Türkiye'de İnternet Kullanımı ve Zararları

18 Kasım 2008

Artık bir internet nesli yetişti ve MSN kullanımında dünya 2.siyiz. MSN açık değilse çocuklar huzursuz oluyor..

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün (SAGEM) yaptığı araştırmalar, internetin eğer dikkatli olunmazsa başta çocuklar olmak üzere tüm aileye zarar verdiğini ortaya koydu.

SAGEM tarafından yapılan "İnternet Kullanımı ve Aile Araştırması"nı Yardımcı Doç. Dr. Abdullah Kuzu başkanlığındaki bilim adamları hazırladı. Araştırma 18 yaş altı çocuklar merkezli olarak yapıldı. 26 ilde ve toplam 2 bin hanede yapılan araştırmada anket yöntemi kullanıldı. Raporlaştırılan araştırmaya göre Türkiye'de artık bir "internet nesli" var. İnternet ise adeta çekirdek ailenin bir üyesi haline geldi.

İnternetin zengin kaynaklar sağladığı ve bilgi paylaşımı, iletişim gibi konularda oldukça faydalı olarak kullanılabileceğini dikkat çekilirken, şirketlerin de artık pazarlama çabalarında interneti yoğun kullandığı bilgisine yer verildi. SAGEM'in hazırladığı raporda elde edilen bazı bulgular şöyle:

* İnternete girince yarım saatten az zaman geçirenlerin oranı yüzde 12. Yüzde 28'lik dilim ise internete girince 1 saate yakın zaman geçiyor. 3 saate yakın zaman geçirenlerin oranı yüzde 53.

* Ailelerin yüzde 11'i 3 saatten fazla zamanı internette geçiriyor.

* Günde en az 1 kere internete girenlerin oranı yüzde 51. En çok internete girilen saatler 15.00-18.00 arası.

* Anne-babaların en çok kullandıkları medya türü cep telefonu. Bunu televizyon ve sabit telefon izliyor. Çocuklar ise en çok interneti kullanıyor ve bunu cep telefonu ve televizyon izliyor.

* Aileler en çok internetin 'düzgün Türkçe kullanımını engellediği' görüşünü savunuyor.

* Ailelerin bir diğer şikayeti ise internet kullanımı arttıkça, çocukların aile ile geçirdiği zamanın azalması, aile çevresinden uzaklaşmaları ve yüzyüze iletişimin azalması. Bunun da aile içi çatışmaya neden olduğu, günlük işleri aksattığı ve zaman kaybına neden olduğu şikâyetleri var.

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün (SAGEM) yaptığı araştırmada, internetin sağlık üzerindeki etkilerine dair sonuçları ise şöyle ifade ediliyor:

* Aileler internet kullanımı ile ilgili olarak en çok göz yorgunluğu, göz kızarıklığından şikayetçi. Bu şikâyetleri sırtboyun ağrısı, baş ağrısı, eklem-kas ağrısı, uykusuzluk ve yorgunluk izliyor. Yemek yeme düzeninin bozulması da bir başka şikâyet nedeni.

* Ailelerin büyük çoğunluğu internetin sağlığa etkilerini bilmiyor. Bu nedenle de aileler önlem almıyor.

* Ailelerin büyük çoğunluğu internete bağlı psiko-sosyal sorun yaşamadığına inanıyor. Sorun yaşayanlar arasında yer alanlar ve çocuklar ise, MSN açık olmadığı zamanlarda kendilerini huzursuz hissettiklerini ifade ediyor.

* İnternet ilk zamanlarda her derde deva olarak görülürken, bugün insanları kaygılandıran bir noktaya geldi.

İlgili Yazılar:
Çocuklar için İnternet Kullanımı Sözleşmesi
İnternetin Faydaları
Dünyada ve Türkiye'de İnternet Kullanımı
İnternet Bankacılığı Kullanımı ve Güvenliği
İnternetten film ve mp3 indirmek engellenebilir mi?
türkiyede internet kullanımı, internetin zararları, çocuk, aile, araştırma, anket, saat, Türkçe kullanımı, sağlık,

9 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Serdar Kocaoğlu 18 Kasım 2008 13:38  

Türkiye’deki toplam kullanıcıların yaklaşık %3’ü internet bağımlısı. İnternet bağımlılarının büyük çoğunluğunu 12-18 yaş grubu oluşturuyor.

İnternet bağımlılığını “Dijital Zehir” olarak niteleyen uzmanlar, bilgisayar oyunlarının çocuklarda şiddete yönelim, depresyon ve şişmanlık gibi sorunlara dolaylı olarak yol açtığına da dikkat çekti.

TBMM Meclis Sağlık Aile Komisyonu, internet bağımlılığının önüne geçebilmek amacıyla uzmanlardan aldığı bilgi doğrultusunda Türkiye’de internet kullananların toplam nüfüsa oranının %18 (yaklaşık 15 milyon kişi) olduğunu belirtti.

Ailelerin yüzde 11’inin kişisel bilgisayara sahip olduğunu belirten rapora göre, toplam internet kullanıcılarının yüzde 3’e yakını internet bağımlısı.

Erkeklerde bağımlılık oranının kadınlardan üç kat fazla. 4 bin anne ve baba ile 819 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre evde interneti en çok babalar kullanıyor. İkinci sırada ise çocuklar var.

Anonim 28 Mart 2009 09:59  

ben ingilizce münazaraya katılcam da ama bu kadar bilgi çok az biraz daha eklesek...

Anonim 11 Ekim 2009 13:14  

internetin zararları saymakla bitmez yararı kadar zararıda var

Anonim 27 Ekim 2009 02:47  

Elinize saglik. Internet'in zararlarina karsi sadece pasif olarak serzeniste bulunmakla kalmayalim, Internetimizin temizlenmesine bu Firefox eklentisi yoluyla katkida bulunalim. Unutmayalim ki herkesin ufacik bir katkisi toplandigi zaman muthis bir is basarabilir, yarinlarimizi kurtarabiliriz. Ayrintili bilgi: http://www.sorumluvatandas.com

Anonim 25 Kasım 2010 16:41  

bana bu cümlelerin ingilizcesi lazım lütfn bu cmleleri ingilizce olarak bulabileceğim bi site sölein ingilizce münazaraya katıldım acil gerekli

Serdar Kocaoğlu 26 Kasım 2010 01:16  

Yazının Google Translator İngilizce Çevirisi

Anonim 9 Ocak 2011 17:13  

Kötü Bi stee

Anonim 12 Nisan 2012 18:16  

Çok teşekkür ederim bilgiler çok güzel .Ama daha çok olusun çok az.

Anonim 3 Aralık 2014 20:21  

bilgiler çook az:(((((((((((

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI