Microsoft, Google ve Yahoo'dan İnternet Kısıtlamalarına Karşı İşbirliği

31 Ekim 2008

microsoft, yahoo, google işbirliği

Teknoloji ve İnternet’in üç büyükleri, devletlerin internet kullanıcılarının haklarını sınırlandırıcı taleplerine karşı güç birliğine gidiyor.

Bilişim dünyasının üç devi, küresel olarak artan devlet baskılarına karşı internet kullanıcılarının haklarını korumak ve internetin özgür sesinin kısıtlanmasını engellemek amacıyla birlik oluşturuyorlar. Birliğin amacı dünya genelinde ifade özgürlüğü ve mahremiyetin sınırlandırıldığı ülkelerde devlet baskılarına karşı direnişi örgütlemek.

Akademisyenler ve yatırımcıların da destek verdikleri oluşum, öncelikli olarak kullanıcıların kişisel bilgilerinin ve mahremiyetlerinin korunması amacını güdüyor.

Sözkonusu işbirliği çerçevesinde; hükümetlerin, kullanıcıların ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı ve mahremiyetlerini aşan kişisel bilgi taleplerine karşı "Küresel Davranış Kuralları" geliştirildi. Bu kurallar, Microsoft, Google, Yahoo ile iletişim teknolojileri şirketleri, akademisyenler, yatırımcılar, bilişim öncüleri ve insan hakları organizasyonlarının 2 yıllık ortaklaşa çalışmalarının bir sonucu. Kurallar, özellikle kullanıcıların kişisel bilgilerini elde etmek için devletlerin uyguladıkları baskılara karşı koymayı öngörüyor.

Devletlerle paylaşılacak bilgilere sınırlama getiren kurallar, mahremiyetin insanlara ait temel haklardan biri olduğunu belirtiyor.

İki yıldır süregelen bir çalışma sonucunda duyurulan kararlar, "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi"nin internete uyarlanmış bir şekli olarak nitelendiriliyor.

Organizasyon adresi: http://globalnetworkinitiative.org/

Anonim Haberler
30.10.2008

0 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI