Alexa Trafik İstatistikleri

08 Ağustos 2008

Alexa İstatistikleri ne derece doğru?

alexa iconWeb ve blog sitelerinin tasarımcıları, yöneticileri veya sahiplerinin sıkça başvurduğu ve önemli bir gösterge olarak baz alınan Alexa trafik istatistikleri acaba doğru mudur, doğruysa ne kadar doğrudur? Bu ölçümler neye göre, nasıl yapılmaktadır? Herkes Alexa'nın toolbarını yüklemediğine göre, hatta çoğu insanın haberdar bile olmadığı böyle bir araç çubuğuna mı güvenilmektedir? yoksa Google Pagerank, backlink sayısı, sayfa sayıları vs. dikkate alınarak tahmini bir değer mi ortaya çıkarılmaktadır?

Günde ortalama 200-300 ziyaretçisi olan web siteleri ilk 1 milyona giremezken nasıl oluyor da günde 50-60 ziyaretçisi olan basit ve içeriksiz sıradan bir blog ilk 500.000'lerde yer buluyor? Tamam, şu an benim de kullandığım bu bloglar, bütün web 2.0 özelliklerini destekliyor, görsel ve teknik açıdan harika siteler ama trafiği olmadığı halde varmış gibi görünmesi de hiç adil olmuyor..

Serdar Kocaoğlu

keywords: alexa, toolbar, blog, site, istatistik, ziyaretçi, sayısı, trafik, google, pagerank

2 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 8 Ağustos 2008 16:55  

sebebi şu ziyaretçilerden ziyade sitende ne kadar güncel yazı bulundurduğuna bağlı..

www.butunkelimeler.com

bu web sitesi benim bu son dönemlerde güncel tutmaya çalıştım ve alexa da yükselme tespit ettim yalnız güncel olduğunuz kadar alıntılarınızı daha az yapmanız gerek..

yani alıntı olan yazıyı okuyun özetini sitenizde ve kendi yorumlarınızla yazın..kitap okuyup özet çıkarmaya benzer bu işler..

kolay gelsin..

www.butunkelimeler.com beklerim..

askalemi 20 Nisan 2009 16:19  

evet arkadasımızın dediğine aynen katılıyorum guncel sitelere değer verılıyor alıntıları kendı dılınızden yaparsanız cok daha iyi..

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI