Dünyadaki Spam e-postaların yüzde 8’i Türkiye'den..

26 Ağustos 2008

IBM Internet Security Systems X-Force tarafından hazırlanan 2008 Yarıyıl Eğilim İstatistikleri raporuna göre, sanal dünyadaki tehditler artıyor, güvenlik açıkları çoğalıyor.

spam e-mailRaporda, sanal dünyada suç işleyen kişilerin, güvenlik açıklarından yararlanmayı sağlayan yeni otomasyon tekniklerini ve stratejilerini bugüne değin hiç olmadığı kadar hızlı bir biçimde benimsemeye başladıkları belirtildi.

Tarayıcılarla bağlantılı olan çevrimiçi istismar örneklerinin yüzde 94'ünün, güvenlik açıklarının resmi olarak açıklanmasından sonraki 24 saat içinde meydana geldiği kaydedilen raporda, sıfırıncı gün atakları (zero-day attacks) olarak bilinen bu saldırıların, kişilerin sistemlerinde onarılması gereken bir açık olduğunu fark etmeden önce internette yer almaya başladığı ifade edildi.

Bu suçları işleyen organize grupların internet üzerinde yeni araçları uygulamaya koyduğu belirtilen raporda, "araştırmacılar tarafından internette yayınlanan exploit code yazılımları, daha çok sayıdaki sistemi, veritabanını ve kişiyi riske atıyor. Bu olgu, sanal dünyada suç işleyenlerin istismar yöntemlerinin oluşturulup dağıtılmasını sağlayan otomasyon araçlarını geliştirip benimsemeleri ve araştırma sektöründe açıkların ortaya çıkarılmasına ilişkin bir protokolün olmaması nedeniyle daha da güçleniyor" denildi.

Raporda, 2008'in ilk 6 ayı boyunca web tarayıcılarına yönelik saldırıların yaklaşık yüzde 78'inin tarayıcı eklentilerini hedef seçtiği ifade edilerek, bir defaya mahsus olarak yapılan manuel (elle yapılan) saldırıların yerini, giderek otomatik ve büyük çaplı saldırıların aldığı, ortaya çıkarılan güvenlik açıklarının yarısından fazlasının Web Sunucusu uygulamalarıyla bağlantılı olduğu vurgulandı.

2007 yılının karmaşık, istenmeyen (SPAM) e-postalarının (görüntü tabanlı veya dosya eki biçiminde istenmeyen e-posta gibi) neredeyse tamamen ortadan kalktığı, bunların yerini basit spam URL e-postalarının aldığı kaydedilen raporda, şu anki toplam e-postaların yaklaşık yüzde 90'ının spam URL e-postası olduğu bildirildi.

spama hayırRaporda, Rusya'nın spam e-postaların çoğunun kaynak ülkesi olma özelliğini hala koruduğu, dünya genelinde spam e-postaların yüzde 11'inin Rusya, yüzde 8'inin Türkiye ve yüzde 7,1'inin ise ABD kökenli olduğu belirtildi.

Çevrimiçi oyunlar ve sanal topluluklar rağbet gördükçe, bu tür oyun ve toplulukların sanal dünyadaki suç işleyenler için cazip birer hedef haline geldiği ifade edilen raporda, finans kuruluşlarının, internet dolandırıcılarının ilk 20 hedefinin 18'ini oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

Güvenli sanallaştırmanın öneminin arttığına işaret edilen raporda, sanallaştırmayla bağlantılı olan güvenlik açıklarının sayısının 2006 yılından bu yana 3 kat arttığı, sanal ortamlar yaygınlaştıkça bu sayının artmaya devam edecek gibi göründüğü ifade edildi.

IBM X-Force Operasyon Müdürü Kris Lamb, yaptığı değerlendirmede, bu yılın ilk yarısındaki en önemli sorunun, güvenlik açıklarında görülen artış olduğunu vurgulayarak, bir güvenlik açığının ortaya çıkarılması ile bu açığın kötüye kullanılması arasındaki sürenin ciddi ölçüde kısaldığını ve genel anlamda güvenlik açıklarının çoğaldığını belirtti.

Etiketler: internet, güvenlik, istatistikler, rapor, ibm, iss, security, açıklar, tarayıcı, sıfır gün atakları, saldırıları, sistem, veritabanı, web sunucusu, eklenti, araç, istenmeyen, spam, e-posta, e-mail, mail, posta, güvenlik açıkları, url, sanallaştırma, exploit

1 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 3 Kasım 2008 16:24  

Trend Micro'nun son raporuna göre Türkiye, spam sıralamasında dünya çapında Rusya, ABD ve Brezilya’dan sonra 4.sırada yer alıyor. Ayrıca Botnet ve Spam sıralamasında İnternet Servis Sağlayıcı olarak TTnet (TurkTelekom) ilk sırada yer alıyor.

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI