Kış Lastiği Kullanın!

03 Kasım 2008

kış lastiği kullanımı

Kar bastırmadan herkesi bu konuda uyarmak istiyorum: "Kış lastiği kullanmayı ihmal etmeyin!"
Peki kış lastiği neden bu kadar önemli?
Kış lastiğinin önemini geçen kış, yollarda arabayla kayak yapana kadar ben de bilmiyordum. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda önemini daha iyi anladım ve edindiğim bilgileri özet olarak paylaşmak istiyorum.

Öncelikle benim gibi, "kış lastiğinin normal lastikten ne farkı var?" ya da "önemli ölçüde fark eder mi, ne gerek var?" diye düşünmeyin. Karlı, buzlu, ıslak zeminde kış lastiği gerçekten çok farkediyor. Çünkü kış lastikleri bu tür kötü yol şartlarına göre imal ediliyor. Normal (4 mevsimlik) lastikler, soğuk havalarda iyice sertleştiği için yolda iyi tutunamıyor, kış lastiği ise düşük sıcaklık şartlarına uygun üretildiği için soğuk havalarda da yumuşaklığını koruyarak iyi bir yol tutuşu sağlıyor. Ayrıca kış lastiklerinde bulunan kılcal damarlar suyu, karı, buzu emerek ilave bir sürtünme ve dolayısıyla yol tutuş kabiliyeti sağlıyor.

Özellikle iç ve doğu bölgelerimizde kışın yol kuru olsa bile, sıcaklıklar eksi değerlerde seyrettiği için yer seviyesinde genelde don olayı vardır, bu da yoldaki su zerreciklerinin buz olması anlamına gelir. Tabi bu durumda yoldaki riski anlatmaya gerek yok. Yani kış boyu yollar tehlikelidir ve sürekli emniyet açısından kış mevsimi süresince kış lastiği kullanılması son derece önemli ve gereklidir.

Lütfen bu konuyu ihmal etmeyelim, can ve mal güvenliğimizi riske atmayalım. Son pişmanlık fayda etmez, tedbirimizi alalım..

Ayrıca, silecek lastikleri, silecek suyu ve antifrizi de bu aralar kontrol etmeyi unutmayın. Bir de şehirler arası yolculuk yaparken zincir bulundurmayı da ihmal etmeyin, sonra dağ başında kalınca yanınızdan geçen zincirli araçları görünce pişman olabilirsiniz.

Herkese kazasız, belasız yolculuklar dilerim..

Serdar Kocaoğlu
03.11.2008

etiketler: lastik, kış lastiği, kar lastiği, kuru, karlı, buzlu, ıslak, kaygan zemin, yol, tedbir, kayma, sıcaklık, don, risk, tedbir, güvenlik, emniyet, teker, araba, hava durumu, kullanımı

1 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 3 Kasım 2008 03:16  

KIŞIN MUTLAKA KIŞ LASTİĞİ KULLANILMALI,
GEREKTİĞİNDE KAR ZİNCİRİ TAKILMALIDIR:

Kışın kar yağmasa, yolda buz olmasa, araç 4x4 ve hatta ABS/ASR/ESP’li bile olsa, 7°C’nin altındaki sıcaklıklarda mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır.
Bunun nedeni sadece kış lastiklerinin özel profillerinin olması değildir,
Yaz lastiklerinin malzemesi 7°C’nin altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalmaktadır. Kış lastiklerinin ise üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7°C’nin altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, buz veya karda tutunmayı artırmaktadır.
Kış lastiğinin yetersiz kaldığı karlı veya buzlu yollarda riske girmeden kar zinciri takılmalıdır.

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI