Microsoft'un Windows Vista Fiyaskosu

31 Temmuz 2008

Microsoft'un Büyük Hayal Kırıklığı: Windows Vista
Microsoft'un Windows Vista FiyaskosuMicrosoft'un Windows XP başarısından sonra kullanıcılarda oluşan yeni, daha hızlı hatta mükemmel bir işletim sistemi beklentisi Vista ile hayal kırıklığına dönüştü.

2006 sonlarında daha henüz piyasaya çıkmadan betasını (Release Candidate) kurup denediğimde, daha kurar kurmaz 400 MB ram yemeye başlayan, durmadan soru soran, onay isteyen ve kullanmaya alıştığım özellikleri yerli yerinde bulamadığım bu aç gözlü işletim sistemini derhal kaldırma ihtiyacı hissettim ve 2010 yılından önce yeni bir işletim sistemine geçilmemesi gerektiğini de bir çok kişiye söyledim.

Elimizde Windows XP gibi tamamen oturmuş, bilgisayara yatkınlığı olmayanların bile artık kullanabildiği bir sistem olmayı başarabilmiş, büyük sıkıntıları giderilmiş, güvenliği iyileştirilmiş bir işletim sistemi varken, hiç kimse yeni çıkacak bir işletim sistemine zaten çok sıcak bakmayacaktı.

Sıradan kullanıcı ne ister? Cevap: tek kelimeyle kolaylık..
Kullanıcı, aradığı şeyi her zaman aynı yerde bulabilmek, alıştığı özellikleri sürekli kullanmak ister, alışkanlıklarını değiştirmek istemez. Sonuç olarak daha hızlı, daha kolay olmadıkça insanlar yeni bir işletim sistemine zaten geçmeyeceklerdi. Bunun üzerine bir de Vista'daki olumsuzluklar eklenince, sonuç tam bir fiyasko oldu.

Microsoft'un son duyurusuna göre 2010 yılında yeni işletim sistemi Windows 7 çıkacak. Sakın kimse Vista'ya şimdi geçmesin, çünkü Windows 7, 2010 yılında daha kararlı, oturmuş ve daha sorunsuz bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkacaktır, üstelik XP'nin de artık değişme vakti gelmiş olacaktır. Tabi şunu da belirtmekte fayda var, Microsoft daha şimdiden "kimse tamamen yeni, sıfırdan yapılmış bir işletim sistemi beklemesin" diyor ve ekliyor "Windows 7, Vista'nın çekirdeğiyle geliştirilecektir".

Bundan benim anladığım, Vista'da beğenilmeyen özellikler törpülenecek, sorunlar giderilecek, yeni özellikler ilave edilecek ve Windows 7 olarak duyurulacaktır.

Bu arada Microsoft önce satışını durduracağını açıkladığı XP'nin, satışına ve desteğine devam edeceğini de duyurarak, Vista'nın XP karşısındaki hezimetini de itiraf etmiş oldu..

Serdar KOCAOĞLU
MCSE:S
31.07.2008

İlgili Yazılar:
Windows 7 çıktı
Windows 7'nin betası yayınlandı..
Windows Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?
Windows Sunucularda Güvenlik ve Performans

microsoft, windows, xp, vista, windows 7, işletim sistemi, ram, performans, hızlı, güvenlik, kolaylık, çekirdek, fiyasko, özellik

4 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Anonim 25 Ağustos 2008 21:24  

Vista'lı laptoplara bile format atıp XP kurmak gerek diye düşünüyorum :) Hatta bir arkadaşımınkine kurdum ve yeni aldığım laptopa da yarın kuruyorum.

Anonim 9 Kasım 2008 02:55  

Vista'dan sonra piyasaya çıkması beklenen Windows 7 kod adlı işletim sisteminin ismi belirlendi. Windows tarihinde ilk defa bir ürün, kod adıyla aynı isme sahip olacak. Blog yazısında şimdiye kadarki Windows isimlerinden bahseden Mike Nash, yıllardır XP gibi deneyim odaklı isimlerden sonra, tekrar bir sürüm numarasıyla isimlendirmeye karar verildiğini belirtiyor. Nash ayrıca, her yıl çıkmayan bir ürün için yıl isimleriyle adlandırma yapmanın da (windows 95, 98, 2000 gibi) şimdi baktığında garip kaçtığını ifade ediyor.

Anonim 25 Aralık 2008 09:37  

Microsoft, yeni bir işletim sistemini pazara sürdükten 6 ay sonra eskisini çekerdi ama Vista’nın üstünden 2 yıl geçmesine rağmen Windows XP’nin devam edeceği görülüyor.
Microsoft Windows 7 için tarih olarak 2010 başını vermişti. Ancak işaretler haziran 2009 başında piyasaya çıkacağını gösteriyor.

Anonim 4 Temmuz 2009 20:36  

Acaba bu windows 7 vistadan sonra (tema)bakımından kullanıcılarını cezbedebilecek mi?.Bana sorarsanız Türkiye'de bir çok kullanıcı windows 7'yi tercih edecek çünkü Türkler güzel görünümlü temaları seviyorlar...

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI