En iyi web tarayıcısı (browser) hangisi?

16 Eylül 2008

Internet Explorer Mozilla Firefox Opera


Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Chrome ..
En iyi web tarayıcısı (web browser) hangisi?


Tarayıcı konusunun uzmanı değilim, programcı da değilim ama Google yeni web tarayıcısı Chrome'u halka arz edince, bu konu hakkında yazasım geldi. Sıradan bir kullanıcı olarak kendi tesbitlerimi paylaşmak istiyorum..

İnternetin ilk zamanlarında çoğunuz hatırlarsınız, Netscape Navigator diye bir tarayıcınetscapenetscape navigator vardı bilgisayarlarda. Internet Explorer o zaman da vardı ve hazır kurulu olmasına rağmen herkes internete Netscape ile girerdi. Sonraları her nasılsa unutulup gitti. Microsoft Windows'un piyasayı iyice ele geçirmesiyle Internet Explorer (IE) bu pastadan da en büyük payı kaptı. IE'den sonra en yaygın kullanılan browser Mozilla Firefox oldu. Bunun sebebi ise bu tarayıcının Linux işletim sisteminin varsayılan tarayıcısı olmasıydı. Yani tarayıcılar arasındaki rekabet de işletim sistemleri arasındaki rekabetin bir parçası olarak gelişti. Firefox, Linuxcuların en sevdiği tarayıcı olma özelliğini devam ettirirken, apache, php, mysql geleneğinin bir parçası olmaya devam ediyor. Php kod yazan webmasterlar veya linux kullananlar asla Firefoxtan taviz vermezler..

Ama benim asıl vurgulamak istediğim tarayıcı, kendi tercihim olan Opera. Peki neden Opera? Çünkü Opera Browser gerçekten çok başarılı; hızlı, güvenli ve daha yetenekli, üstelik RSS okuyucusu daha güzel ve ayrıca WAP sitelerini (yani wml uzantılı dosyaları) gösterme kabiliyeti de mevcut. Açıkçası Firefox pek kullanmadım ama görsellik ve bahsettiğim özellikleriyle Opera'yı beğendim ve kullanıyorum. Üstelik Opera en son web standartlarını en iyi destekleyen tarayıcı konumunda. Sitelerin standartlara uyumluluk testleri bile Operayla yapılıyor bildiğim kadarıyla..

Uzun süre Internet Explorer kullanarak Opera ve Firefox'ta çok daha önceden var olan özelliklerden mahrum kaldık. Örneğin tab (sekme) özelliğini ve RSS okuyucuyu internet explorer'un ilk defa 7 versiyonunda gördük, oysa diğer tarayıcıların çoğunda bunlar zaten vardı. Yakında Microsoft Internet Explorer 8'i çıkarıyor, şu an betası mevcut ama bu yeni versiyonun da Opera ve Firefoxa yetişebileceğini sanmıyorum ve aslında bunda şaşılacak bişey olduğunu da düşünmüyorum çünkü Microsoftun asıl işi işletim sistemi yazmak. Web tarayıcısı ise işletim sisteminin üzerinde çalışan basit bir program. Doğal olarak bunu 3. party firmaların daha iyi yapmasında abes bir durum yok.

Bir de yeni bir aktör olarak Google, Chrome'u piyasaya sürdü ama o da beta olduğu için denemedim henüz ama yorumlardan anladığım kadarıyla o da Opera'ya yakın bir düzeyde.

Sonuç olarak bu bilgiler ışığında web tarayıcınızı iyi seçin. Denemediyseniz Opera'yı mutlaka deneyin bence..

Serdar Kocaoğlu
16.09.2008


keywords: web, internet, tarayıcı, browser, microsoft, internet explorer, ie 7.0, ie 8.0, linux, mozilla firefox, opera, google, chrome, netscape navigator, sekme, rss, wap, reader, okuyucu, işletim sistemi, portable, program, kurmak, kaldırmak, apache, php, mysql

22 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Unknown 1 Kasım 2008 21:20  

kesinlikle haklısın arkadas ie8 içinde ben denedim kesinlikle bir fiyasko en iyisi benim sahsi dusuncem opera.

Anonim 16 Aralık 2008 00:10  

bence en iyi tarayıcı operadır. En kötüsü ise internet explorer dır. operanın müthiş özellikleri var diğerlinin hiçbirisnde olmayan. chip dergisi bir inceleme ypmıştı tüm tarayıcılar hakkında isteyen o sayıya şuradan ulaşabilir:
http://groups.google.com.tr/group/Soft-Ware/browse_thread/thread/c8d0cdcd48fcbeb0?pli=1

Cipher 20 Aralık 2008 18:22  

Opera 9.63 yayınlandı.
Ben de bir opera kullanıcısı olarak, opera'yı herkese tavsiye ediyorum.
10 alpha sürümü de 10. sürümünün çok daha hızlı olacağını gösteriyor.

Anonim 25 Aralık 2008 09:45  

Internet Explorer'ın, kötü niyetli kişilerin, kullanıcıların şifre bilgilerini çalma konusunda bir takım zaafları bulunduğunu belirten internet güvenliği uzmanları, aynı zaafların Firefox, Opera, Chrome, Safari gibi tarayıcılar için geçerli olmadığını ifade ettiler. Güvenlik uzmanları, kısa bir süre için de olsa Internet Explorer yerine alternatif tarayıcı kullanmanın daha güvenli olacağını belirtirken, Microsoft yetkilileri kullanıcıları web'de dolaşırken çok daha dikkatli olmaya çağırdı.

Anonim 19 Haziran 2009 22:41  

Firefox'un yanından bile geçemez Opera.

Serdar Kocaoğlu 26 Haziran 2009 14:56  

Evet bu doğru çünkü en hızlı tarayıcı Opera'dır :)
Firefox'u bu kadar abartmayın. Firefox'un da Opera'nın da kendine göre artıları var. Firefox'un bence en önemli özelliği yüzlerce eklentisinin bulunması ve bu sayede bir çok ihtiyaca cevap verebilmesidir. Hem Opera hem de Firefox'un güzel özelliklerini bir arada bulunduran bir tarayıcı yapılabilirse çok güzel olacak. Ben şu an hem ie8, hem opera hem de firefox kullanıyorum ama hepsini farklı amaçlarla..
Bu arada yeni çıkan internet explorer 8, yavaşlığıyla beni hayalkırıklığına uğrattı.. Bunların hepsine alternatif olarak çıkarılan Google Chrome ise pek tutulmadı gibi..

Anonim 13 Ağustos 2009 23:18  

en iyi hızlı güvenli tarayıcı OPERA'dır ;) üzerine bal dök yala... ie kim firefox kim :D

The mKy 30 Ağustos 2009 16:58  

kesinlikle Opera ama eklenti ve toolbar bakımından hiç bir program ona göre birşey üretmiyor bu yüzden genel olarak FİREFOX

Anonim 31 Ağustos 2009 00:21  

İnternet çıktığı günden beri aktif kullanıcıyım. Bir zamanlar IE ile Netscape yarışırdı. Sonra Opera biraz populer oldu. Sonra da Firefox. Firefox bünyesinde bir çok eklenti barındırıyor. Ben zırt pırt eklenti kurmakla güncellemeyle uğraşamam diyorsanız Opera derim. Ayrıca Opera Firefox tan daha hızlı çalışıyor. Opera'nın 600 den fazla çalışanı var. Bu demek oluyor ki 600 kişi Opera yı yeniliyor! Opera da Firefox taki gibi donmalar sıklıkla olmuyor.

Serdar Kocaoğlu 7 Eylül 2009 02:31  

Opera 10 çıktı. Yeni Opera'nın harika bir görünümü var ve daha da hızlanmış.
Özellikle yeni eklenen Turbo özelliği sayesinde yüksek oranda sıkıştırma yaparak sayfaları 2 kat hızlı açabiliyor. Sayfaların açılmasını geciktiren resim veya flash uygulamalarını sona bırakarak sayfanın hemen yüklenmesini sağlıyor. Mutlaka deneyin, bu defa Opera çok iddialı geliyor..

Tamer Akın 26 Eylül 2009 23:59  

Ben firefox kullanıyorum.Eklentileri sayesinde maillerimi kontrol etmekten rapidsharede otomatik beklemeye kadar birçok işi tarayıcı ile yapabiliyorum.
Operanın yeni sürümünü de gerçekten başarılı buldum ara sıra kullanıyorum.
Google chrome ise en ısınamadığım tarayıcı oldu.Aslında çok hızlı ve kullanışlı bir tarayıcı fakat alışamadım bir türlü.
Internet explorerı ise sadece firfox ile düzgün görüntülenemeyen siteler için kullanıyorum.

Serdar Kocaoğlu 2 Kasım 2009 11:18  

Opera ve Firefox'da tesbit edilen güvenlik açıkları nedeniyle kullanıcıların acilen son versiyonlara terfi etmeleri gerekmektedir. Bugün itibariyle Opera kullanıcılarının 10.01 versiyonunu, Firefox kullanıcılarının 3.0.15 veya 3.5.4 versiyonlarını kurmaları gerekmektedir. Bütün tarayıcılarda sık sık yeni güvenlik açıklıkları tesbit edildiği için güncelleştirme ve yamaların takip edilmesi önemlidir.. 02.11.2009

Serdar 23 Kasım 2009 01:23  

Microsoft, Profesyonel Geliştiriciler Konferansı'nda Internet Explorer 9'u duyurdu.
Windows Ekibi Başkanı Steven Sinofsky Internet Explorer 9 ile interneti daha hızlı hale getireceklerini ve Windows işletim sistemi kullanan herkesin IE9'u kullanmak isteyeceğini söyledi.

Serdar Kocaoğlu 3 Mart 2010 12:02  

Opera 10.50 ve Firefox 3.6 çıktı. Web tarayıcınızı güncellemeyi ihmal etmeyin..

greench 20 Ağustos 2010 02:12  

Bir düzeltme yapmanızı rica ediyorum. Firefox Linux ile beraber geldiği için bu kadar popüler olmadı, çünkü Linux'un toplam pazarpayı %1 bile değil neredeyse. Firefox iyi bir şekilde tanıtımı yapıldığı için, eklenti desteği olduğu için ve açık kaynak kodlu olduğu için bu kadar yayıldı. Google Firefox kurulumuna 1$ ödeme yapıyordu bir aralar.

Serdar Kocaoğlu 20 Ağustos 2010 15:03  

Ben de zaten Firefox'u sadece Linuxcuların kullandığını iddia etmedim.
Firefox'un yükselişinde Linux'un katkısını inkar edemezsiniz.
Firefox için çok reklam yapıldığı konusunda haklısınız..

Anonim 13 Kasım 2010 00:28  

arkadaşlar bilende konuşuyor bilmeyende.eqer en iyi browser hanqisi diye düşünüyorsanız indirin hepsini olsun bitsin ama bakın bi mesela benm qibi hepsinde teker teker 5 tane aynı sayfayı açın ve cpu dan kaç yiyor ona bakın.ben mozilla chrome ve operada denedm.bunlardan en iyisi mozilla çıktı.diqerleri bellekden 130 larda yerken mozilla 80 lerde qeziyor.yani ramdan fazla yemiyor ve pcnizi zorlamıyor.qerisi size kalmış arkadaşlar

Serdar Kocaoğlu 26 Kasım 2010 01:10  

En iyi browser dediğiniz zaman onlarca kriteri göz önünde bulundurmanız gerekir. Sadece cpu ve ram kullanımına bakarsanız Firefox'tan çok daha iyileri de vardır. Ayrıca fazla ram kullanan kötüdür diye birşey yok. Fazla ram kullanan bir yazılım birçok veriyi ramda tuttuğu için daha hızlı cevap verir, düşünüp durmaz. Opera'nın diğerlerinden hızlı açılmasını, sayfaları hızlı yüklemesini ve aynı zamanda diğerlerinden daha fazla ram tüketmesini başka türlü izah edemezsiniz..

Serdar Kocaoğlu 17 Aralık 2010 00:41  

Opera 11 çıktı..

Anonim 21 Mart 2011 00:31  

17 12 2010 den sonra ne oldu?yorumlar kesilmis

Serdar Kocaoğlu 28 Haziran 2011 19:31  

Son güncellemeler, Opera 11.5 ve Firefox 5 çıktı.

Anonim 4 Mart 2014 21:24  

Hepsini denedim.En iyi browser olarak bunları gördüm:1-Opera 2-Mozilla Firefox 3-Comodo Ice Dragon.

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI