YouTube Yasağına Çözüm Bulundu

01 Ağustos 2008

YouTube Yasağına Yeni Formül

Atatürk'e hakaret içeren yayınlar nedeniyle uzun süredir kapalı olan video paylaşım sitesi YouTube, yerelleşme sayesinde yasaktan kurtuluyor. youtubeSorunun çözümü için YouTube ve Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri arasında gerçekleştirilen görüşmelerde şirketin Türkiye'ye özgü bir arama motoru oluşturması kararlaştırıldı. Buna göre siteye Türkiye'den YouTube.tr ya da YouTube.com.tr adreslerinden ulaşılacak. Böylece sitede, İnternet Güvenliği Yasası'nda suç sayılan Atatürk'e hakaret, porno, müstehcenlik, kumar ve intihara özendirme gibi içerikler ayıklanmış olacak.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, YouTube yetkilileriyle devam eden görüşmelerde çözüm için belli bir aşamaya gelindiğini açıkladı. Acarer, YouTube'un Türk halkının ulusal değerlerini, duyarlıklarını ve İnternet Güvenliği Yasası'nda belirtilen 9 katalog suçu dikkate alan YouTube.tr ya da YouTube.com.tr adıyla bir site oluşturacağını söyledi.

Acarer, YouTube'un Almanya, Çin ve ABD için de benzer siteler kurduğunu ifade ederken önemli bir de uyarıda bulundu: "Türk kullanıcıları, ülke hassasiyetlerini dikkate alan 'youtube.com.tr' sitesine giriş yapsın."

Tayfun Acarer, bundan sonra YouTube ile Türkiye arasındaki hukuki ve idari işlemlerin, şirketin Türkiye'de açacağı temsilcilik vasıtasıyla yürütüleceğini de kaydetti.

Bugüne kadar YouTube'da 111 zararlı içerik tespit edildi, bunların 67'si siteden kaldırıldı. Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla Atatürk'e hakaret içeren yayınlar nedeniyle YouTube'a erişim 6 Haziran 2008 tarihinden beri yasak.
01.08.2008
youtube, yasak, çözüm, formül, telekomünikasyon, youtube.com.tr, youtube.tr, video, içerik, erişim, site, katalog suçlar

0 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI