Firavunun çürümeyen cesedi

15 Temmuz 2010

helak edilen firavunGeçen hafta Londra'da British Museum'u gezme fırsatı buldum.
Kuran'da helak edilişi ve ibret için bedeninin korunacağı anlatılan firavunun fotoğraflarını bizzat kendim çektim ve paylaşmak istedim.
(Büyük boyutta görmek için resimleri tıklayınız.)


Yunus Suresi 90. 91. ve 92. Ayetler:

"İsrailoğullarını denizden geçirdik. Firavun da, askerleriyle birlikte zulmetmek ve saldırmak üzere, derhal onları takibe koyuldu. Nihayet boğulmak üzere iken, “İsrailoğulları’nın iman ettiğinden başka hiçbir ilâh olmadığına inandım. Ben de müslümanlardanım.” dedi.
Şimdi mi?! Oysa daha önce isyan etmiş ve bozgunculardan olmuştun.
Biz de bugün bedenini, arkandan geleceklere ibret olman için, kurtaracağız. Çünkü insanlardan birçoğu âyetlerimizden gerçekten habersizdir."

firavun cesedi

1144 yılında vefat eden Zemahşerî, Yûnus Sûresinin sözkonusu âyetinin tefsirini, kendisinden 8 asır sonra bulunacak olan cesedi âdeta görür gibi yapiyordu:
"Seni, deniz kenarında bir köşeye atacağız. Cesedini tam, noksansız ve bozulmamış halde, çıplak ve elbisesiz olarak, senden asırlar sonra geleceklere bir ibret olmak üzere koruyacağız." (Kessaf Tefsiri, Cilt 2, S. 251/252)

firavun

Bu olay Kuran-ı Kerimde şöyle anlatılmaktadır:

"Bunun üzerine 'asanı denize vur' diye vahyettik. Vurunca parçalandı, herbiri kocaman bir dağ oldu." (Şuara, 63)
"İsrailoğullarını denizden (salimen karşı tarafa) geçirdik" (Yunus, 90)
"Denizi de (karşı yakaya geçtikten sonra, sana açılan yolu da kapamayıp) açık bırak; çünkü onlar (açık görecekleri bu yola girip) bir ordu halinde boğulmuş olacaklardır." (Duhan, 24)
"Firavun ordusuyla onları takip etti. Deniz de onları içine alıverdi. Hem de ne alış." (Taha, 78)
"Firavun ve askerleri İsrailoğullarını takip ederken, denizin ayrılmış olan sularını dehşetle görmüşler fakat kin ve düşmanlıklarından dolayı bir anlık tereddütten sonra onlar da deniz içinde açılan yola girerek takibe devam etmişlerdi. Ancak denizin ayrılmış olan suları tekrar birleşmeye başlamış ve sonunda firavunla birlikte bütün ordusu, tek bir kişi dahi kurtulamadan sulara gömülmüştür." (Şuara, 65-66)

firavun

firavun

firavun

Her ne kadar İngilizler bu cesedin sıradan bir kişiye ait olduğunu ve günümüze kadar doğal yollarla korunduğunu iddia etseler de, bize göre bu Hz. Musa'ya inanmayan ve O'nu takip ederken ordusuyla birlikte denizde boğularak helak edilen zalim firavundur. Cesedin yaşı ve bulunduğu yer de bunu doğruluyor. 10-15 sene önce görenler bu cesedin secde pozisyonunda olduğunu söylüyorlar. Daha sonra yan yatırılmış. Yanına sıradan biri olduğunu vurgulamak için çanak çömlek koymuşlar.

Serdar Kocaoğlu
15.07.2010

İlgili Yazılar:
Sure ve Ayet Sayıları grafiğinde ortaya çıkan Allah (c.c.) yazısı
Yaratılış, Kabe ve Altın Oran

76 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Adsız 15 Temmuz 2010 10:23  

gerçekten ibretlik

Adsız 16 Temmuz 2010 22:43  

British Museum'u gezme şansını yakalamanı açık söylemek gerekirse çok kıskandım.Gördüklerinin bir kısmınıda olsa paylaştığın için teşekür ederim:)
"Her ne kadar İngilizler bu cesedin sıradan bir kişiye ait olduğunu ve günümüze kadar doğal yollarla korunduğunu iddia etseler de" demişsin!Arkeoloji bilimi helede bu kadar saygın bir müze böyle bir söylemde bulunuyorsa buna inanmak gerekir diyorum...
"bize göre bu Hz. Musa'ya inanmayan ve O'nu takip ederken ordusuyla birlikte denizde boğularak helak edilen zalim firavundur."demişsin!Sizin kim olduğunuzu anlayamadım ama müslümanları kastediyorsan böylesi şeyleri inandırıcılık malzemesi yapacaklarına inanmak istemiyorum.Bunlara ihtiyaç olmamalı.Bir insan inanıyorsa bu onunla Allah arasında olmalıdır.Manen inandıklarına maddi deliller aramamalıdır...

**Fakat ben ne düşünürsem düşüneyim nafileydi. Genç dindarlar ellerinde -kimbilir kim tarafından- British Museum'da çekilmiş olan o eski püskü fotoğrafla çevrelerindeki "imansızlara" tebliğ yapmaya çoktan başlamışlardı bile. Ve fotoğrafın popülaritesi 1990'lı yıllar boyunca katlanarak arttı.
Yazılı basında geçirdiğim uzun çalışma yıllarından sonra Allah nasip etti ve 1990'ların ortalarında belgesel film yapımcısı oldum. Bu dönemde birçok ülkeyle birlikte yolum birkaç kez İngiltere'ye de düştü. 1997 yılında British Museum'da çekim yaparken yıllardır kafamı kurcalayan ünlü mumyayı da dünya gözüyle görüp inceleme fırsatım doğacaktı.
Müze'nin Eski Mısır Eserleri bölümüne geçip "firavun"un teşhir edildiği noktayı bulduğumda ilk izlenimim derin bir hayâl kırıklığı oldu. Adamımız piyasada yıllarca dolaşan soluk fotoğrafında göründüğünden çok daha perişan bir hâldeydi. Öyle ki üç kıtada belgesel filmler çekerken farklı kültürlere ait sayısız insan kalıntısı görmüş biri olarak Peru'nun ünlü Nazca ovasında düzinelercesini yakından incelediğim hem de bin yılı aşkın süredir açık arazide duran mumyalardan bile daha fazla yıpranmış olduğunu söyleyebilirim. O tarihte British Museum yetkilileriyle ayaküstü yapmış olduğum sohbette kendilerine malûm cesetle ilgili söylentileri anlattığımda gülerek bana şu karşılığı vermişlerdi: "Müze envanterimizde bunlardan en az on-on beş tane daha kayıtlı. Hepsi de aynı bölgede ve İngiliz arkeologlarca bulunmuş doğal mumyalar. Ne yani bunların hepsi mi firavun hepsi mi dinsel mucize? Eğer bu adam kutsal kitaplarda anlatılan firavun olsaydı onu zaten Müslümanlardan önce Musevîler kutsal bir ziyaretgâh noktası ilan ederlerdi!"
Doğrusunu söylemek gerekirse o gün orada bütün hayatını arkeolojiye ve eski Mısır uygarlığına adamış uzmanlarla bu acıklı iddia üzerine daha derin bir muhabbete girip bir Türk televizyoncusu olarak kendimi iyice madara etmek istemedim. Eğer o tarihte bu fırsatı değerlendirip dinsel duyguları coşturan bir haber yazsaydım yanına da müzede o mumyayla yan yana çekilmiş parmağımla zât-ı muhteremi işaret eden bir fotoğrafımı ekleseydim nihayet ülkeye döndüğümde de bunu bizim manipülasyon yapmaya meyyal gazetelerimizden ya da dergilerimizden birine yayınlanması için verseydim eminim ki bir sürü dindar insana "Destur ya Rab!" çektirir; dinibütün teyzeleri amcaları evlerinde gazete okurken hüngür hüngür ağlatırdım. Ama böyle bir ucuzluğa asla tenezzül etmedim ve tecrübemi kendime saklamak üzere o gün İngiliz yetkililere verdikleri bilgiler için teşekkür ettim. Sonra da (her nasıl bir ilâhi koruma altındaysa) yarı yarıya çürümüş durumdaki firavunumuza veda ederek müzenin diğer bölümlerindeki çekimlerimle uğraştım.
Efsane iyice zıvanadan çıkıyor "-Ali Murat GÜVEN-Yeni Şafak Gazetesi
Saygılarımla...
Sedat Özdemir
www.godaloneexistinsolitude.blogspot.com

Serdar Kocaoğlu 19 Temmuz 2010 01:33  

Arkeoloji bilimi evrime de inanıyor ve evrimi baz alıyor, o yüzden biz bu bilimadamlarının her dediğine inanmak zorunda değiliz.
Bilim deden şey tamamen materyalist bir düşünce tarzıdır. Bu yüzden İslam düşünürleri her zaman ilim demeyi tercih etmişlerdir.

Bu konunun delil aramakla bir ilgisi yok. Ben burada Allah'ın varlığına dair bir delil aramıyorum, Kuran'da bildirilen bir gerçeği yansıtmaya çalışıyorum. Bu firavundur veya değildir o ayrı mesele.

Bana bunun firavun olduğunu düşündüren şey ise bizzat Kuran'ın ayetleridir.

Ben şahsen şöyle düşünüyorum: Allah-u Teala firavunu helak etmiştir ve bedenini ibret olsun diye muhafaza edeceğini açıkça bildirmiştir. Öyleyse Allah'a ve Kuran'a inanan herkes bu firavunun cesedinin muhafaza edildiğine inanmak zorundadır. Bu ceset de Mısır'da olayın geçtiği yere yakın bir yerde bulunduğuna ve şu an teşhir edildiğine göre neden bahsedilen firavun olmasın? Sadece muhafaza edileceği değil insanlara ibret olacağı da vadedildiği için teşhir edilenin firavun olduğunu düşünüyorum. İsterse yer yüzünde binlerce çürümemiş ceset bulunsun farketmez. Bu teşhir edilen ceset secde pozisyonuna yakın bir pozisyonda durduğuna göre neden bahsedilen firavun olmasın?

Ali Güven'in yazısını çok önceden de okumuştum. Bence görüşlerinde çelişkiler var ve müzede görüştüğü kişilere fazlaca itimat ettiğini düşünüyorum. Ayrıca bunun firavun olamayacağına baştan şartlanmış gibi geldi bana.

Madem müze envanterinde buna benzer başka cesetler de varmış, neden onları da sergilemiyorlar? Madem bir tanesini sergileyecekler, neden secde edeni seçtiler? Koysunlar normal bir ceset, kimsenin böyle bir düşüncesi kalmasın. Bence yalan söylüyorlar.
Ali Güven'in Peruda gördüğü bin yıllık cesetlerle, bu 4-5 bin yıllık cesedi nasıl mukayese ettiğini de anlayamadım! Aradaki süreyi hiç hesaba katmıyor nedense. Yani illaki bu cesedin öldüğü andaki gibi aynen kalması mı gerekiyor? Bu sizce mantıklı olur mu? Evet Allah-u Teala'nın gücü herşeye yeter ama biliyoruz ki O, sebepleri, yaratmasına perde yapıyor. Yani herşeyi sebepleriyle yaratıyor. Peygamberlere verdiği mucizeler dışında hiçbirşeyi insanların direk göreceği şekilde yaratmıyor, ki imtihan sırrı bozulmasın.
Yani bence bu cesedin korunmuş olması için tamamen öldüğü andaki kadar net bir görüntüsünün olması gerekmez. Kaldı ki, ceset bahsedildiği kadar bozulmuş değil.

Yahudilerin inancında bu firavunun cesedinin muhafaza edileceği diye bir şey var mı ki onlar sahip çıksın? Bence bu iyi bir çarpıtma taktiği.

Sonuç olarak, şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki, bu ceset firavunun olsa da olmasa da Allah'u Teala Kuranda bildirdiğini yapmıştır ve bu ceset de bunun ispatıdır..

Adsız 26 Temmuz 2010 21:57  

İlgilendiğin konular benimde ilgimi çekiyor ve samimi söyleyim seni takdir ediyorum.Yanlız bu tür gerçekliği ispatlanamamış konulara girmeni tavsiye etmem.Hele ki bir şeylere delil olsun diye sunman bence doğru değil...

Çok uzun zamandır dinler tarihi,mitoloji ve islam üzerine araştırmalarda bulunuyorum(nacizane).Ancak araştırdığım her konuyu bilimsel zeminlerde arıyorum."Bu teşhir edilen ceset secde pozisyonuna yakın bir pozisyonda durduğuna göre neden bahsedilen firavun olmasın?"demişsin.Sence secde pozisyonu bu mu?Mumyanın belindeki kavise özellikle dikkatini çekerim.Eller secdeyle en ufak bir alaka gösteriyormu?Üstelik bilindiği gibi cesetler çürüdükçe eklemler büzüşür.İnca'larda insanlar dizleri göğüs hizasına çekilerek ve eller göğüs üzerinde çaprazlanarak gömülürler.Bulunan yüzlerce Maya,Aztec ve inca mumyası bu mumyadan çok daha fazla secde pozisyonuna yakındır...

"Yani illaki bu cesedin öldüğü andaki gibi aynen kalması mı gerekiyor? Bu sizce mantıklı olur mu?"demişsin!Bence evet.Allah bunu tahüt etmişse hiç bozulmamış olması gerekir.Yoksa Allah'ın bunu sağlayacak güçte olmıyacağına inanmamız gerekir...

"Sonuç olarak, şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki, bu ceset firavunun olsa da olmasa da Allah'u Teala Kuranda bildirdiğini yapmıştır ve bu ceset de bunun ispatıdır.."demişsin."Olsada olmasada dedikten sonra bunun "ispat" olduğunu söylemen çok büyük bir çelişki.Bence bu konuda Ali Güven'den çok daha ön yargılı bir profil çiziyorsun...

Bence inandığına göre "Allah mutlaka Fravunun cesedini ibret olması için insanlara gösterecektir.Bu değilse bile mutlaka böyle bir mumya bulunacaktır"demen gerekir.Mevcut kıytırık ve şaibeli delilleri öne sürersen Adnan hoca şarlatınından farkın kalmaz...

Son olarak "Evrim"adı üstünde bir teoridir.Doğal olarak karşısında teoriler olacaktır.Evrim bilimsel bir gerçek değil "bilimsel olmaya en yakın gerçektir"« "Evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim"denir.Yani "İlim ve teori"aynı kapıya çıkarlar...

Adsız 28 Temmuz 2010 10:17  

diğer cesetler askerlerin cesetleri olabilir

Erlik 22 Eylül 2010 11:31  

Slm. Dünyada her zaman gerçeklerin saptırılması ve kargaşa çıkarılması için şeytanın fısıltılarını dinlemekten vazgeçmeyeceksiniz. Bunu benim engellemeye belki gücüm yetmeyecek... Allah' ın gücüde yetmez diye düşünmeyin herşeyin vadedildiği gibi zamanı var... Göreceksiniz elbet... İnkar etmek her zaman kolaydır ve basit. Kirletmek; korumak ,saf tutmaktan kolaydır... Alkışlamanız gerekirse; bu toplumda çıkarlarınız doğrultusundaki şeylere olmuştur. Bilim kanıtlasa bile inkar edeceğinizde şüphe duymuyorum.(Örnekleri çok araştırabilrisiniz) Televizyoncu veya gazeteci olmak bir üstünlük bir ileri zeka örneğide göstermez... Merak etmeyin bunu sizin gibi düşünenlerde, düşünmeyenlerde çok güzel kullandılar ama içlerindeki zehiri ayrıntıda anlattılar. Kuran basit ve yalın olarak bahsetmiş ister inan ister inanma.
Çıkarın beyninizden artık bu din düşmanlığını; sizler değilmiydiniz özgürlüklerin, inançların savunucuları... Sanmıyorum. Avrupa ki cadı avcılığı yapmış. Soykırımlar yapmış. Gelin ki çıkarına uymayan bir şeyi gerçek diye sunar mı? Aptal olmayın...


"Çin milletinin sözü tatlı, ipek kumaşı yumuşak imiş. Tatlı sözle, yumuşak ipek kumaşla aldanıp uzak milleti öylece yaklaştırırmış. Yaklaştırıp, konduktan sonra, kötü şeyleri o zaman düşünürmüş. İyi bilgili insanı yürütmezmiş. Bir insan yanılsa, kabilesi, milleti, akrabasına kadar barındırmazmış. Tatlı sözüne, yumuşak ipek kumaşına aldanıp çok çok, Türk milleti öldün: Tanrı buyruğu için, kendim devletli olduğum için, kağan oturdum. Kağan oturup aç, fakir milleti hep topladım. Yoksa, bu sözümde yalan var mı?"

Bu alıntıyı hafsalanızda iyice bir eleyin bence.


Erlik M.B

amess 20 Şubat 2011 13:18  

bencede ali güven baştan şartlanmış gibi üstelik british museum görevlisinin firavunu anlatırken firavunun yatağı başında ölmüş gibi anlatıyor ''neden madem o kadar nitelikli insanda altınlarla gümüşlerle gömülmemiş'' gibi bir kaç cümlesi var iyide kuranda ve bilgimize göre bu adam zaten yatağında değil kızıldenizde ölüyor tabiki bayağı bir ortamda bulunabilir üstelik onun yüksek yerlerde gösterillip teşhir edilmesinden kanıt gayette mecazi olabilir british museum oldukça popüler bir müzedir ve orası mezaci anlamada yüksek bir mevkidir pek tabiki bu adam firavun olabilir


bu arada bir arkadaş azteclerin secdeye yakın bozulmamış fotolarından bahdeiyor bzahem onların linklerini eklerse bizlerde inceleyebilelim nette tartışma kültürü böyledir bir şey söylüyorsan göstereceksin yoksa herkes yazar çizer....

Adsız 17 Mayıs 2011 13:48  

nasıl korunmuş sorusuna basit bir cevap: doğal yollarla :=)..yahu bu doğal yollar benim neden cesedimi korumuyor da denizde binlerce balığın hayvanın olduğu yerde koruyor bu doğal yollar ? hiç bir balık mı yememiş bunun cesedini ? hem elbette ingliz ler '' ewet olabilir çunku bunca yıl (3000) hem de denizde çurumeden kalabilmek imkansız gibi birşey '' demez, saçmalık !! HERŞEYİN DOĞRUSUNU ALLAH BİLİR...üstelik bu cesedin bulunduğu yerde at arabaların fosilleri de bulunmuş ancak bozuldukları için dokunulamamış. ama resimlerini çekmişlerdi ben gördüm. sonuçta firavun ordusuyla boğulmuştu.

Adsız 27 Temmuz 2011 15:19  

Bu taraf gazetesi yazarı ali murat güven in söylediklerini savunan adama ve onun gibilere ne kadar laf anlatırsanız boştur.onların savundukları şeylere yine kuran-ı kerimden cevap vermek istiyorum.(((YÛNUS 10/96-97. Doğrusu Rabbinin söz verdiği azabı hak edenler, can yakıcı azabı görene kadar kendilerine her türlü belge gelse bile inanmazlar.)))evet beyler bu ayetin üstüne söylenecek fazla birşey yoktur ancak şunuda ifade etmeliyimki İngilizlerin çıkıpta sana gerçekleri söyliyecek hali yok.Tabi yalan yanlış şeylerle aklını karıştırıp seni düşündüğün şeylerden uzaklaştıracak. siz eğer müslümansanız kuran-ı kerimde yazana inanırsınız onun bunun lafına değil...Serdar kocaoğluna da muhalif olan adamında ne halt olduğu yazdığı yazılardan bellidir zaten.Böyle sert konuşmak istemezdim ama bu kadarda münasebetsizlik olmaz herşey apaçık ortada o ceset firavunun ibretlik cesedidir.Madem buna inanmıyorsunuz peki kuran-ı kerimde anlatılan diğer gerçekleredemi inanmıyorsunuz mesela kaptan kustonun şu ayeti yalanlamak üzere araştırma yaptığı ve yazılanın doğru olduğunu anladıktan sonra müslüman olduğunu biliyoruz.(((“Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir engel vardır; birbirlerinin sınırını geçmezler.„
(Rahman Suresi, 19-20)))) eee peki buna ne diyeceksiniz yok yook siz bunada bir yalan uydurursunuz. KENDİNİZİ KANDIRMAYIN...

züleyha 17 Ağustos 2011 22:22  

allah açıkça kuran-ı kerimde belirtmiş bunun üzerine söylenecek tekşey kelimeyi şahadett zaten herkes yani inanmayana hiç şüpesis ki azabını tattıracaktır ve fiavun gibi son dakkada secde etmenin de bi faydası olmayacaktır.

Adsız 14 Ocak 2012 10:09  

bizim öğretmen anlatttı çok mrk ettm bkmk istdm bu stye

Adsız 26 Ocak 2012 17:53  

“Hakikaten biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali sayıp dökmüşüzdür. Fakat insanoğlu tartışmaya her şeyden çok düşkündür.”(Kehf 54)

Adsız 4 Şubat 2012 19:58  

bu olay bizim kıtabımız kuranı kerimde de yazıyor bu çk buyuk ibret alınması gereken bir olay diye düşünüyorum allahım sen her şeye kadirsin

Adsız 11 Şubat 2012 00:50  

bu resimdeki gerçek firavunda olabilir olmayabilirde! kaptan kusto yüce kuranda yazan tatlı suyla tuzlu suyun ayrıldığı cebelitarık boğazınıda buldu kendi müslüman oldu ama yahudi ve iristiyanlar bu gerçeği öğrendiği halde kaç kişi olduki??? british museuma neden bu kadar çok güveneyim onuda anlamadım? ayrıca bu firavunsa yahudiler için kutsal bir ziyaret yeri olurdu orası diyorsunuz ama şunu unutmayalımki hz. Musayı bile kızıldenizi geçip mucizeye şahit oldukları halde kısa zaman zarfında dinden dönüp puta tapanlar onlar değilmiydi? hatta dahada ileri gidip daha sonra peygamber şehit eden kavim kendileri değilmiydi????? sanırım ben kurandan başka kimseye güvenmemekte herzamanki gibi yine haklıyım, ama sizleri bilemem! doğruyu söylemekten bu kadar çekinen korkak insanlar görmedim, çok zor mu doğruları insanlara açıklamak?

Adsız 5 Mart 2012 18:35  

Allah, onu insanlara ders olsun diye çürütmedi. Aslında o, hak ettiğini bulmuştu.

Adsız 6 Mart 2012 00:39  

16 07 2010 22:43 tarihinde yorum yazana sesleniyorum. eger maddi deliler bizim icin önemli olmasaydi Allah Kur'an da büyüklügünü gostermek icin firavun örnegini ve nice örnekleri göstermezdi. bu da gösteriyor ki maddi deliller önemlidir ve inancın temeline harç koyar. Bize düşen iyiliği emir etmek, kötülükten sakındırmaktır.

ayse 10 Mayıs 2012 19:49  

evet biz müslümanlar kayıtsız şartsız Allah ne diyorsa inanırız.somut belge aramayız.fakat islamıyete inanmayan bir insana bu dini anlatmak istiyorsanız sizden somut delil ister.bunun için cebelitarık bogazı bu sekıldedır.bunun için bu ceset vardır.inanan görür.fakat inanmayana ayı ikiye bölmek bile yetersizdir.

Adsız 29 Mayıs 2012 17:30  

ALLAHIM senin yüceliğini kabul etmeyenleri ıslah et rabbim acıyorum böylelerine..

sezer erdogan 2 Haziran 2012 11:15  

Burada olumsuz görüş beyan eden biraderler, Allah sizin gibilere cevabı ayetin içinde vermiş zaten "Çünkü insanlardan birçoğu âyetlerimizden gerçekten habersizdir."

Sedat 8 Temmuz 2012 00:43  

Yorumları okurken hangi çağda yaşadığımızı düşünmeden edemedim. Yine de bilmemek değil öğrenmemek ayıptır diye yorumculara bir şeyler öğreteyim.
1- Kaptan Cousteau müslüman falan olmamıştır. Öldüğünde de hristiyan adetlerine göre gömülüp mezarının başına kocaman bir haç konmuştur.
2- British Musseum'daki ceset bir firavuna ait değildir, çünkü firavunlar asla doğrudan savaşa katılmazlar yani savaşta ölen bir firavun yoktur.
3- O ceset gerçekten bir yaratıcı tarafından ibret-i alem olsun diye korunmuş bir cesede benziyor mu ? Allah'ın gücü ancak bu kadarına mı yetiyor?

Adsız 12 Ağustos 2012 04:07  

"Biz de bugün seni cansız bedeninle denizden çıkaracağız ki, arkandan geşeceklere bir ibret olasın!Bununla beraber insanların bir çoğu ayetlerimizden cidden gafildirler."(yunus suresi 92.ayet)
gerçekten de yüce Allah'ın dediği gibi gördüğü halde inanmayan gafiller var.İngilizlere mi Allah'a mı inanıcaz?

Adsız 12 Ağustos 2012 04:09  

Ayrıca Kuranda geçiyor ki firavun da denize ordusuyla birlikte girmiştir.Allah'ın sözünde yalan olmaz.

Adsız 14 Ağustos 2012 05:03  

böyle insanlara yine Kur'an-ı Kerim'den bir ayetle sesleniyorum.. ' Eğer siz onları doğru yola çağırsanız, size uymazlar. Onları ha çağırmışsınız, ha çağırmayıp susmuşsunuz, hiç fark etmez. ' Araf suresi Ayet 193..Allah'ım onları doğru yola iletsin..

Adsız 14 Ağustos 2012 11:17  

Yukarıda bahse konu ayetleride tam olarak vermişsiniz, ben Kur'an-ı Kerim'de yazılı olan ayetlere tam olarak inanıyorum.

Adsız 3 Ekim 2012 09:34  

yahu ne kadar bilimsellikten uzak olursan o kadar dar bakarsın. Ben şimdi Kur'an-ı Kerim'de ki ayetlere inanan birisiyim. Evet Hz. Musa'nın hikayesi gerçek ki zaten tüm müslümanım diyenler inanmalı. Ama bu hikayeye inanmak icin o mumyanın illaki o firavun mu olması gerek? Tutup ta buradan o mumyanın ilgili firavuna ait olduğunu iddia edenleri dar kafalı olmakla, bilime inanmamakla, Kur'an ı anlayamamakla suçluyorum. Kaldı ki bir yorumcu kafirlikle suçlamış. Asıl kendisi geri kafalı ve inandığını sandığı dinini bile anlayamamış bir zevat.!

Adsız 15 Ekim 2012 19:46  

"Firavun ordusuyla onları takip etti. Deniz de onları içine alıverdi. Hem de ne alış." (Taha, 78)
"Firavun ve askerleri İsrailoğullarını takip ederken, denizin ayrılmış olan sularını dehşetle görmüşler fakat kin ve düşmanlıklarından dolayı bir anlık tereddütten sonra onlar da deniz içinde açılan yola girerek takibe devam etmişlerdi. Ancak denizin ayrılmış olan suları tekrar birleşmeye başlamış ve sonunda firavunla birlikte bütün ordusu, tek bir kişi dahi kurtulamadan sulara gömülmüştür." (Şuara, 65-66)


Firavunun Varlığından halen şüphesi olan varmı.

Adsız 18 Kasım 2012 13:15  

ben seni çok tebrik ediyorum .MISIR FİRAVUNU NU çok merak ediyordum sen gördüklerini bizimle paylaştın seni tebrik ediyorum =)) :)

Adsız 18 Kasım 2012 22:17  

ALLAH ÇOK BÜYÜK. KURANDA YAZAN HER ŞEYE İNANIYORUM. EVET FİRAVUN İBRETİ BİR MUCİZE. TIPKI DİĞER MUCİZELER GİBİ.HASTA BİR CANLININ İYİLEŞMESİ, DERİN BİR YARANIN ONARILMASI AYNI TOPRAKTAN İÇİNE KONULAN TOHUMHUN BİLGİLERİ İLE DEĞİŞİK BİTKİLER ÇIKMASI.KULAĞIMIZIN DUYMASI,GÖZÜMÜZÜN GÖRMESİ,DÜŞÜNEBİLMEMİZ KISACASI GÖREN GÖZÜN, DUYAN KALBİN FARKETTİĞİ HERŞEY ASLINDA GÖKTEN MELEKLERİN İNMESİNE EŞDEĞER BİR MUCİZE. KALPLERİ MÜHÜRLENMEMİŞ HERKES İÇİN.LÜTFEN SİZDE İNANIN .KENDİNİZ İÇİN.

Adsız 26 Kasım 2012 17:25  

hiç mi firevun cesedi görmediniz yada resimlerini bile mi görmediniz.Bu ceset açıkça sıradan bir kişiye ait.Bu efsanede bahsedilen firavun olsaydı sizce müslümanlardan önce musevilerin ona sahip çıkması gerekmez miydi? Hiç mi dinler tarihini merak edip okumadınız. bu arada belirtmeliyim güney amerikada bundan daha iyi durumda korunmuş mumyalar mevcut hem, biraz belgeselleri karıştırıp öğrenebilirsiniz. Hem dünyanın en iyi müzelerinden biri olan British Museum gibi bir müzenin sırf sizi kandırmak için mumyanın etrafına topraktan çanak çömlek koyduğunu düşünmek ayrıca bir başarı çünkü işi gücü yok akademik araştırmalar yapmak yerine hep sizi düşünüyordu acaba bu insanları nasıl kandırsam diye...Daha ne diyeyim Allah akıl fikir versin......

Adsız 2 Aralık 2012 16:43  

Mısır Firavunlarından birinin bozulmamış cesedi Londra’daki British Museum’da teşhir edilmektedir. 3.000 seneden fazla bir zaman önce ölen bu Firavun’un cesedi, mumyalanmış olarak değil, ibret-i âlem için mumyasız olarak çürümeden korunmuştur. Tam bir ibret vesikası olarak vücudu hiç bozulmamış, etleri çürümemiş ve tüyleri dahi dökülmemiş şekilde ve secde eder vaziyette bulunmuştur. Çünkü Firavun ölürken secdeye kapanmıştı. Kur’ân-ı kerîmde buyuruluyor ki:

“İsrailoğullarını denizi yararak geçirdik. Firavun ve askerleri zulmetmek ve saldırmak üzere onları [yarılan denizde] takip etti. Firavun denizde boğulurken, “İsrailoğullarının inandığından başka ilâh olmadığına iman ettim, ben de Müslüman oldum.” dedi. Ona, “Şimdi mi inandın, daha önce isyan eden bir bozguncu idin.” dendi. [Denizde boğulan Firavun’a Allahü teâlâ buyurdu ki:] Senden sonrakilere bir ibret teşkil etmesi için, bugün senin [denizdeki] cesedini [çürütmeden] çıkarıp [sahile] atacağız. Buna rağmen insanların çoğu âyetlerimizden gafildir.” [Yunus sûresi: 90-92. âyet]

Mûsâ aleyhisselâm, Firavun’u dine davet etti. Firavun kabul etmedi. Yanındaki vezîri Haman’a sordu. O da; “Mûsâ, büyük sihirbazdır. Bizi aldatıp, ülkemizi elimizden almak istiyor.” dedi. Böylece Firavun’un imana gelmesine mâni oldu ve iman eden hanımı Asiye’nin de şehit olmasına sebep oldu. Firavun, Mûsâ aleyhisselâmın mûcizelerini görünce korktu. Mûsâ aleyhisselâm ile ona inananların Mısır’dan gitmesine izin verdi. Sonra Firavun verdiği bu izne pişman oldu. Askerlerle peşle-rine düştü. Denizde yollar meydana geldi. Mûsâ aleyhisselâm da, İsrailoğulları ile birlikte denize girdi. Kızıldeniz’in Süveyş kısmına gelince, denizdeki yollar kapanıp, Firavun’un askerleri boğulmaya başladı, Firavun da aynı âkıbete uğrarken, hemen secdeye kapanıp, iman ettim dediyse de, boğularak askerleri ile birlikte öldü.

Firavun’un cansız cesedi asırlarca denizde kalmasına rağmen, Allahü teâlânın kudreti ile çürümedi. Âyette de bildirildiği gibi, cesedi 3.000 sene sonra sahile atıldı. Burada (Kızıldeniz’in kenarındaki Cebelein mevkiinde kumlar arasında) bulunup İngiltere’ye götürüldü.

Adsız 10 Aralık 2012 12:52  

Yüce Mevlam Yasin'i şerifteki ayetlerinde şöyle der;
10 - Onları korkutsan da korkutmasan da onlara göre birdir, inanmazlar.

11 - Sen ancak Kur'ân'a tabi olan ve görünmediği halde Rahman olan Allah'tan korkan kimseyi sakındırırsın. İşte onu bir bağışlanma ve çok şerefli bir mükafatla müjdele.

Evet inanmayan insan kördür ve sağırdır,ne kadar çok doğruyu ona söylesende belgelesen de onun için farketmez,ve gideceği yerde cehennemdir.Allah bizi doğru yolundan gidenlerden eylesin inşallah.Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Adsız 22 Aralık 2012 19:40  

bu bir gercek bize din hocası anlattı kimsenin yalan demeye hakkı yok ...

Adsız 26 Aralık 2012 15:23  

bn ce de bu hz musaya ınnmadgı ıcn bu hle glmstr

Adsız 1 Ocak 2013 06:21  

Bu cesete dikkat edin bir detayi kacirdiniz.cesetin agzi cok acik.hicbrsekilde mumyalanmadigi buradan belli ..agzi neden acik olmus demekki olen firavun suda yanliz basina bogulmuusss.ama ingiltere ye bakin musluman bir ulke oldu neredeyse.:-):-) ama muze tabiki elinden gelen saklabanligi yapablir demekki inanci farkliymis.ben dort yil misir tarihi okudum.ve okadar zengin ve guclu bir hakimiyet liderligin bir anda cokmesi icin zaten ancak peygamberin gelmesiyle cokebilirdi.cunku misir uygarligi coook koklu bir uygarlik ve ozamnin dunyasina hakim tek devletti.ayrica dunyanin en zengin en guclu tek ulkesiydi.ki hala gunumuzde o ihtisami piramitlerini malvarliklarini kabiliyetlerini goruyoruz.bence bu medeniyetin ani birsekilde cokmeye baslamasi hz.musa yla olurdu zaten.

Adsız 1 Ocak 2013 06:29  

Oo muzeninsahibi yada yonetenleri bnce musluman dusmani.bu envanteri tutulan firavun degilse ben neyim.cnku haberlere bile cikmisti ilk secde eder halde gordum evdeki televizyondan.demek aradan bif 5 sene gectikten sonra bu hale getrdiler yada bu adamlar muslumanlikla alay ediyolar baska ne olablirki.bugun onlarin kitabinda en ufak bisey yazsa hemn gercek damgasi vururlar ama:-):-):-) uyanik spor bunlarin hepsi:-):-)

otomobil karşılaştırma 7 Ocak 2013 23:17  

baştaki yorumunu okudum. çok yanlış buldum Serdar Bey. öncelikle her secde etmiş cesede fravun dememmelisin! Allahın kuranda korumayı garanti ettiği ceset öylemi olur? Allah bir cesedi bukadar mı koruyabiliyor? ilerik aylarda bulunacak gerçek fravnun cesedi, tıpkı yaşayan insan gibi bir bedene sahip olmalıdır. onun gözlerine baktığında tüylerin diken diken olacaktır, emin olabilirsin. sanma tavsiyem, Mehmed Alagaş'ın 2012 ve iki deniz arasında" kitabını okuman. öyle şeyler okuyacaksınki şaşıp kalacaksın.

Emre 10 Ocak 2013 14:20  

Ey gafiller yüce Allah neden firavun meselesini anlatmış ibret alalım diye çünkü hala günümüzde firavunlar var Allah ayetlerinde söylediklerinin hepsini gerceklestirir. O mumyanin firavun olup olmadığını sadece Allah bilir ama suna eminim ki kuran'ı Kerim'i yalanlayanlar firavun gibidirler,aynaya bakınca ondan beter halde kalacaklarını bilmezler

Adsız 5 Nisan 2013 11:03  

Allah'ın mucizeleri Ku'ranı Kerimde anlatılıyor.Bu mucizelerden birisi de eshabı kehf mağarasında inançlı kişileri köpekleriyle birlikte 300 yıl bazılarını ise 309 yıl uyutmasıdır.Bir diğeri Kaptan Custo'nun yine tuzluluk oranları farklı iki denizin sularının birbirine karışmadığını görerek müslüman olmasıdır.Kaptan Custo Ku'ranı Kerimdeki ilgili ayetleri okuduğunda hiç tereddüt etmemiş ve ayetle bulduğu bire bir örtüşmüştür.Hiç kimse bulduğu ile ilgili tartışmamıştır.Çünkü bulduğu şey apaçık bilimsel yollarlada ispatlanabilen bir mucizedir. Zaten Kaptan Custo de bilim adamıdır.Allah Ku'ranı Kerimde firavun ile ilgili Şimdi mi secde ediyorsun ? bedenini ibret olsun diye çürütmeyeceğiz diyor.Firavunun cesedi bulununca her gören tereddütsüz bu Ku'randaki bahsedilen firavun diyecektir.Herşeyin Zamanını Allah bilir.Güneşi ayı gören ku'rana inanmıyorsa Firavunun cesedini görüncemi inanacak.Beklemeğe gerek yok namaz kılıp Allah'dan bağışlanma dilememiz gerekir.Çünkü Namaz ile ilgili Hadislerde Peygamberimiz şöyle diyor: 1- Namazı olmayanın dini yoktur.2-Namaz dinin direğidir.3-Sizi hiristiyanlardan ayıran namazdır.4-Kişi öldüğünde hesaba çekildiğinde ilk bakılacağı şeyi namazıdır.Namazı yoksa başka şeyine bakılmaz.5-Namaz İman ile Şirk arasında bir perdedir.Namaz olmazsa o perde kalkar.6- Bir kişininin evinin önünden ırmak aksa ve günde 5 kere yıkansa kir kalırmı? 5 vakit namaz kılandada günah kalmaz.( kul borcu hariç )Osmanlı İmparatorluğu 600 yıl hüküm sürmüş bazı kafir ülkeler emrinde ve toprakları içerisinde kalmış kaç kişi müslüman olmuş.Biz müslümanız diyoruz ama Namaz kılmıyoruz.İslamın 5 şartını yerine getirmiyoruz.İslam dini açık seçik bir dindir.Peygamber efendimiz tanıdığınız bir kişi öldüğünde nereye gittiğini bilirsiniz buyurmuştur.Yanındakiler nereden bilelim ya resulAllah demişler Peygaberimiz.Ölen kişi İslamın 5 şartını yerine getirdiyse cennete getirmedi ise cehenneme gider buyurmuştur.Ayrıca kişi kendisininde nereye gideceğini bilir buyurmuştur.Allaha emanet olun.Essalamün Aleyküm.

Adsız 10 Nisan 2013 16:51  

Kur anı Kerimde inanan ve inanmayanlar için apaçık ayetler vardır. Bunu inkar edemezsiniz. Allah ın ilmi o kadar büyüktür ki RABBİM İZİN VERMEZ SE ADIM ATAMAZSINIZ. Rabbim i inkar edenleri düşünemiyorum Rabbim inanmayanları hidayete eriştirir inşallah.....

Adsız 28 Mayıs 2013 14:40  

bence buradaki yazanlar doğrudur cünkü allah o firavuna senin cesedini herkese göstercez demişti ve gösterdi işte allah belkide insanlara inandırıcı olsun diye bu kadar çürüttü bu mumyanın bedenini. allahın işine karışmayın arkadaslar

Adsız 20 Haziran 2013 23:28  

Ne firavun cesedi ya. Bu Kuzey Mısır'da yaşamış zavallı köylüye ait bir ceset. Kendinizi kandırmayın. Hemde ceset yanında kap kaçakla bulundu. Hiç de iyi korunmuş bir ceset değil bu. Mumyalardan bile daha yıpranmış.Üstelik İngilizce tanıtımında da böyle bir şey yazmıyor. Ben orayı gezdim. British Museum bunun gibi Mısır'da 15 ceset daha buldu. Eh onlarda artık firavunun kafir arkadaşlarına aittir. HAHAHAHA. Neyse ben gerçekleri söyleyeyim dedim. Böyle şeylerle kendinizi avutmayın.

Adsız 28 Temmuz 2013 04:04  

Firavun secdeye varınca demişki Musa nın rabbi beni affet demiş belki secdede yarabbi beni affet deseydi Allah'u zülcelâl tövbesini kabul ederdi ad beyza

Adsız 6 Ağustos 2013 16:13  
Arkeolog Derek A. Welsby (British Museum Eski Mısır Eserleri Bölümü Yetkilisi):
´Firavun olduğuna dair hiçbir kanıt yok´

Dünyadaki diğer bütün büyük müzelerde olduğu gibi, uluslararası üne sahip British Museum´da da her eser o alanda uzmanlaşmış küratörlere (sergi düzenleyicisi) zimmetlenmiş durumda. Saygın İngiliz arkeologlarından Derek A. Welsby de müze envanterinde EA 32751 kod numarasıyla kayıtlı bulunan bu mumyanın ´bilimsel ve idarî hâmisi´ konumundaki kişi…


Bu tartışmalı buluntuya ilişkin olarak Welsby´den aşağıdaki bilgileri aldım:


´Bana son derece ilginç bir başvuruyla geldiniz. Sizi ve değerli okurlarınızı doyurucu bir biçimde aydınlatmak için elimden geleni yapacağım. Sözünü ettiğiniz ´firavun´ iddiasını daha önce de bir kez duymuştum. Ama, bilimsel açıdan ciddiye alınacak bir husus olmadığı için pek de üzerinde durmadım.


Bu ceset, bizim ´doğal mumya´ dediğimiz türden bir arkeolojik buluntudur. Yani, bozulmaması için eski Mısırlı uzmanlar tarafından derisine ve deri altı bölümlerine herhangi bir kimyasal madde sürülmemiştir. Bütün iç organları -kurumakla birlikte- yerli yerindedir. Ancak bu durum onun bir ´mucize´ olduğunu kanıtlamaz. Çünkü, gerek bizim müzemizde, gerekse dünyanın diğer pekçok müzesinde bunun gibi daha yüzlerce ´doğal mumya´ mevcuttur. Doğal mumyalar, iklim koşullarının uygun olduğu her bölgede kolayca oluşabilirler. Yeni ölmüş biri kuru çöl kumlarında açılan bir mezara uzatılır ve üzeri zaman yitirilmeksizin yine aynı kuru kum ya da toprakla sıkı sıkıya kapatılır. Böylelikle vücuttaki sıvılar yüksek sıcaklıkta kısa süre içinde buharlaşır ve ceset bir tür fosile dönüşür. Benzer görünümlü doğal mumyalara Mısır´ın daha birçok çöllük bölgesinde ve Peru´nun Nazca ovasında da rastlayabilirsiniz.


Elimdeki resmî kayıtlara göre, Geç Hanedan Öncesi Dönem´e ait olan (M.Ö. 3500-3250 arası) bu ceset, Yukarı Mısır´daki Cebeleyn kasabasında yapılan resmî bir kazıda bulunmuştur. Öncelikle, kazı mahallinin Kızıldeniz´e olan aşırı uzaklığı -ki bu mesafe ortalama 300 km.´dir- bana aktardığınız iddiayı coğrafî açıdan geçersiz kılıyor.


Öte yandan, aynı kazı sırasında, mezarda cesedin ayrıcalıklı kimliğini ele verecek hiçbir özel takı, giyisi ya da işarete de rastlanmamış. Eski Mısırlılar sevdiklerini gündelik hayatta kullandıkları eşyalarla gömmeyi âdet edinmişlerdi. Altından yapılma gündelik eşya ve mücevherat, bu kültürde bütün asillerin mezarlarında mutlak surette karşılaşacağınız çok önemli sınıfsal göstergelerdir. Bizdeki mumyanın çevresinde gördüğünüz kap-kacak, onun bulunduğu mezardan çıkan orijinal eşyalarıdır. Bunlar ise gayet sıradan, o çağda avamın kullandığı türden toprak malzemelerdir. Eğer ki bu kişi kutsal metinlerde sözü edilen ´lanetlenmiş firavun´ ise o halde içi ve çevresi başka insanlarca düzenlenip süslenmiş olan nizamî bir mezarda bulunmasının hiçbir mantığı yok; gelişigüzel bir biçimde bulunması daha akla ve mantığa yatkın olurdu.


Sözkonusu iddia, cesedin kimliği konusunda daha başka tutarsızlıklar da içeriyor. Bu kişinin 2. Ramses olduğunu ileri sürmek, tarihsel gerçeklerle tam anlamıyla alay etmek demek. Çünkü, Ramses 2´nin mumyalanmış bedeni Mısır´ın Krallar Vadisi´ndeki özel mezarından zaten yıllar önce bilim adamları eliyle çıkarılmıştı ve şu anda da Kahire Müzesi´nde koruma altında bulunuyor.


Bütün bu gerekçelerin ışığında, gerçekliğini araştırdığınız iddianın hiçbir tarihî ya da bilimsel geçerliliği ve tutarlılığı bulunmadığını bilmenizi isterim. Böyle bir iddiayı destekleyecek en küçük bir bulguya sahip olsaydık, bu mumyayı müzemiz galerilerinde şu anki konumunda değil zaten, çok daha farklı ve görkemli koşullarda sergilerdik.´Adsız 20 Ağustos 2013 01:55  

Eger bu gun o ceset hic bozulmadan tamamen sicak kalmis olsaydi ki buna rabbimin gucu suphesiz yeter.
Simdi aksi konusmalari yapanlar o cesedi ilah yapip ona secde ederlerdi
Ve diyecekleri su satirlar olurdu
''Evet bu firavunun cesedi ve bakiniz hic bozulmamis demekki firavun gercekten bir tanriymis ve mucizeleri de varmis ki hala ilk gunki gibi sac sekli bile ayni
Gelin arkadaslar gercek bi tanriyi gorun"
O zmanda bu sekilde yorumlayacaklardi butun gercekleklilleri ve cunku Allah (c.c.) onlara cenneti nasip etmeyecekse onlara mucizelerle peygamberlerde gonderse onlar hep inkarci olacaklardir.
Cok sukur ki musluman olarak yasiorum.
Yuce rabbim rahmetinden mahrum etmesin insallah butun inanlari ve bizleri de AMÌN
"""Esheduenlailaheillallahve esheduenlamuhammedenabduhuveresuluh"""

Metin Unal 29 Ağustos 2013 01:49  

Kuran da yazıyorsa kesinlikle doğrudur.benim fikrim Kuran da firavun un bouzlmayacağını anlatmak demek(farklı bakış açısı ile) bu tür bozulmayan cesetler olabileceğidir.3-4 yıl önce Brezilya dan gelen uçak okyanusa düştü ve eskişehir üniver. arp sanatçısı bayan o uçaktaydı.kazadan 2 yıl sonra okyanusta cesedini buldular ve bozulmamıştı.(kaynak haberler)..
Kuran daki ayeti direk olarak algılarsak demek ki firavun cesedi bozulmamış olarak bulunacak.müzedeki bulunanlar olmayabilirde belki de ilerde bulunacak.ya da bulundu gizleniyorda olabilir..sonuçta Allah kuran da söylemişse ŞÜpehesiz DOĞRUDUR..o zaman ya bekleyeceğiz ya da araştırmalara devam..müze görevlisinin 2.ramses in mumyalanarak mezara konulduğu konusunda belki o 2.ramses değildir ya da kuran da bahsedilen firavun 2.ramses midir..tanrılık iddasında bulunan firavunun karısının adı ""asiye" dir ve firavun kendisi onu öldürmüştür(kaynak kuran)..yine hz.yusuf döneminde ki firavun çok iyi bir kişiydi.demek ki Kuran bize ARAŞTIRIN diyor.
ayrıca ayette bahsedilen ""Şimdi mi?! Oysa daha önce isyan etmiş ve bozgunculardan olmuştun.
Biz de bugün bedenini, arkandan geleceklere ibret olman için, kurtaracağız. Çünkü insanlardan birçoğu âyetlerimizden gerçekten habersizdir." denmesi Kuran dan haberi olmayan bir topluluk zamanında olabilir ya da ilerleyen zamanlarda insanlar Kuran dan uzaklaşabilir ve gittikçe kötülüğe gömüldüğünde gerçek firavunun cesedi bulunur ama yine de inanmazlar manası da belki anlaşılabilir..en doğrusunu Alah(cc) bilir elbette.
ama inananlara öğüt olarak gönderildiğine göre kuran biz inananlar olarak kuranda ki ayeti onaylarız ve ona göre düşünür araştırırız..ama insanların buldukları bu cesetler firavun mu değilmi bulundu da gizleniyor mu onu bilemeyiz.
ebcet hesaplarına göre (doğruluğu tartışılır bir konudur).yunus suresi isim olarak yunus denizde yaşar.90-91-92 ayetler ise 1991 li yıllarda firavun cesetleri bulunduğunu izlemiştim (national geor..videolarında)..tabi bu yazdığım ihtimaller pek bilimsel değildir.sadece tahmindir..ayrıca iniş sırasına göre yunus suresi 51.sıradadır..gerçi ayetler özellikle 92.ayet firavunun cesedi çürümümesi ayetidir..ama bu bilimsel değil tabi.gerçeğe ne kadar uyar.(ebcet hesablarına göre Kurandan işaretler çıkarmak pek iyi bişey değildir..)
gerçeği sadece Allah bilir.

Adsız 19 Ekim 2013 22:54  

Serdar Kocaoğlu,Beyin verdigi bilgiler ve açıklamalar ile yorum yapan tüm arkadaşların yazdıklarını büyük bir dikkatle ve saygı duyarak okudum,ayrıca konuyla ilgili bazı araştırmalar da yaptım.Aşşağıda maddeler halinde belirteceğim şu sonuçlara vardım.
1-Kur'an da ibret olmak üzere teşhir edilecek ve Kızıldeniz de boğularak yükseklere ulaştırılacak bir Fravun cesedinden bahsedildiği şüphesizdir.
2-cesedin bulunduğu bölge Kızıldeniz çevresinde,ancak biraz uzaktadır.bölgenin coğrafi yapısını ve Deniz'in yarılma mesafesini,üzerinden geçen 5000 yılı göz önüne alırsak ayrıca Allah cc.ın imtahan sürecinde, olayları sebeplere bağlamasını göz önüne alırsak saklama yerini, cesedin bulunduğu yer olarak tayin etmesi gayet normaldir.
3-Kur'an ın konuyla ilgili ayetleri,levh-ı mahfuz da ezeli irade sebebiyle doğaya böyle bir doğal mumyalama özelliği verilmiştir.(Allah uzayda bir nokta kadar bile olmayan insan topluluğuna ibret olsun diye sonsuz uzayı ve dünya varlıklarını yaratmıştır.)
4- İngiltere nin Londra Sehrinde bulunan Brıtish Museum da görevli bir yetkilinin, secde etmiş bu mumya ile ilgili bir kaç yorumcu arkadaşın da aktardığı açıklamasında şöyle bir çelişki bulunmaktadır.Bu kişi doğal mumyalanmayı açıklarken "kızgın kumların açılarak cesedin içerisine temas edecek şekilde konulması ve hemen üzerinin aynı kızgın kum veya toprakla örtülmesi halinde doğal mumyalanmanın gerçekleşeceğini söylemekte,ancak arkasından da söz konusu mumyanın, kendi mezarı ile Birlikte çıkarıldığını yani kumda açılan mezar içerisine ayrıca bir mezar yapıldığını ve etrafına kaplar ve eşyalar konulduğunu söylemekte ve böylece doğal mumya oluşumunun şartları ile çelişkili bir ifade kullanmış olmaktadır.
5-Bir firavun neden secde eder biçimde gömülsün? bu mumya dışında neden diğer mumyalar secde eder vaziyette değildir.
6-Doğal mumyalama Allah'ın sözünün gerçekleşmesi için doğaya verilmiş bir yetenektir.bu yeteneğin diğer cesetler içinde etkili olması bir tezat değildir. Çünkü bu cesetten başka secde etmiş mumya bulunmamıştır.Sonuçta Allah c.c. ın sözü yerine gelmiştir.

Murat Şahin 23 Şubat 2014 23:34  

yüce rabbim buyurduğu herşey oluyor.. tıpkı sizin şu an kör olup ayetlerini yalanlayacağınızı buyurduğu gibi

Adsız 24 Şubat 2014 16:53  

VALLAHİ HAZRETİ KUR'an NE DİYORSA KOŞULSUZ ŞARTSIZ İMAN ETTİK NE SÖYLERSE İNANDIM VE TATBİK ETTİM. ALLAH NE DEDİYSE DOĞRUDUR İMAN ETTİM BUNLARI YARGILAMAK SİZ VE SİZİN GİBİLERE DÜŞMEZ SİZLERDE İNANDIĞINIZA TAPIN ASRIN FİRAVUNLARI MAHŞERDE ALLAH SİZE DAHA SOMUT DELİLLERİ GETİRİN DEMEYİ SORAR ASRIN ebu cehilleri

Adsız 11 Mart 2014 19:31  

bizm öğretmenimizde bu gun bıze anlattı detaylı ama dha da merak ettim firevunun resimlerini merak ettim bu resimleri koyduğunuz ıcın cok tsk edrım :D :D :D :D :D

Afflalo 17 Mart 2014 22:18  

O dönemlerde, ceset üzerinde yapılmış testler sonucunda, tespit edilen yaşının tarihi itibariyle Hz. Musa (as) dönemine ait olabilecek (2500-3000 yıl önce) tarihlere işaret ettiği ve cesedin de Firavun’a ait olduğu uzmanlarca rapor edilmişti. Ayrıca çıkarıldığı yer de Firavun’un boğulduğu Kızıldenizdi.

Cesed Kızıldeniz'in kenarında Cebelein mevkiinde bulunmuş ve onu kızgın kumlar arasından 1881 senesinde çıkaran İngiliz araştırma ekibi tarafından müzeye götürülmüştür. Secde vaziyetinde duran cesedin tüm organlarının tam olduğu, hatta başındaki sararmış saçları ile sakallarının var olduğu görülmüştür. Cesedin en hayret verici özelliği ise mumyalanmamış olmasıdır. Bilindiği gibi mumyalanmış cesedlerin iç organlarının bazıları çıkarılmış ve ilaçlanmış durumdadır. Fakat bu cesede hiç bir işlem yapılmaış ve kimyevi madde kullanılmamıştır. Karbon 14 denen yöntemle en az 3000 yıllık olduğu kanıtlanmıştır.

Sözz konusu ceset, Süveyş Kanalı açılırken denizin kenarında küçük bir tepecikte bulunmuş ve Londra'ya getirilmiştir.

ALLAH (c.c), Resulu Hz. Musa (as)'ın zamanında ilahlık iddasında bulunan Firavun'un cesedini, ölümünden üç bin sene geçmesine rağmen, ibret olması için çürütmemiştir.


BANA SORARSANIZ ; Firavunun cesedi kızıl deniz kenarında kumlar içinde bulunmuştur.ceset şekli de secde eder vaziyette...mumya edilmemiş işlem görmemiş.. Böyle bir mucizeyi "bir köylünün cesedi diyerek geçiştiremezsiniz.neden başka örneği yok o zaman..orda köylüleri deniz kenarına secde eder vaziyette mi gömülüyorlarmış?

Ünlü bir doktor ;

Bu cesedin üzerinde çarpmalardan oluşan izler olduğunu ve cesedin uzun bir süre suda kaldığını söyledi..

aysenur 11 Temmuz 2014 03:44  

abı bazıları ınkar edıyo cıdden anlamıyorum onları hayır yanı tum gercekler gozlerının onunde hala mı ınkar edıyosunuz.Buna ınanmayan arkadasların bazıları musluman oldugunu fakat bunun fıravun olmadıgını soyluyo.yahu kardesım sen tmm bızım gıbı ınsanlara ınanmıyosunda pekı gıdıp kuranı bılmeyen saymayan okumayan ıngılıze mı ınanıyosun.once gıt Kuranı oku anla ınan be kardesım sen de musluman deıl mısın.once ıman olacak ıman sen kuran dururken gıdıp evrım teorısı bılmem ne bılmem ne ınanırsan tabı ınkar edersın. bunu okudun ve sana sacma mı gelıyo kardesım bnm daha dıyecek sozum yok Allah a sukur muslumanım Allah a sukur yaltaklık ıcın ınkarcı degılım....

Adsız 28 Temmuz 2014 17:59  

bu firavun değil .ayetin tefsiri de böyle değil zaten

Adsız 28 Temmuz 2014 18:01  

sizce pramitlerin firavunun put ve kazıklarının en az 4000 yıl ayakta durması tesadüf mü yoksa bunlar ibretlik korunmuş bedenler mi

Adsız 21 Ekim 2014 12:03  

Kardeşim bunlar gerçeğinin yanında oyuncak kalıyor.Gerçek firavunun cesedi içi su dolu cam fanusun içinde müslümanlara yasak olan bir müzede sergileniyor.Bu cesedi gören kişi secde eder vaziyette bulunan firavunun en fazla birkaç gün önce öldüğünü zanneder.Firavun yaklaşık iki metre boyunda ve yüz kilo civarında ne şişman nede zayıf olan kel kafalı birisidir.Ben yaklaşık 20 yıl önce yabancı dilde yazılan bir ansiklopedide müzedeki resmini görmüştüm.Kitabı getiren arkadaşta bu kitabı gösterdiği için çok korkuyordu.Gerçek firavunun cesedini bizlerden gizliyorlar.aynı gerçeğe yakın olan incili gizledikleri gibi.

Ercan Demirci 15 Kasım 2014 12:53  

Bu cesedin duruşuna benzeyen diğer cesetlerin resimleri hakikaten merak edilesi :)

Adsız 9 Nisan 2015 17:35  

Bediüzzaman Hazretleri bu konu hakkında şunları söylüyor:
Meselâ فَالْيَوْمَ نُنَجِّيكَ بِبَدَنِكَ âyetiyle; Musa Aleyhisselâm’a karşı muharebe eden Firavun, gark olacağı (boğulacağı) zaman iman etmiş. Gerçi sekerat (ölüm) vaktinde o iman makbul değil. Fakat o makbul olmayan imana, imanın mahiyetine hürmet için bir mükâfat olarak Cenab-ı Hak, o Firavunun bedenine necat vereceğini haber veriyor. Çünki Firavunların tenasüh mezhebine göre, saadet-i uhrevî yerine şöhretperestlikle istikbalde mumyaları, heykelleri bâki kalmasını istediklerinden ve o heykelleri ve mumyaları, belki bir ruh bulacak gibi, efsaneleri ile öyle kanaat getirdiklerinden, o Firavunun o zahirî ve makbul olmayan imanına mükâfat vermekle beraber, onların tenasüh düsturlarına binaen mumyalamak kanunlarına işaret eder. İşte bu âyetin bir mu’cizesi olarak, o gark olan Firavun’un cesedi aynen bulunmuş, şimdi Londra’da bir müzede muhafaza ediliyor. Seyyahlar onu temaşa ediyorlar…

Adsız 31 Mayıs 2015 09:15  

Madem londra ya gitmişsiniz birde british museum manager ile konuşsaymıssınız aynı mumyadan kaç tane daha var :)

Adsız 26 Haziran 2015 03:46  

''British Museum gibi bir müzenin sırf sizi kandırmak için mumyanın etrafına topraktan çanak çömlek koyduğunu düşünmek ayrıca bir başarı '' derken ingilizlerin kim olduğunu iyi öğren

Adsız 3 Temmuz 2015 15:50  

Hıristiyan ülkelerin arkeoloji çalışmalarına girişmesinde Hıristiyanlığı kanıtlama düşüncesi varmış. Yani ellerindeki değiştirilmiş İncil ve Tevrat'ta geçen tarihi yerleri tarihi kişileri araştırmak için bu işlere başlamışlar. Dolayısıyla bu konularda İngilizlerin çarpıtma yapma olasılığı da olabilir.

zeezoo 16 Ağustos 2015 14:11  

Bir sonraki sefer Londra'ya gittiğinizde Darwin müzesini de gezmenizi önereceğim. Keza söyledikleriniz ne yazık ki bireysel iddiadan ibaret. Oysa bilim sadece kanıtlar, gözlemler ve deneyler üzerine kuruludur. Herkes tarafından gözlenlenebilir, rivayetlere açık değildir ve üzerine hurafeler üretilemez. Bu nedenle ben dine değil bilime ve doğaya inanmayı seçtim. Ancak bir dine mensup olmayı tercih edenlere saygı göstermekle birlikte aynı saygıyı da karşı taraftan beklerim. Dolayısıyla bizi kandırıyorlar, İngilizler böyle demek yerine bu iddianızı kanıtlayacak bir araştırma ve bulduğunuz kanıtlar ile gelmenizi öneririm. Öteki türlü ne yazık ki gülünç oluyor:)

Abdulkadir Aydın 14 Eylül 2015 15:06  

Adam sana kardeş biz bunun sıradan bi adam olduğunu bulduk bide sen bak mı diyecek yapmayın gözünüzü seveyim yapmayın adam sana inceleme yaptırır mı hele müslümansan bütün dünyaya yutturmuşlar bi köylü cesedi secde eder vaziyette mi olacak bi de denizden çıkacak çürümemiş halde bırakın bu işleri bu bal gibi Kuran'da bahsedilen firavundur

ALANGUVA 15 Ekim 2015 01:18  

Çok merak ediyorum bu pozisyonun secde pozisyonu olmadığı savunanlar,rica ederim bana bu pozisyonda 3.000 yıl denizde muhafaza edilebilmenin mantığını açıklasınlar ,yok efendim mezarmışta çanak çömlekmiş,diğer mezarlardan çıkartılan mumyalar kıyafetleri ve eşyaları ile gömülürken bu şahıs neden çıplak ve çanak çömlekle gömülmüş bu konudada bilgilendirseniz çok sevinirim,ayrıca bir arkadaşımız yazısında "kendinize ıspatmı arıyorsunuz inanmak için "demiş.Hayır inkar edenlerin gözlerini açabilmek için bizler ıspatları sunuyoruz.

Mehmet köklü 19 Aralık 2015 04:18  

Arkadaslar o ceset firavun veya degil ayrica o ceset mumyada değil. Önce bunu öğrenin. Peygamberimizin m.ö 3000 yıl öncesinde böyle bir olaydan nasıl haberi olabilir ki yüce Allah ona ögretti ve kuranda bildirdi. Şimdi Müslüman düşmanı çok. Oysaki dinimizin gercek delillerini her zaman saptırmışlardır. Tek delil Kuran dır ve Hz. İsaya incil Hz. Musaya tevrat gelmistir ve bu tür konular Kurana yakın bir bicimde anlatilmistir. Şimdi biritish muzesi mısır da yaptığı kazilarda Hz. Yusuftan hiç bahsetmiyo ve yalanliyo böyle birinin yasamadigini. Söylüyo oysaki tevrat ve kuran yasadi diyor. Sonuç size gelen acik delil Kurandir o ceset belki firavun belki degil ama firavunsada bunu saptirmak icin ellerinden geleni yaparlar. Ha o cesedin binlerce yildir curumemesi cok büyük bir hadisedir Kuranda gecen firavun olabilir.

Adsız 17 Ocak 2016 01:22  

Rabbim bizi ibret olanlardan değil de firavunun cesedini görüp ibret alanlardan eylesin şüphesiz ki o yeri ve gogun sahibi olan allahtır firavunun cesedinin çürümemesi apaçık bir delildir . Kitabımıız kuranı kerimde ne buyruluyor Allah bir şeyin olmasını istedimi o şeye ol der ve hemen olu verir sozlerime son verirken bizi Müslüman olarak yaratan rabbime sonsuz şükürler olsun . Amin

sema yılmaz 18 Nisan 2016 11:43  

İnkar edenler sanmasınlar ki, kendilerine mühlet vermemiz, onlar için hayırlıdır. Biz onlara mühlet veriyoruz ki, günahlarını artırsınlar ve onlar için alçaltıcı bir azap vardır.” (Ali İmran Sûresi. 178) ALLAH C.C imhal eder ( Mühlet verir )Ama asla ihmal etmez ..

emre altinoglu 30 Nisan 2016 15:10  

islam dinine inanmayanlar onunuzde iki şık var
1 : ya islam dini gercek bir din degildir (haşa )
2 : yada islam dini hak ve gercek bir dindir
şimdi şuraya dikkat etsinler
kuranı kerimde inanmayanlarin ebedi sonsuz olarak cehennemde kalacaklari belirtilir
akilli bir insan sunu dusunmez mi : yaw eger islam hak dinse ve soyledikleri dogru ise ben ateşte ebedi kalacagim !!!
diye insan dusunmez mi
akilli insan bunu bir olasilik bile gorse bu korkudan uyuyamaz yemeden icmeden kesilir
dinde zorlama yok ama akilli insan bu soylediklerimi dusunur ve islami arastirir
simdi su tespitlere bir bakin
bilimsel olarak ta allahin varligi tespit edildi saf akil ile bakilsa allahin var oldugu gorulecektir
bana bir tlefonun bir pc bir tv vs kendikendine olustugunu soyleyene ancak gulerim
bir tlfnu dusununki o kadar bilim adami ve yillarin getirdigi bilgi ve deneyimlerden olusan teknoloji ile uretildi uretiliyor
su muazzam kainata bakin bu varlik alemi kendikendine olusabilir mi
tabiki olusamaz tlfnu olusturan parcalar neyden uretildi
hadi bakalim getirin,odaya kapanin ve bu elementlerin ana kaynagi olan topragi vs masaya dokun ve bunlar elementleri plastige demire vesaireye donussun kendi kendine .
buna inanan var mi !!
gercekten aklinizla hareket ederseniz kendi dillerinizle diyeceksiniz ki yaw sen delimisin telefon vb hic kendi kendine olusur mu (tabiki olusamaz ).
en kucuk bir canliya bakarak allahin var oldugunu tesbit edebilirsiniz bir sinege bakin kac gozu var hareket ozellik yetenek vs hepsine bakin
bu sinegi kim boyle muhtesem yaratabilir
tabiki ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH
peygamberin pwygamber oldugunun mucizelerinden olan kurani kerim kitabi
allahin sifat ve ozelliklerini gucunu kudretini dile getirerek kendini ispatliyor ve muhammedin s.a.v hak peygamber oldugunu dogruluyor ,gosteriyor ve ispat ediyor .
internette kuranin mucizeleri olarak arastirin ve temiz bir kalp ile vijdan gozuyle bakip arastirin goreceksinizki islam hak dindir
musluman olursa bir kafir elimize ne gececek bu yazilanlar bu cabalar ne icin ..
islamdan gelen bir merhamet olmasa neden butun muslumanlar kendilerini yorup zaman harcayip bu kadar zahmwte katlanip dil doksunler..
gorun islamin en yabanci bir insana bile nasil merhamwtle yaklastirdigina !!
duam ya RAB kor gozleri acmasi
amin ya rabbi bizi dunyadan imansiz cikarma bize kurtulusu nasip kil amin

Unknown 9 Haziran 2016 05:06  

👍

Adsız 18 Temmuz 2016 23:48  

Ben ALLAH a ve KİTAB a vede PEYGAMBER e inanmak için mucizede aramiyorum ilim de bilimde GONULDEN inanıyorum sebepsiz seviyorum

Gökhan 2 Kasım 2016 01:45  

Bilime görede biz maymundan geldik muzeki adamlar maymundan geldiginede inanmış bize görede net olarak adem var inandıgımız için müslümanız ozaman süphesizki bilim bazı konularda yetersiz emin ol kanlı canlıda çıksaydı denizden firavun yinede o değildi derler ;)

HAYDAN HUYA 11 Ocak 2017 00:09  

BU FİRAVUNUN KESİNLİKLE HZ. MUSA İLE HARBEDEN FİRAVUN OLDUĞUNA İNANIYORUM. SİZLER İNANMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. BENİM İNANMA SEBEBİME GELİRSEK; İNGİLİZLER CESEDİN TANIMLAMA YAZISINDA ŞU KADAR YILLIK CESET ŞURADA BULUNMUŞ ŞÖYLE BULUNMUŞ BÖYLE BULUNMUŞ DİYE YAZMIŞ. YANİ BİR HAYLİ EDEBİYAT PARÇALAMIŞLAR. ŞUNU NEDEN YAZMAMIŞLAR BİLDİKLERİ HALDE: BU CESEDİ MÜSLÜMANLAR HZ. MUSA İLE SAVAŞAN FİRAVUN OLARAK İNANMAKTADIR. ANCAK BUNU İSPATLAYACAK HERHANGİ BİR DELİL YOKTUR; DEMEMİŞLER. BÖYLE DESELERDİ HEM DAHA BİLİMSEL HEM DE MÜSLÜMAN ALEMİNDEKİ BU İNANIŞI SONLANDIRMIŞ OLURLARDI. AMA HAYIR, O BİLİM ADAMLARI MÜSLÜMANLARIN DİKKATİNİ ÇEKMEKTEN O KADAR KORKMUŞLARDIR Kİ YUKARIDA BELİRTTİĞİM YAZIYI DAHİ YAZAMAMIŞLARDIR. İŞTE RABBİMİN EN BÜYÜK MUCİZESİ BUDUR BENCE. AMA TEKRAR SÖYLÜYORUM, İNANMAK ZORUNDASINIZ DİYE BİR AYET YOKTUR. BEN NAÇİZANE KENDİ GÖRÜŞÜMÜ SÖYLEDİM. SAYGILAR SUNARIM.

Adsız 20 Ocak 2017 01:35  

Arkadaslar ingilterede yasiyorum ve bugun gidip bu cesedi gordum yaziyi degistirmisler ve kafasini cevirmisler hatta omuzundan yarali diye yazmislar acaba yaziyi niye degistirmisler arkadas muze calisani dedigi aralarda gezen givenlikci gibi bisey yani muze calisani herhangi birisi is basvurusu yapabilir yani uzman docent falan degildir saygilar

Bahadır Karagöz 25 Şubat 2017 05:43  

Kardesim bi kere secde halinde degil bu ve çürümüş yarısı ayetleri iyi tahlil edin bu bi köylüye ait miş

Adsız 21 Mart 2017 15:03  

İnanan bir insanın delile ihtiyacı olmaz fakat imanı zayıf insanların imanları artsın diye bu şekilde mucizeler her kavimde olmuştur resimdeki herkim olursa olsun firavunun bi şekilde secdeye kapandığı fakat Allah'tan c.c değilde Musa a.s dan yardım istediği için denizin dibinde öldüğüne iman ettik diğer kısmında Allah c.c en doğrusunu bilendir.

Hayretin Asya 1 Nisan 2017 03:39  

Bu tartışmaya açık bi konudur ve muhtemelen yığınlarca görüş ayrılığı olacaktır.Ama benim dikkatimi çeken konu ; bu paylaşımı 15 Temmuz 2010 da yani 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde tam 6 yıl önce.Varacağım nokta odurki o Mumya Firavun olsa da olmasa da bir ibreti 6 yıl evvelden bize bildirmiştir.Nitekim imansızlar hatta insaniyetliği unutmuş olan gaflet çukukundaki firavun ordusu o gece Allah'ın izniyle İmanlı Türklerin gazabına uğramış ve akıbetleri Cümle Aleme ibret olmuştur.

Enes Aslan 4 Nisan 2017 15:55  

hocam adam çürümüş gitmiş resmen ya neresi kalmış ki ? yüzü belli bile olmuyor. Bence çok ta öyle ahım şahım büyütülecek bişey değil. Çürümemiş ibaresi yanlış bence.

Ümit Yaşar Doğru 25 Nisan 2017 13:42  

Buradaki herkesin mucizeden anladığı nedir bilmiyorum ama şu değişmez gerçektir. Rabbim bir çok mucize ve ibreti insanlık tarihi boyunca kullarına göstermiş. Fakat kulları bunu anlamamak için yok bilim yok ilim demiş. İlmin ve bilimin yaratıcısında sizce o değil midir. O ilim ve bilim sahibi olduklarını iddia edenler rabbimin yarattıklarından sadece herhangi bir şeyi yapsalar ya. :) bir gün inanacaksınız... ne zaman mı? Söyleyeyim. İsrafil sur,a üflediğinde aynı firavun gibi iman ettik diyeceksiniz. Ama son pişmanlık fayda etmez. O zaman ilminiz biliminiz kurtarsın sizi. Tabi o zaman kainat kalırsa?

Yorum Gönder

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI