Program Tanıtımı: TeamViewer

28 Eylül 2008

TeamViewer ile Uzak Masaüstü Yapmak

Bu programa aylar önce bir yerde rastlayınca ilgimi çekmiş ve denenecek programlar arasına kaydetmiştim ama bikaç gün öncesine kadar denememiştim ve denemediğime pişman oldum. Gerçekten çok kullanışlı ve faydalı bir program olduğunu test ederek gördüm ve paylaşmak istedim.

TeamViewer
TeamViewer isimli bu programla dünyanın neresinde olursa olsun, internete bağlı herhangi bir bilgisayara direk uzak masaüstü yapılabiliyor ve kurulum da gerektirmiyor. Programı her iki taraf da çalıştırıyor, yani uzak masaüstü yapacak ve yapılacak olan bilgisayarlar. Program çalışınca size bir kimlik numarası (ID) ve bir de şifre veriyor. Kim uzak masaüstü yapacaksa diğerinin ID'sini ve şifresini yazarak bağlanabiliyor. Aynı şekilde dosya transferi de yapılabiliyor.

Programın bence en önemli avantajı; nerede olursanız olun, NAT (Network Address Translation, yani en basit izahıyla private-public IP dönüşümü) yapmadan, güvenlik duvarında herhangi bir port açmadan, herhangi bir IP adresine izin vermeden uzak masaüstü ve dosya paylaşımı yapılabiliyor olması. Tabi bu yazılım için herhangi bir özel kısıtlama yapılmamışsa.

Diğer bir güzelliği de uzak masaüstü yapıldığında karşı tarafın ekranı kilitlenmiyor veya kapanmıyor ve bağlanan kişinin yaptıkları izlenebiliyor, istendiği zaman müdahale edilebiliyor. Ayrıca program kişisel kullanım için ücretsiz. (freeware)

Bu programa neden ihtiyaç duyabilirsiniz?

1- İşyerinizdeki bilgisayarınıza bağlanmak için..

2- Bilgisayarınızda bir problem olması durumunda teknik destek isterseniz, istediğiniz kişinin masaüstünüze bağlanarak size yardım etmesini sağlayabilir ve yaptıklarını izleyebilirsiniz..

3- Dosya paylaşımı, transferi vs için..

4- Bilgisayarınızdaki herhangi bir şeyi (Örneğin bir resim veya sunuyu) dosya paylaşımı vs. yapmadan canlı canlı göstermek için..

gibi sıralayabiliriz.

Bir de VPN (yani sanal güvenli ağ) özelliği de var ama denemedim. Bu özellik sayesinde de yaptığınız bağlantı kriptolanarak güvenlik en üst düzeye çıkarılabilir..

Tavsiye ederim..

İndirmek için: TeamViewer_Setup.exe

Serdar Kocaoğlu
28.09.2008

Windows Server 2003'e Uzak Masaüstü ile konsol bağlantısı nasıl yapılır?
Etiketler: teamviewer, uzak, masaüstü, programı, bilgisayar, bağlantı, dosya paylaşımı, transferi, vpn, team viewer, IP, güvenlik duvarı, firewall, ID, şifre, NAT, port

14 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 9 Ekim 2008 12:30  

teamviewer de nasıl vpn ayarı yapılır

Anonim 1 Kasım 2008 22:38  

"kurulum da gerektirmiyor" diyorsun ama verdiğin linkte setup.exe var. yani kurulabilen bir program bu. bilmende fayda var

Serdar Kocaoğlu 2 Kasım 2008 02:22  

önce deneseydiniz böyle ezbere, yanlış ve aceleci bir yorum yapmazdınız. program istenirse kurulabiliyor ama kurmadan çalıştırma seçeneği de mevcut ki ben bu şekilde kullanıyorum. bu setup programını çalıştırdığınız anda karşınıza 2 seçenek çıkar:

1) Install (kurulum için)

2) Run (kurmadan çalıştırmak için)

bilginize..

Anonim 11 Aralık 2008 16:31  

bana abim attı çok güzel bi program ama karşıdakinin pc sine bağlanmak istiyorsak önce onun izin vermesi gerekiyo.. yani şifre.

Anonim 14 Nisan 2009 19:05  

ben bu yazıyı okumamıştım :) neyse konuya geleyim. Malum programı 2 ay önce kullandım (belkide fazladır)
sorun olarak ;
1-her defasında bağlamaya çaılştıgınız kişiden (pc) onay almanız gerekiyor ve sifresini sabit yapmadıysa her defasında sifre istemek gerekiyor.
2-Direk kurulum yaptıysanız ve gıcık olup silmeye kalktığınızda sorunla karşılaşıyorsunuz illaki çok fazla miktarda bilgisayarda atık bırakıyor. (galiba bide çince siteye yönlendiriyordu)
3- Pcanywhere bundan daha sağlam hatta uzak masa üstü bile Gosu*. Tamam eksikleri olabilir uzak masa üstünün lakin en azından microsoft hizmeti :D


Sağlıcakla kal.

ERLİK M.B

Serdar Kocaoğlu 20 Nisan 2009 00:48  

1- Şifre istemesi güvenlik için şart. Şifre sormazsa program çalıştırıldığında ID numaranızı bilen veya bulan biri sisteminize direk bağlanır.
2- Kurulumsuz çalışma özelliği varken kurmak bence gereksiz ama kurduysanız ve kaldırmak problemli ise CCleaner, Registry Mechanic gibi yardımcı araçlarla registry ve diğer artıklar temizlenebilir.
3- Bu yazılımın en büyük avantajı uzaktaki makinenin IP adresine veya ekstra bir porta ihtiyaç duymamasıdır, bu nedenle makinenin önündeki muhtemel bir firewalla da takılmaz. Dolayısıyla herhangi bir izne veya port açmaya ya da ekstra bir ayara gerek kalmadan karşı makineye bağlanabiliyor. Windows Uzak Masaüstü ile bu yapılamaz. PC Anywhere de özel bir port kullanıyor sanırım..

Anonim 26 Haziran 2009 13:35  

TeamViewer'i sitenize eklediginiz icin almanya'daki tüm elemanlardan cok tesekkürler.
Biz bunu cok takdir ediyoruz!

Her zaman yeni haberleri alma istiyorsaniz bizim RSS feed abone olun:
http://feeds.teamviewer.com/company/newsfeed.aspx.

Tüm community'e cok iyi haberlerimiz var.. Türkce sitemiz piyasaya cikti! Sitemizi mutlaka ziyaret etmelisiniz -> http://www.teamviewer.com/

TeamViewer üzerinde daha bilgi almak icin, her zaman bana basvurabilirsiniz.

Saygilarimla,
Nazmi

Serdar Kocaoğlu 26 Haziran 2009 13:52  

Programın Türkçe versiyonunu yeni gördüm, Türkçeleştirme biraz zayıf olmuş ama hiç yoktan iyidir.
Ayrıca Türkçe site açılması da güzel bir gelişme..

Unknown 9 Eylül 2009 20:20  

şimdi bir sey sorucagım musadenızle ıkı pc de de olmak zorunda dıyorsunuz bu program benım pc de vardı ve kımlık bılgılerı gırılmıştı sonra karşı taraf programı pc den kaldırdı şimid ben görebılırmıyım hala masa ustunu ve pc de yatıklarını.. benı bılgılendırısenız sevınırım tşkler..

Serdar Kocaoğlu 10 Eylül 2009 00:47  

Program bağlanacağınız tarafta da çalışıyor olmalı, çalışmıyorsa kesinlikle bağlanamazsınız..

Necati Demir 20 Kasım 2009 12:12  

Şu an teamviewer benzeri bir uygulama Türkiye'de de geliştiriliyor: http://www.remotee.com/

Serdar Kocaoğlu 26 Kasım 2009 00:22  

Son zamanlarda Türk yazılımcıların başarılı işler çıkardığını görüyor ve seviniyorum, umarım yakında özgün ve dünya çapında başarılı yazılımlara da imza atılır..

Serdar Kocaoğlu 1 Aralık 2009 09:29  

Teamviewer 5'in betası çıktı. Yeni versiyona sesli ve görüntülü iletişim sağlayan VOIP özelliği de eklenmiş..

Anonim 23 Temmuz 2013 13:03  

mrb teamviewer ile bilgisayarımızı kontrol eden kişiler internet explorerdan açtığımız sayfalarımız ve şifrleirmizi de görme durumları var mı

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI