Yükselen Trend Blogçuluk ve Blog Kültürü Üzerine..

04 Aralık 2008

Bazen aklıma esiyor, bloglara takılıyorum, bir blogdan diğerine atlıyorum. Bu insanlar neden bahsediyor diye merak ediyorum, okuyorum. Yeni bir akım bu blogçuluk. Akım ya da kültür demek doğru olur mu bilmiyorum. Sosyologların, psikologların hatta edebiyatçıların incelemesi gereken bir konu. Ama en azından yükselen bir trend olduğu bir gerçek. İnternet tarihi açısından bakılacak olursa, eski forumcuların blogcu olduğunu, dolayısıyla forumların yerini blogların aldığını söyleyebilirim. Bir zamanlar forumlarda soru soranlar, cevap yazanlar şimdilerde kendi bloglarında yazıyorlar.

Bir kaç dakika içinde oluşturulan bu bloglar yeni yeni genç yetenekler doğuruyor. Kimi bilgisini, tecrübesini paylaşıyor, kimi yaşadıklarını anlatıyor. Bu demokratik ortam içinde herkesin kendi fikrini yazması da güzel. Ne olursa olsun, okuyan, düşünen, fikir üreten ve yazan insanlar lazım bize. Bazen de mizah yönü gerçekten gelişmiş arkadaşlara rastlıyorum, güldürmeyi iyi biliyorlar..

Güzel şey okumak, yazmak. Geleceğe yön veren bu bloglarda her türlü yazı, yorum, tesbit, tahlil, analiz, teşhis, tedavi, öneri, haber, fikir, mizah yani herşey var. Bazıları hakikaten kalem erbabı, en meşhur yazarlara bile taş çıkartıyorlar. Bazıları edebiyat parçalıyor, bazıları da edebiyatı parçalıyor. Sonuçta yazmak için okumak ve düşünmek temel şarttır, öyleyse bu insanlar okuyor ve düşünüyorlar. Okuyan ve düşünen insan dağa çıkmaz, ilime, bilime değer verir, tekniğe teknolojiye önem verir, insana saygı, sevgi duyar. Demek ki güzel şey blogçuluk. Kahvehanelerde taş dizmekten, orda burda sürtmekten daha iyi olduğu kesin.

Desteklenmeli, teşvik edilmeli bence. Tabi her konuda olduğu gibi bunda da orta yolun bulunması, ifrat ve tefritten kaçınılması şarttır. İnternet başında saatlerce oyalanmak, aileyi, çevreyi ihmal etmek, asosyal olmak nasıl ifratsa; interneti yok saymak, boş iş nazarıyla bakmak, "külliyen zarardır" demek de tefrittir.

Herkesin bir blogu olsun, herkes yazsın bence. Bilgi ve tecrübeyi paylaşmak, onlarca kitap okumaktan daha kestirme bir yoldur. Ülkemizin gelişmesi açısından da bu gereklidir. Yoksa sadece kendine çalışmak, öğrendiğini kendine saklamakla bir yere varılmaz.

Blog işlerine başlamadan önce ben de çekimser davrandım ve ne yazacağım ki diye düşününerek uzun süre bulaşmamayı yeğledim. Ama başlayınca gerisi geliyor, yazacak mutlaka bişeyler bulunuyor.

Netice itibariyle Web 2.0 teknolojileriyle gelen en büyük yenilik olan bu blogçuluk gerçeğini hala bilmeyen, görmeyen varsa ben göstereyim istedim. Benden söylemesi..

Blog sahibi olmak isteyenler için şu an dünyada en çok kullanılan en iyi 2 blog servisi:
blogger.com
wordpress.com

En yaygın kullanılan Türkçe blog servisleri:
blogcu.com
blog.mynet.com

Serdar Kocaoğlu
MCTS, MCSA:S, MCSE:S
04.12.2008

İlgili Yazılar:
Neden Site? Neden Blog? Neden Blogger?
Pagerank Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Bloglar Hakkında Yaptığımız Radyo Söyleşisi
Blogger Yasağı ve Bloglara Erişim Yöntemi
Alexa Trafik İstatistikleri
Blogunuza Arama Motoru Ekleyin..
Blogunuza Türkçe Son Yorumlar Aracı Ekleyin..
Blogumus Flash Animasyonlu Etiket Bulutu
Google'ın Marifetleri

blog, weblog, blog kültürü, blogçuluk, blog akımı, web 2.0, internet, teknoloji, edebiyat, trend, yazmak

9 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Unknown 4 Aralık 2008 19:55  

merabayın, öncelikle teşkür ederim. tamda sevdiğim gibi bi yazı olmuş. emeğine sağlık

Pilli-Cadi 5 Aralık 2008 11:22  

cok güzel bir yazi serdar.
ben blog yazmaya baslarken cekinmedim hic cünkü önceden de günlük manyagi biriydim. hatta bazen birkac konu birden yazasim geliyor o kadar doluyorum ama okuyucuyu sikmak istemiyorum:) ben sanirim edebiyati parcalayanlardanim.
belli basli kurallara dikkat etmeye calisiyorum yazarken ama blogumu günlük gibi kullandigim belli bir konu olmadigi icin bazen bir dolu hata yapabiliyorum tabiki. bazen hic dikkat bile etmiyorum nasil yazdigima sadece yaziyorum.
paylasmak cok güzel

İlyas BAT 5 Aralık 2008 20:25  

Güzel yazı ellerine sağlık

İçimden Geldiği Gibi 10 Aralık 2008 00:40  

güzel yorumlamışsınız...

Prima Rima 14 Aralık 2008 12:06  

Güzel yazı... bir an için durdum ve düşündüm sanırım bende edebiyatı parçalayanlardanım ,malesef:(
ama çok seviyorum bişeyler yazmayı bu ister pc başında olsun ister kağıt kalemle...Blog alemini çok güzel anlatmışsınız:)

Anonim 14 Aralık 2008 15:59  

güzel ifade etmişsin.

Ova (Excuse My Reading) 15 Aralık 2008 00:13  

blog kişisel bişey oldugundan insan rahatrahat yazabiliyor.
ama en güzeli eskiden yazdıklarını okumak :)
çok zevkli birşey kendine ait eski bir yazıyı okumak..

Serdar Kocaoğlu 15 Aralık 2008 01:49  

yorumlar için teşekkürler..
benim de içime sinen bir yazı oldu.
esasen, aylarca yazmayı tasarlayıp da bir türlü yazmadığım bir konuydu. sanırım yazmadan önce düşüncelerin iyice olgunlaşması yazıyı güçlendiriyor..

HAYY dii 19 Haziran 2009 14:21  

neyi nasıl kullandığımız çok önemli,..

bizde gaza geldik bakalımm :))

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI