Google'dan Web Tarayıcısı: Chrome

03 Eylül 2008

google web tarayıcısı chrome

Sonunda Google, tarayıcı sektörüne de el attı ve kendi tarayıcısı Chrome'u kendi anasayfasından duyurdu. Google, dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi olduğu için programın kısa sürede milyonlarca kez indirilmesi ve Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera gibi rakiplerini zorlaması sürpriz olmayacaktır..

Serdar Kocaoğlu
03.09.2008

Windows için Google Chrome (BETA)

Minimal tasarımıyla son derece pratik olan Google Chrome, Web'i daha hızlı, kolay ve güvenli hale getirmek için tasarlanmış bir tarayıcı.

Google'ın Açıklaması

Bizler Google'da zamanımızın büyük bir kısmını bir Internet tarayıcısı kullanarak geçiriyoruz. Aynı tarayıcıda arama yapıyor, chatleşiyor, e-posta gönderip alıyor ve birlikte çalışıyoruz. Herkes gibi bizde boş zamanlarımızda alışveriş yapıyor, banka hesabımızı kontrol ediyor, haberlere göz gezdiriyor ve arkadaşlarımızla görüşüyoruz ve bütün bunlar için bir tarayıcı kullanıyoruz. İnsanlar her geçen gün zamanlarının daha büyük bir kısmını Internet'te geçiriyor ve 15 yıl öncesinde Internet'in ilk günlerinde akla hayale gelmeyecek şeyler yapıyor.

Internet'te bu kadar uzun zaman geçirdiğimizi gördükçe eğer sıfırdan bir tarayıcı yaratılsa nasıl olurdu diye düşünmeye başladık.Fark ettik ki Internet, basit metin sayfalarından gelişerek zengin ve interaktif uygulamaların olduğu bir yer haline gelmişti ve bu nedenle geliştireceğimiz Internet tarayıcısını sil baştan düşünmemiz gerekiyordu.

Artık ihtiyacımız olan sadece bir tarayıcı değil, web sayfaları ve uygulamaları için modern bir platformdu ve biz de bu amaçla yola çıktık. Çalışmalarımızın sonunda yeni bir açık kaynaklı Internet tarayıcısının beta versiyonunu yayınlıyoruz: Google Chrome.

Dışarıdan bakıldığında akıcı ve basit bir tarayıcı bir tasarladık. Bir çok insana göre Internet tarayıcısı önemli olmayan, sadece web sayfalarını ve uygulamalarını çalıştırmak için kullandığımız bir araçtır. Klasik Google ana sayfası gibi Google Chrome da hızlı ve sade. Yolunuzdan çekiliyor ve sizi gitmek istediğiniz yere götürüyor.

Yakından incelendiğinde, günümüzün karmaşık Internet tabanlı uygulamalarını çok daha iyi çalıştıran bir Internet tarayıcısının temellerini atmayı başardık. Her bir sekmeyi ayrı bir "sandbox"ta tutarak bir sekmenin diğer bir sekmeyle çakışmasını engelleyip sakıncalı web sitelerine karşı çok daha gelişmiş bir koruma sağladık. Hızı ve yanıt verebilirliği arttırdık ve ayrıca günümüz tarayıcılarında kullanımı mümkün olmayan yeni nesil internet uygulamalarını desteklemesi için daha güçlü bir JavaScript makinası olan V8'i kurduk.

Bu daha sadece başlangıç, Google Chrome varacağı noktadan çok uzak. Bu Windows için uyumlu beta versiyonunu daha geniş bir tartışma başlatmak ve en yakın zamanda sizin fikirlerinizi öğrenmek için yayınlıyoruz. Mac ve Linux uyumlu versiyonlarını da hayata geçirmek için çalışıyoruz ve Google Chrome'u çok daha hızlı ve güçlü hale getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Açık kaynak projelere çok şey borçluyuz ve onların yolundan devam ediyoruz. Apple'ın WebKit ve Mozilla'nın Firefox bileşenlerinden faydalandığımız kaynaklardan sadece ikisi ve biz de bütün kodlamamızı açık kaynak yapıyoruz. Internet'in ilerlemesi için bütün açık kaynak (yazılım) topluluğu ile birlikte çalışmayı umuyoruz.

Internet artan seçenekler ve yenilikler ile sürekli gelişiyor. Google Chrome da yeni bir seçenek ve umuyoruz ki Internet'in daha da gelişmesine katkıda bulunacak. Bu kadar anlatmak yeter. En iyisi bir de siz kendiniz Google Chrome'u test edin.

İlgili Yazılar:
En iyi web tarayıcısı (browser) hangisi?
Google'dan DNS Hizmeti
google, internet, web, tarayıcı, browser, chrome, yazılım, internet explorer, mozilla firefox, opera, apple webkit, windows, mac, linux, açık kaynak kodlu, v8, hızlı

5 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 3 Eylül 2008 23:55  

Google Chrome Güvenlik Açığı

Beklenildiği gibi Chrome duyuruldu ve binlerce kişi bilgisayarına indirip denedi. Fakat Chrome'da ilk güvenlik açığının tespit edilmesi yalnızca bir kaç saat sürdü. Güvenlik uzmanları Chrome Beta sürümünde iki ciddi güvenlik problemi tespit etti.

İlk güvenlik açığı bir Java(.jar) dosyasının bilgisayarınıza indirilmesi ile tetikleniyor. Dosya tarayıcı ile birlikte çalıştırılınca bazı zararlı DLL dosyaları başlangıca yerleşiyor ve bilgisayarınıza zararlı içerikler yüklenebiliyor. Bu güvenlik açığı daha önce Safari web tarayıcısında "Carpet Bomb" adı ile çıkmıştı. Aynı güvenlik açığının Chrome'da da ortaya çıkması ise düşündürücü.

Bir diğer problem ise özel karakterler ile tarayıcının çökmesi sorunu. Güvenlik açığı Chrome'un protokol yapısında bu tip karakterlere karşı filtre uygulamamasından meydana gelmekte.

Güvenlik uzmanları beta sürümde bu tip problemlerin olmasının normal olduğunu zaman içerisinde tarayıcının daha stabil bir hale getirileceğini belirtti.

Anonim 15 Eylül 2008 11:03  

Opera 9.6 Sürümü Çıktı

Google Chrome çıkar çıkmaz ünlü web tarayıcı şirketleri arda arda yeni beta sürümlerini yayınlamaya başladılar. Opera'da Mozilla'nın ardından gecikmedi ve yeni sürümü olan 9.6 Beta 1'i çıkardı.

Chrome'un üstün Javascript performansı yüzünden Mozilla'nın daha hızlı bir web tarayıcısını geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına sunduğunu biliyoruz. Opera'da daha hızlı internet sörfüne yönelik özellikler getirdiği yeni 9.6 Beta 1'de eski versiyonlardaki bazı hatalarının da düzeltildiği görülüyor. Geliştirilmiş arama moturu, mobil telefonlardaki Opera Mini ile çok daha iyi uyumu ve RSS ön izleme seçeneği yeni Opera'ya eklenen en büyük yenilikler arasında görülüyor.

Opera, web tarayıcı kullanıcılarının IE, Firefox ve Safari'den sonra tercih ettiği dördüncü yazılım. Bu sürüm ile Opera dördüncülüğü Chrome'a vermeye pek niyetli olmadığını kanıtladı.

Anonim 17 Eylül 2008 03:11  

Microsoft'a her bakımdan rakip olan ancak web tarayıcısı konusunda Internet Explorer ve türevlerine bağımlı kalan Google, Chrome ile buna bir son vermek niyetinde. Bilindiği gibi yapılan birçok araştırma, halen web tarayıcı pazarının liderinin IE olduğunu ortaya koyuyor. Google'ın hizmetlerinin birçoğuna ise bu tarayıcılar sayesinde erişilebiliyor. Hal böyle olunca Google, bugüne kadar aslında bir bakıma Microsoft'un eline muhtaç durumdaydı.

Anonim 18 Eylül 2008 00:41  

Ben denedim çok güzel. Google bu işi daha da geliştirecektir eminim.

Anonim 8 Mayıs 2009 11:25  

Google Chrome 1.x sürümlerinde kritik güvenlik açığı (Istenmeyen Kod Çalıştırılması) Google Chrome web tarayıcısının "Skia" adı verilen grafik gösterim motorunda kritik açıklık tesbit edilmiştir. Saldırgan özel hazırlanmış bir web sitesini kurbana gönderip, Skia motorundaki sayı taşması açıklığını kullanarak istenilen herhangi bir kodu, mevcut kullanıcının yetkileri ile çalıştırabilmektedir.
ÇÖZÜM:
Açığın giderilmesi için yazılımın güncellenmesi gerekmektedir. Google firması ilgili yamayı yayınlamıştır.

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI