Dünyanın en tehlikeli web siteleri

16 Haziran 2008

Dünyanın en tehlikeli web siteleri hangi ülkelerde

internet webBir araştırma, “en tehlikeli” alan adlarının Hong Kong'da olduğunu ortaya koydu.

Dünyanın önde gelen güvenlik firmalarından McAfee tarafından yapılan araştırmaya göre, internette “surf” yapmak isteyenler için Hong Kong'a ait “.hk” ile biten siteler dünyanın “en tehlikelisi” olarak belirlendi.

Araştırmaya göre “.hk” ile biten tüm sitelerin yüzde 19,15'i “kullanıcılar için risk faktörü” taşıyor. Çin'e ait “.cn” ile biten sitelerin ise yüzde 11,76'sı kullanıcıların kişisel bilgilerine ya da bilgisayarlarına zarar verebilecek nitelikte. Çin'i yüzde 7,72 ile Filipinler takip ediyor.

Finlandiya'nın “.fi” ile biten siteleri yüzde 0,05 ile “en güvenli” alan olurken onu yüzde 0,13 oran ile “.jp” ile biten Japonya'ya ait siteler takip ediyor. Japonya'nın ardından 0,15 oranla Norveç geliyor.

Türkiye Kaynaklı Siteler

Araştırmaya göre Türkiye, yüzde 0,80 oranla 40. sırada yer alıyor. Bir başka anlatımla “.tr” uzantılı her bin siteden 8'i “kullanıcılar için risk” taşıyor.Türkiye, McAfee'nin geçtiğimiz yıl yayımladığı raporda 0,54 oran ile 50. sırada yer alıyordu. Rapora göre, kullanıcı ve bilgisayarlar için “zararlı” içeriğe sahip site sayısı yaklaşık iki kat artış gösterdi.

McAfee, geliştirdiği “SiteAdvisor” teknolojisi ile 265 ülkeden çeşitli uzantılara sahip yaklaşık 10 milyon adet yoğun trafiğe sahip siteyi inceliyor. Bu inceleme sonucunda siteler; “adware”, “spyware”, “virüs”, “spam”, “pop-up” (otomatik açılan sayfalar), tarayıcı hatalarını kullanma ya da diğer tehlikeli sitelere yönlendirme gibi zararlı içeriklerin kullanımına göre derecelendiriliyor.

McAfee'nin araştırmasına göre geçtiğimiz yıl cep telefonu melodisi, ekran koruyucu gibi ücretsiz yazılım veren sitelerin büyük bölümünde, yazılımların içerisine gizlenmiş çeşitli “truva atları” (trojan) ve virüsler tespit edildi.

bilgi, bilgisayar, güvenlik, kullanıcı, rapor, sayı, siteler, tehlikeli, zararlı, web, mcafee, site advisor

0 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Yorum Gönderme

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI