Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

04 Ağustos 2008

Bilgisayarların Yavaşlama Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıradan bilgisayar kullanıcılarının ortak şikayeti bilgisayarlarının çok yavaşlamasıdır. Bu şikayetlerin aslında bilinçsiz kullanımdan kaynaklanan bazı nedenleri vardır. Bu yazıda bilgisayar performansının nasıl iyileştirilebileceğinden ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Tabi bu arada bilgisayar deyince Windows İşletim Sistemi (2000, XP, Vista) yüklü klasik bir pc kastettiğimi de belirteyim. Linuxcular zaten kendi başının çaresine bakmak zorunda olan insanlardır :)

1) Windows gelişmiş özelliklerde bulunan performans ayarlarında en iyi görünüm değil, en iyi performans seçeneği seçilmelidir. Bu ayar görsellikten biraz fedakarlık gerektirir ama emin olun makinenizi çok rahatlatacaktır.

2) Masaüstü arkaplanına büyük resimler, slaytlar vs. koymayın, mümkünse düz bir renk seçin olsun bitsin. Zaten kimsenin masaüstündeki resme baktığı yoktur, yani gereksizdir.

3) İşletim sisteminin bulunduğu disk bölümünü (ki bu genelde windowsu kuran kişi tarafından C:\ olarak belirlenir) mümkün olduğu kadar küçük tutarak, doldurmamaya özen gösterin. Örneğin windowsun ilk kurulum aşamasında formatlama yapılırken C:\ için 10GB-20GB aralığında bir boyut yeterlidir. Harddiskin geri kalanı da ihtiyaca göre D:\ E:\ diye bölünebilir. Dosya sistemi olarak da NTFS seçilmelidir.

Ayrıca Belgelerim, müzik, film gibi çok yer kaplayan doküman ve ıvır zıvır dosyaların tamamı hem güvenlik hem de performans açısından C:'de değil, D: gibi bir disk bölümünde saklanmalıdır. Bu tedbir, hem C'nin şişmesini engelleyerek performansı arttırır hem de format atılması gerektiğinde dosyalarınızın silinmesini önler.

4) Bir diğer mesele de;
- çok sayıda ve gereksiz program kurulması,
- kurulan gereksiz programların kaldırılmaması,
- kaldırılsa bile kayıt defterindeki (registry) artıklarının temizlenmemesidir.
Bir sistemin kararlılığını en çok bozan şey program eklenip kaldırılmasıdır.

5) Geçici dosyaların sık sık boşaltılması sistem hızınıza önemli katkı sağlayabilir. Örneğin C:\windows\temp, C:\windows\prefetch klasörleri boşaltılabilir. Temporary Internet Files, History, Cookies gibi internet tarayıcı dosyaları da sık sık boşaltılmalıdır. Bu işlerin tamamını tek bir tıkla yapan bir çok yazılım piyasada mevcut. Örneğin CCleaner tavsiye ederim. Hem gereksiz geçici dosyaları silip hem de Kayıt Defterinizi (Registry) sık sık düzenleyebilirsiniz. Ayrıca program kaldırma işlemini de geride artık bırakmaksızın bu tür programlarla yapabilirsiniz.

6) Diğer bir husus da programların ayarlarının mutlaka yapılmasıdır. Genelde standart kullanıcılar, programları standart haliyle yani varsayılan ayarları ile kurarlar. Tabi böyle olunca da bir çok ücretsiz gibi görünen yazılımlar yanlarında arama çubukları gibi eşantiyon ajan programcıklarla gelirler. Bazı programlar hiç gerekmediği halde kendilerini başlangıçta, sistem açılışında çalıştırırlar. Örneğin Adobe Reader neden açılışta çalışsın ki? Belki günde 1-2 pdf dosyası açacaksınız belki de hiç açmayacaksınız ama adobe reader başlangıçta çalışmış ve RAM'inizi yemektedir. Bu tür programların ayarlarının yapılması, kurulum sırasında Google Toolbar kurayım mı gibi sorularına da hayır cevabı verilmesi faydalıdır.

7) Gereksiz servislerin (Yönetimsel Araçlar - Hizmetler'de) durdurulmasını tavsiye ederim. Örneğin "kablosuz ağ yapılandırma" adlı otomatik çalışan bir servis vardır ve bilgisayarınızda kablosuz ağ kartı yoksa ya da var da kullanmıyorsanız bu servis boşuna çalışıyor demektir. Bunun gibi hizmetlerin durdurulması da hem güvenlik hem de performans artışı sağlar.

Serdar Kocaoğlu
MCSE:S
04.08.2008

İlgili Yazılar:
Windows 7 hakkında..
Microsoft'un Windows Vista Fiyaskosu
Windows Sunucularda Güvenlik ve Performans

bilgisayar, pc, windows, xp, windows vista, windows 7, sistem, performansı, arttırmak, hızlandırmak, nasıl, arttırılır, hızlandırılır, kayıt defteri, registry, bilgisayarımı nasıl hızlandırırım, windowsu hızlandırmak, yavaşlık, işletim sistemi, servis, hizmet, ccleaner, program, dosya sistemi, fat, ntfs, hard disk, ram, temp, silmek, formatlamak, boşaltmak, belgelerim, klasörü, taşımak, sistem hızı, gereksiz dosyaları temizlemek için program

53 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 4 Eylül 2008 15:52  

Acronis True image ya da Norton Ghost gibi bir yedekleme programı kullanarak bilgisayarınızın ilk format atılmış ve en sık kullandığınız programların kurulmuş halinin yedeğini alabilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınız 1 ay kadar sonra yavaşladığı zaman tekrar yedek aldığınız güne birkaç dakika içinde dönebilirsiniz.

Böylelikle sisteminiz her daim "taze" kalacak ve donanımınız en verimli şekilde kullanılabilecektir.

Ayrıca, virüs gibi sorunlar için de en sağlam çözümlerden biridir bu yöntem, tabi yanında antivirüs ve güvenlik duvarı kullanmak şartıyla.

Anonim 6 Nisan 2009 01:57  

Linux kullanan kişilerin zaten performans arttirici tarif veya böyle yemek tarifi gibi verilen performance tweak'lerine ihtiyacı yoktur.

niye yoktur ? çünkü linux tabanlı sistemler giderek yavaslamaz. hep ayni hızda kalırlar. disklerinde fragmantasyon cok az olur. defrag yoktur, gerek yoktur. sistem farklı bir partitionda cacheleme ve paging file calistirdiğindan c sürücüsü full dolu olsa bile sorun çıkmaz. tüm temp dosyaları aynı klasördedir. orada burada aramanıza gerek olmaz.

ext3 ve gelecekte kullanıma girecek ext4 partition sistemi ntfs ten çok daha hızlıdır.

antivirüs kurup sisteminizi yavaşlatmazsınız çünkü zaten virüs bulaşmasına uygun olmayan bir sistemdir.

bilinçsiz kullanımdan ziyade windows istanbul kanalizasyon sistemi gibi kararsız ve kontrolsüz bir işletim sistemi olduğundan dolayı her zaman problem yaratmakta.

Yine de biz linux kullananlar wine gelişene kadar oyunlar için windowsa muhtacız ve windowsta performans arttiracak daha pek cok detay var;

sistem kurtarmanın kapatılması, pagefile'ın boş bir partition'a atanması, registry nin mümkün olduğunca şişirilmemesi, grafik ayarlarını en iyi performans için ayarla seçeneğinin kullanılması gibi. ancak usta win kullanıcıları registry de pek çok default keyi değiştirerek yada silerek ihtiyac duymadıkları özellikleri kapatıyor ve cpu ve ram'den kazanç sağlıyorlar.

linuxte ise herşey zaten sizin kontrolünüzdedir. ister gui yi kapatır tamamen konsoldan devam edersiniz. herşey size kalmıs.

Tamer Akın 26 Eylül 2009 09:52  

Bence bu maddeler arasında en çok dikkat edilmesi gereken 4.maddedir.
Windows kurulduktan sonra mümkün olduğunca az program yükleyerek sistemin stabilitesi korumalıyız.
Sürekli yeni programları yükleyip kaldıranlar için periyodik olarak defrag ve registry temizliği yapılması hayati önem taşır.

Anonim 31 Ekim 2009 14:25  

format at gitsin :)

Serdar Kocaoğlu 2 Kasım 2009 10:00  

Format atmak maalesef bizde artık klasikleşmiş bir yaklaşım tarzı ama çoğu zaman gereksiz ve daha zor bir yöntem. Formattan sonra sisteminizi eski haline getirmek (İşletim Sistemi Kurulumu ve ayarları, sürücülerin kurulumu, yazılımların kurulum ve ayarları, masaüstü ayarları vs..) en az birkaç gün sürer. Bu yüzden format son çare olmalıdır. En azından sistemin imajını alıp mecbur kalınca imajdan dönmek daha iyidir..

Anonim 18 Ocak 2010 22:03  

süper muhteşem bravo

Anonim 8 Şubat 2010 09:56  

yav kardeşim ben bilgisayarımı aldım program yüklemek için ha bbu arada sizin çn yargılarınıza saygım sonsuz ama bunun yerine bilgisayarı biosta nasıl hızlandıra biliceğimizi söylseydiniz daha yararlı ola biliceğini düşünüyorum

Anonim 20 Nisan 2010 18:14  

ya kardeş bu sistem belleği serbest bellek falan ne oluyor anlamadım onu yükselteyimmi yoksa düşüreyimmi bu konuda bi bilgi verirmisin

Serdar Kocaoğlu 24 Nisan 2010 22:15  

Bellek konusunda detaya girip kafanızı karıştırmanıza gerek yok. Bellek yetersizse ve sisteminiz destekliyorsa Ram (Fiziksel Bellek) miktarını arttırın. Bugünkü şartlarda 2 GB ideal..

Anonim 25 Ağustos 2010 01:29  

1. maddede bahsedilen performans ayarları nerede tam olarak

Serdar Kocaoğlu 25 Ağustos 2010 09:23  

Bilgisayarımı sağ tıklayıp Özelliklere girin, Gelişmiş tabında olmalı..

Anonim 1 Ekim 2010 16:53  

teşekkür ederim artık bilgisayarım daha hızlı.paylaşımlarınız bilgisayarlar için hayati önem taşıyor.herkes bu ayarları uygulamalı

Anonim 8 Kasım 2010 16:15  

Söyledikleriniz çok doğru.Tamamen katılıyorum.

Anonim 2 Aralık 2010 16:41  

yeni bilgisayar aldım arkadaş 'registry reviver' yükledi ama deneme sürümü.bilgisayarın sağlığı kötüymüş ne yapabilirim?

Serdar Kocaoğlu 2 Aralık 2010 17:32  

Yeni bir bilgisayarın sağlığı nasıl kötü olabilir anlayamadım. Registry hataları varsa ücretsiz CCleaner programını kullanın.
Yeni bilgisayarlar genelde çok fazla program yüklü halde geliyor, bu yüzden ben format atıp sıfırdan kendim kuruyorum.

can 9 Ocak 2011 12:21  

ya ben dedeğiniz herşeyi yaptım ama hala bilgisayarım çok yavaş neden acaba

can 12 Ocak 2011 20:12  

çok saolun benim pc hızlandı ama bi sorun var pc kendi kendine kapanıyor neden acaba ceveplarınızı bekliyorum

Serdar Kocaoğlu 12 Ocak 2011 23:13  

Bu tür durumlarda sistem loglarını (günlük kayıtlarını) kontrol edin ve hata mesajlarını çözmeye çalışın.

Unknown 1 Şubat 2011 04:58  

"en iyi performans" seçeneğini sakın denemeyin. ben denedim, biligisayarımın görüntüsü, 15 sene önceki modellerin görüntüsüne döndü. çok komik oldu, hemen eski haline aldım...

Serdar Kocaoğlu 7 Şubat 2011 23:35  

En iyi performans seçeneği, görselliği ikinci plana atarak Windows'un performansını bariz bir şekilde artırır. Ayrıca ben o görünümü daha çok seviyorum, basit, sade ve hızlı. Her Windows kurulumu sonrası yaptığım ilk ayarlardan biri budur, bu yüzden herkese tavsiye ederim. Bir klasörü çift tıkladığınızda açılmasını bekliyorsanız bu ayarı yapmalısınız.

tül@y 15 Mart 2011 14:55  

çok güzel bir site ellerinize sağlık çok işime yaradı

nurullah 13 Nisan 2011 10:23  

yok böyle bişey ya süper oldu çok sağol

Anonim 15 Nisan 2011 00:29  

beniim bilg.sayar çokı yavas kapation on saat sonra kapaniyo.virüs falan girmiş olabilir.ama nasil silcem bilen kimse yok yokmu kolay sırasıyla söleyeceginiz bir yol degisik degisik birden sayfa açılıyo on saat bilg. kendine gelemiyoo off off yardım edin..:(

Anonim 16 Nisan 2011 08:35  

bu bilgisayarı çoktan kullanıyorum annem kızzmasa
çok güzel olur denedim mükemmel çok tşk ederim

Anonim 1 Mayıs 2011 10:23  

Yukardaki düzenlemeleri yaptıktan sonra deepfrezze kurun kafanız rahat olsun, özellikle antivirüs gibi programlar kurup sistemi gereksiz yere yormaya gerek yok, kurun deepfrezzi gerek duyduğunuzda, deepfreze AKTİF iken herhangi bir güvenlik yazılımı ile taratın bilgisyarı ve harici hddleri ve de usbleri bulduğunuz zararlıları not edin, bilgisayarı açıp kapatın not ettiğiniz zararlılar helen duruyorsa (harici hdd ve usb'leri kastetmiyorum, çünkü benim hddlerim ve usblerim crack ve keygenlerle dolu bunların da büyük çoğunluğunda virüs yazılımı yüklü, işime yaradığı için de silmiyorum, biliyorum kimse kimsenin babası oğlu değil oturup kimse kimse için crack veya keygen yapmaz bir menfaati vardır mutlaka, ama gülü seven dikenine katlanır, zaten bana da zarar veremezler, çünkü genelde deeprezze aktif iken bu tür programları kuruyorum işim bitince de bilgisayarı açıp kapatıyorum pufff) deepfrezzi PASİFLEŞTİRİN bilgisayarı açıp kapatın bulduğunuz zararlıları elle silin özellike kayıt defterinden silin (bilenler için) silinmeyen dosyaları da iobit unlocker ile silin deepfrezzi tekrar AKTİF edin bilgisayarı açıp kapatın bu kadar. Emin olun bunlar hepsi 10 dakikanızı almaz. Hatta deepfrezze kuruluysa bilgisayarı açıp kapatığınızda büyük ihtimalle not ettiğiniz zararlıların silindiğini-yok olduğunu göreceksiniz, yani sorun yok...

Anonim 29 Ekim 2011 08:55  

cok saol kardesim cok işime yaradı görev cubugu gri fln oldu ama değişiklik düzeldir programları kaldırdım fln bayagı hızlandı bde pc 522 mb

Anonim 23 Kasım 2011 18:46  

kardeşler 1. madde %35 başarılı......
2.madde %10 başarılı......
3.madde %60 başarılı.....
4.madde %35 başarılı.....
5.madde %40 başarılı.....
6.madde %70 başarılı.....

Anonim 25 Aralık 2011 21:04  

cok sagol kardesim deneyecem olursa duaci olurum her ay 50 euros vermekten babamin anasi agladi valla sagol benden buyuksen ellerinen kucuksen o boncuk gozlerinden operim kardesim ;)

Anonim 12 Ocak 2012 14:02  

saol işime biraz yaradı kayıt defderını bosaltma dedın o nasıl oluor dedıın bazı bolumlerı yapdım pcde bir c.s 1.6 var onda bıle kafayı yıyıor bılgısayarım

Anonim 2 Şubat 2012 14:18  

temanızı yüksek karşıtlıklı windows klasik falan yapın bn hep animasyonlu şeyler yapıyodum bilgisayar çok yavasladı temayı değiştirdim önemli derecede fark oldu bide c'deki dosyaların hangileri önemsiz hangilerini silebiliriz onu nerden anlıcaz?

Anonim 12 Nisan 2012 18:46  

Eyvallah da CCleaner programında silerken system32 filan kayıtlarıda var registrde onları silersemde bişi olmaz dimi ? Onlarda sorunlu yerde çıktıda.

Anonim 13 Nisan 2012 15:49  

VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER...!

Anonim 24 Mayıs 2012 22:04  

Kardesım paylasımın ıcın tşk ettim kolay ama bılmeyen ıcın zor seyler bunlar paylasımın son derecede anlasılır olmus eyvallah saolasın

Anonim 4 Haziran 2012 15:57  

Saol kardeşim sayfayı çok yararlı buldum Eğer bir sorun daha olursa kesinliklebu siteye bakıcam ayrıca en düşük performans 2.9 buda masaüstüyle ilgili bişeydi onun için verdin bilgileri deniyeceğim eper olmassa sayfada daha çok şey arıcam.

Anonim 8 Temmuz 2012 16:12  

çok teşekkür ederim çok memnun kaldım pc artık eskisinden daha hızlı ve ayrıca ccleaner i tavsiye ettiğiniz için ayrıetten teşekkür ederim.

Anonim 15 Temmuz 2012 12:38  

acayip işe yaradı teşekkkürler

Anonim 3 Ağustos 2012 22:05  

ilginize sağlık işe yarar bilgiler bu internette zor bulunuyor

Anonim 7 Eylül 2012 01:36  

öncelikle neden FAT32 değilde NTFS?ikinci olarak bu değişimi nasıl yapabilirim?

Serdar Kocaoğlu 7 Eylül 2012 10:00  

FAT32, 90'lı yıllardan kalma çok eski bir dosya sistemidir. NTFS ise daha yeni olduğu için güvenlik ve performansı çok daha iyidir. Bu madde sadece Windows XP için geçerli zaten yeni işletim sistemleri (vista, 7) mecburen NTFS ile çalışır.
Dosya sistemi, XP kurulurken formatlama aşamasında seçilir.

Anonim 31 Ekim 2012 18:06  

Ben bunların hiçbirini yapmayı bilmiyorum;şuanda benim bilgisayarımda çok aşırı yavaş değil fakat biraz yavaş.Bunları adım adım uygulamasını nasıl yapabilirim?Rica etsem birisi yazabilirmi.

Anonim 1 Kasım 2012 17:08  

Arkadaşlar bunların tamamını düzenli uygularsanız çok iyi sonuçlar ve gözle görülür derecede iyi verim alırsınız.Benim bilgisayarım dün biraz yavaştı,az önce bu uygulamaları bilmediğim halde tek tek uygulamaya çalıştım ve hepsinide uygulayabildim.Mutluluk verici olanı bilgisayarımın dün içinde bulunduğu duruma göre bugün çok daha hızlı ve seri olması.Paylaşan arkadaşa çok teşekkür ederim.Harika ve kesinlikle faydalı bilgiler.

Unknown 13 Kasım 2012 00:35  

8 gb ram 4 çekirdek i5 işlemci 1tb hdd gayet ii performans eski pclere takılmayın sağlam bi kasa toplayın görselliği boşverin

Unknown 13 Kasım 2012 00:38  

AYNEN KATILIYORUM BENİM PC UÇAK GİBİ OLDUĞU HALDE BİLİNÇLİ KULLANIYORUM UZUN ÖMÜRLÜLÜĞÜ İÇİN ESKİDEN CELERON İŞLEMCİ Bİ PC VARDI ANTİKA DİYE SAKLIYORUM ŞİMDİ YENİ NESİL İŞLEMCİ KASA TOPLADIM 2000 TL Yİ BULDU AMA DEYDİ CANAVAR GİBİ ÇALISIYO

Anonim 18 Nisan 2013 15:26  

Ben daha yeni format atırdım format atınca bir kaç gün iyidi ama şimdi tekrar yavaşladı buda bazı internet sitlerini açarken çok sinir ediyor :/

Ama bu önerdiklerinizi deniyecem Teşekkürler

Anonim 24 Nisan 2013 19:08  

Kardeş ben böle hiç bilgisayardan anlamam böle cclenermiş ayarmış şuymuş buymuş hiç bilmem böle bilmeyenlerin bile yapaabileceği bişiler yazsaydın bende yapabilirdim bence bişiler daha yazmalısın...

Anonim 28 Temmuz 2013 22:03  

bizimle paylaştığın bu bilgiler için teşekkür ederim

Unknown 1 Ağustos 2013 05:34  

Serdar bey haklı artık format gibi klasik geçici çözümleri bırakmalıyız ben birkaçtane denedim performansımda %15 ilerleme oldu oyun oynayan arkaşlar içinde gamebooster öneriyorum.

isimsiz 20 Ağustos 2013 15:25  

adam haklı

Anonim 25 Eylül 2013 17:08  

dostum cidden ellerine sağlık bizim yaramazın netboku için bir araştırma yaparken rastladım paylaşımına kendi pc mde denedim aradaki fark inanılmaz. netboktaki format bitsin hemen ondada bu ayarları uygulayacağım eğer birde netbook için antivirüs önerirsen sevinirim teşekkürler şimdiden...

Anonim 7 Haziran 2014 12:15  

benim bilgisayarımın c diski dolu birsürü formt attım ama yinede dolu üstelik hiçbirşeyde indirmedik hatta inidirilmiyo bile indirince tam iniyo indikten sonra bilmem ne bilmemne den dolayı indirilemedi indirme başarısız oldu diyo ama benimkisi hala yavaş biraz eski ama çok değil sadece 10 yıllık büyük masaüsü bilgisayar hızlanmasına yardımcı olurmusunuz burdaki yazan işe yaramadı

Mahmut Yaşar 25 Ekim 2014 20:42  

Değerli bilgiler için teşekkürler işe yarıyor.

Anonim 15 Ağustos 2015 18:49  

Bundan yaklaşık 3 ay önce film indirmek istedim ama film hariç bir sürü program indirdi daha sonra chrome kendini sildi crossbrowse indi şuan onu kullanıyorum sürekli reklamlar çıkıyor ve adobe flash player dosyaları da silinmiş format atmak istiyorum crack yapmazsam ne olur yardımcı olur musunuz ?

Unknown 12 Haziran 2016 15:30  

https://www.youtube.com/watch?v=Rid3OZtJENE burada nasıl hızlandırıcağınız gösterdim arkadaşlar izlemenizi öneririm güzel bir video oldu %98 işe yarıyor...

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI