Oruç ve Orucun Faydaları..

21 Ağustos 2009

ramazan ayıOruç, bize daima Allah'ı hatırlatır, sorumluluk duygusunu geliştirir. Bir ay boyunca devam eden bu manevî eğitim sonucu Allah korkusu kalblere iyice yerleşir, bunun olumlu tesiri ile de insan davranışlarını kontrol altına alarak her türlü kötülükten uzaklaşmış olur. Oruç, basit bir "aç kalma" olayı değildir. Onu sadece bu yönüyle değerlendirmek son derece yanlış olur. Oruç, köklü bir irade terbiyesi, insanı kötü alışkanlıklardan temizleyen, çirkin davranışlardan uzaklaştıran ve iyi huylar kazandıran bir ahlak eğitimidir.

Orucun mertebeleri:

Birincisi; imsaktan akşama kadar yemekten, içmekten ve cinsel arzulardan sakınmak suretiyle tutulan oruçtur. Bu oruç, şartları yerine getirildiği için sahihtir. Ancak orucun asıl gayesine ulaşmak için oruçlunun ikinci mertebeye yükselmesi lazımdır.

İkincisi; birinci maddedekilerle birlikte, kulak, göz, dil, el, ayak ve diğer organları günahlardan uzaklaştırmak suretiyle tutulan oruçtur. Çünkü bu, organlar üzerinde olumlu etkisini gösteren ve sahibine ahlakî faziletler kazandırarak gayesine ulaşan oruçtur.

Sağlık Açısından Oruç

Sağlam insanlara orucun hiç bir zararı yoktur. Aksine "Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz." hadis-i şerifinde işaret edildiği gibi vücûda faydası vardır. Sindirim sisteminin 8-16 saat dinlenmesi, kendi kendini toparlaması çok faydalıdır.

Oruç normal sıhhatli olan insanlar için çok faydalı bir perhiz teşkil eder. Az yemek ve itidal ile yaşamak sonucu oruç tutanlar genellikle Ramazanda bir kaç kilo zayıflarlar. Bu suretle 11 ay zarfında vücutta depo edilen zararlı yağlar erimiş olur. Bu ise asrımızda herkese tavsiye edilen en önemli sağlık kuralıdır. Çünkü şişmanlık şeker hastalığına pek yakındır. Ayrıca damar sertliği, kalb hastalığı, tansiyon yüksekliği ve buna bağlı pek çok hastalığa müsait bir zemin hazırlar. Demek oluyor ki oruç, bütün bu dertlerden insanı koruyucu bir etki yapar.

Bu gerçeği, sadece bizim bilim adamlarımız değil, konuyu inceleyen yabancı bilim adamları da dile getirmektedir:

1940 Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan ünlü bilim adamı, Dr. Alexis Carrel "L'Hamme, Cet İnconnu" adlı eserinde: "Oruç sırasında organizmalarda depo edilmiş besin maddelerinin harcandığını, sonradan bunların yerine yenilerinin geldiğini, böylece bütün vücutta bir yenilenme olduğunu ve orucun sağlık bakımından çok yararlı olduğunu." söyler.

Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kalan kimse bunların değerini daha iyi anlar. Sahip olduğu nimetlerden bir süre uzak kalmak insana, onları daha iyi korumasını, israf etmemesini ve nimetleri kendisine veren Allah'a daha çok şükretmesini öğretir. Nimetlere şükür ise onların çoğalmasına vesile olur.

Allah Teala şöyle buyuruyor: "Andolsun, şükrederseniz elbette (nimetimi) artırırım." Sabır, başarıya ulaşmanın en önemli şartlarından biridir. Sahip olduğu helal şeylere oruçlu olduğu için el sürmeyen kimse; iradesine hakim olmuş, nefsini zorluklara alıştırarak terbiye etmiş ve üstün bir meziyet kazanmış olur.

Böyle bir insan, sıkıntılar karşısında sarsılmaz, bunlara kolaylıkla sabreder ve güçlükleri yenerek başarıya ulaşır. Acılı ve üzüntülü durumlar karşısında sabır ve tahammül göstererek soğukkanlılığını korur.

*******************

Orucun birçok maddi ve manevi faydalari vardir. Bunlardan bazıları şöyledir:
İnsan nefsinin aşırı isteklerine ve ihtiraslarına engel olur. Oruç tutanlar daha sabırlı ve metin olurlar. Peygamberimizin, "Oruç sabrın yarısıdır." ve "Sabır imanın yarısıdır." hadislerinden orucun, imanın dörtte biri olduğu anlaşılmaktadır.

Senenin diğer aylarında devamlı çalışan ve yorulan mide, oruç sayesinde dinlenme imkânı bulur. Oruç, toplumun ahlâki hayatını değiştirir, iyiye ve güzele götürür.

Zenginler, oruç sayesinde fakir ve yoksulların durumunu daha iyi anlar. Böylece bireyler arasında yardımlaşma, acıma, şefkat ve merhamet duyguları gelişir. İlâhi bir emir olduğu için Ramazan'da kendisine helâl olan şeyleri bile yapmayan kimse haramlara hiç yaklaşmaz.

"Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabb'ine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (halüf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur."

"Bir kimse Ramazan'ın faziletine inanarak ve mükafatını Allah'dan umarak oruç tutarsa geçmiş günahları affolunur."

21.08.2009

İlgili Yazılar:
Peygamber Efendimizin Doğumu (Mevlit Kandili)
Kutlu Doğum Haftası
Miraç Kandili
Yaratılış, Kabe ve Altın Oran
Regaib Kandili
Sure ve Ayet Sayıları grafiğinde ortaya çıkan Allah (c.c.) yazısı
Berat Gecesi
Regaib Kandili
orucun faydaları, oruç tutmanın faydaları, orucun önemi, hadislerde oruç, orucun faziletleri, oruç nedir, ramazan nedir?, oruç nasıl tutulmalı, ibadet, sevap, günah, haram, oruçlu insan, sağlık için oruç, orucun sağlığa faydaları, orucun sevabı, sabır, iman, midei karaciğer, sindirim, açlık

9 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Zeugma 28 Ağustos 2009 09:16  

Oruç tutmak maneviyatı tavan yaptırıyor gerçekten. Örneğin bir şeye kızacağım zaman oruçlu olduğum aklıma gelip ayağımı denk alıyorum ben.
Oruç kuru kuruya bir aç kalma olayı değil Yaradan'ın bize sunduğu güzelliklerden biridir. Bir psikolojik süreçtir tavırlarımızı yönlendirmeyi öğrenebilmemiz adına. Terapidir ruhlara.

Neslihan 28 Ağustos 2009 22:59  

Zeugma'ya katılıyorum ruhen rahatlatıyor. Ayrıca insanlar Ramazan'da daha hoşgörülü oluyorlar. Gerçi ben rahatsızlığımdan dolayı tutamıyorum. Ama ilk gün tuttum onu kaçırmam asla...Bugün müdürüm bile bana dedi: Çok anlayışlısın sen olumsuz konuşurdun, ne oldu sana böyle dedi. Oruç tutmadığım halde Ramazan'ın verdiği huzur.

Serdar Kocaoğlu 31 Ağustos 2009 11:55  

Ben de hep öyle düşünmüşümdür ki; Ramazan Ayının ve orucun ne olduğu bilinmeseydi bile hassas ruhlar yine de bu ayın geldiğini hissedebilirlerdi..
Gerçekten hicri yılın bu zaman diliminde bir başkalık, başka bir güzellik var..
Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı hissediliyor, hele hele oruç tutanlar tarafından bir başka hissediliyor..

baruudi 31 Ağustos 2009 15:38  

ben oruçlu olduğum zaman çok asabi oluyorum yaf
bunun içinde tuutuğum orucun heba olmasından korkuyorum

Serdar Kocaoğlu 5 Eylül 2009 02:28  

baruudi, sinirlenmek orucu bozmuyor, bu açıdan şanslısın :) ama zaafın buysa demekki senin orucun, öfke orucu olmalı..

Adsız 19 Kasım 2009 11:43  

çok güzel olmuş yapanların eline sağlık oruç tutmayanlarda bu siteye giren olur yada okuyan olursa doğru yola gelip tövbe deceklerine eminim

Nurdan 11 Ağustos 2010 02:53  

insallah

by Dilşâd 13 Ağustos 2010 00:28  

Seksen sene manevi bir ömrü kazandıran Ramazanı mubarekinizi tebrik ederim..

Adsız 10 Aralık 2012 21:43  

ödevimde çok yardimcı oldu teşekkürler

Yorum Gönder

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI