Windows Server 2003'e Uzak Masaüstü ile konsol bağlantısı nasıl yapılır?

14 Ekim 2008

Bir Windows XP veya Vista makineye uzak masaüstü yaparsanız, her zaman konsol oturumu (console session) açarsınız çünkü bu, istemci işletim sistemleri (Windows XP, Vista) için varsayılan bir ayardır. Ancak bir Windows Server 2003 makineye uzak masaüstü yaptığınızda, sistem yeni bir oturum açar ve aynı kullanıcı adıyla oturum açmanıza rağmen masaüstünü, çalışan uygulamaları veya açık pencereleri asıl oturumdaki gibi göremezsiniz.

Mevcut oturumu görebilmek için konsol bağlantısı yapmanız gerekir. Bunu yapmak için /console parametresi kullanılıyor. Windows XP'de aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli:

mstsc /console

Windows Vista'da bu parametre /admin olarak değiştirilmiş olduğu için komutu aşağıdaki gibi yazmalısınız:

mstsc /admin

Serdar Kocaoğlu/MCSE:S

İlgili Yazılar:
Program Tanıtımı: TeamViewer

2 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Serdar Kocaoğlu 19 Ağustos 2009 17:25  

Windows Uzak Masaüstü ile ilgili bir güvenlik açığı ortaya çıktı:

Remote Desktop Protocol (RDP), Microsoft'un sunucuda çalışan Windows tabanlı uygulamalara sanal oturum açmaya ve uzaktan bağlanmaya yarayan protokolüdür. Protokolde açıklıklar saptanmıştır. İlk açıklık istemcideki "mstscax.dll" kütüphanesinin sunucudan dönen cevapları hatalı işlemesi ile ilgilidir. Bu açıklık istemci yığın taşması ve kod koşturulmasına neden olabilir. İkinci açıklık Remote Desktop Web Connection ActiveX control'de bulunan bir girdi denetimi eksikliği hatasıdır. Zararlı bir web sayfası bu açıklığı tetikleyebilir. Kullanıcı bu web sayfasına e-posta linkleri yoluyla çağırılabilir.
Çözüm için windows güncellemeleri yapılmalı.
Microsoft'un konuyla ilgili yayınladığı bilgiler:
Microsoft Security Bulletin MS09-044 - Vulnerabilities in Remote Desktop Connection Could Allow Remote Code Execution (970927)

Unknown 19 Eylül 2012 13:40  

merhaba arkadaşla
server 2003 kullanıyorum remote desktop dan sever'a
bağlandığım zaman diğer kullanıcılar da kullanıyor ben server'a bağlandığım zaman diğer kullanıcılar düşmesini istiyorum bunu nasıl server dan ayarlıya bilirim.....

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI