri
Türkiye'nin En Büyük Siteleri
Microsoft, Google ve Yahoo'dan İnternet Kısıtlamalarına Karşı İşbirliği

google, intenet, seo, arama motoru, optimizasyon, web, site, trafik, ziyaretçi, hit, spam, mail, SEO

9 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

M. Gizem Akbulut 6 Ocak 2009 03:56  

Bir arkadasım yemeksepetinin degisik versiyonunu yapmaya karar verdi o donemde bu konu hakkında konusurken ondan duyduguma gore google bas sıralarda yer almanın metodlarını ogreten egitim programı gibi bir sey varmıs ve parası gayet yuksekmis,her durumdan kendimize yeni iş alanları saglamamız inanılmaz

Serdar Kocaoğlu 6 Ocak 2009 13:52  

Evet, bahsettiğiniz eğitim programı SEO eğitimidir, eskiden belki çok yüksek ücretlerle bu işler yapılıyordu ama artık bu konuda internette çok fazla kaynak var, isteyen çok rahat bulup uygulayabilir. Zaten şu an ki web teknolojileri SEO kurallarına genelde uyumlu. Örneğin wordpress ve blogspot blogları bu şekilde, pek fazla bişey gerektirmiyor. SEO uyumlu olduğu için, Google blogları çok seviyor..

Anonim 29 Ocak 2009 03:26  

aslında dediklerine birebir katılıyorum. ve bitkaç söz söylemek istiyorum artık googleye çalışmak öyle bir hal aldıki aradığımız bilgiye ulaşmak samanda iğne aramak gibi bir duruma büründü. ve bir yerlerden duydum tam hatırlamıyorum , yanlış bir bilgide olarak belirtmek istiyorum bir üniversite (yurt dışında) seo mühendisliği diye bölüm açılmış. ve reğabet küçümsenmeyecek kadar yüksekmiş.

bu arada seoda artık etrafta dolanan bilgilerin iyice cıvıttığını düşünüyorum çünkü ne kadar araştırma yapsamda hep aynı bilgilere denk geliyorum. elbet var ince bir noktası fakat bu işten ekmek yiyenler var oldukları için kimse açıklamıyor.

iyice gevezeleştim demek içime dert olmuş kusura bakma (-:

Cemil 1 Temmuz 2010 00:02  

Arkadaşlar benim görüşüm googlenin gözüne girebilmek için öncelikle seo ve özgün içerik yer almaktadır ve WP yi bu yüzden çok seviyor botların sitede gezmesi kolay siteni de güncel tuttukdan sonra googlenin gözüne girmeye başlarsınız..Artı domin adına göre hizmet vereceksiniz...örneğin smf.gen.tr neden ilk sıralarda çıkıyor smf ile destek verdiği için yüzlerce site var smf hakkında bilgi paylaşıyor ama arama yapıldığı zaman en sonlarda görünüyor.
Bilmem Anlatabildim
Cümleten Hayırlı Akşamlar

Seohocasi.com 28 Temmuz 2010 13:22  

Bu yazınızla Seo'nun detaylarını oldukça anlaşılır bir şekilde açıklamışsınız. Çok Teşekkürler.

seo 30 Ağustos 2010 23:08  

hocayım diye geçinenlerin haline bak google da arat "Bu yazınızla Seo'nun detaylarını oldukça anlaşılır bir şekilde açıklamışsınız. Çok Teşekkürler." diye bir sürü sayfa çıkıyor.aynen kopi paste :)sonra da orada burada ben hocayım diye geziyor.traşşş.bu arada yazın için sağol kardeşim.hocaysan gel bu şekilde yaz yorumunu

Serdar Kocaoğlu 31 Ağustos 2010 03:16  

yorumunuzda haklısınız. spam yorumları yayınlamamaya özen göstersem de bazıları çok gerçekçi göründüğü için böyle kaçıyor. neyse bırakalım seo'cular backlinklerini yapsınlar :)

İddaaYbk 8 Ocak 2011 16:46  

harika bir metin olmuş,seo ile uğraşanlara altın değerinde bir kaynak..

silverbilisim.com 7 Ocak 2017 12:33  

Tebrik ederim çok güzel açıklamışsınız. Üstelik 2009'da yazdığınız yazı hala geçerli ve önemini de giderek artırmıştır.

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI