Komşuluk Hakkında..

16 Ağustos 2009

komşuluk ilişkileri, İslamda komşuluk

Dinimizde komşuluk ilişkileriyle ilgili iki altın düstur var. Bunlar;

1) Komşunu asla rahatsız etme!
2) Komşudan gelen rahatsızlığa katlan!

Bu iki kuraldan sadece birisi bile uygulansa, komşular arasında hiçbir kavga, gürültü kalmaz. Bunlar öyle değerli ve faydalı prensipler ki, sosyal hayatın her alanında uygulanabilecek ve bir çok sıkıntının, henüz meydana gelmeden önüne geçebilecek mahiyettedir. Bunlar aslında iyi niyetli, hoşgörülü ve sabırlı insanların zaten sıradan davranış şekilleridir. Bunlar doğru yaşayanların karakteridir..

Günümüzde maalesef, insanımızda anormal ve aşırı bir güvensizlik hakim. Kimse birbirine güvenmiyor. Komşular birbirlerini tanımıyor ve herkes tanımadığı kişilere potansiyel suçlu nazarıyla bakıyor. Ben dahil olmak üzere, çoğumuz komşularımızı tanımıyoruz ve tanımak, kaynaşmak adına fazla birşey yaptığımız da söylenemez.

İşin garip tarafı, bu hastalık sadece bizim gibi genç nesillerde değil, eskilerde de bir hayli yaygın. Bizler çocukken, daha TV'ler hayatımızda bu kadar yer etmemişken, ailecek komşulara gidip gelinirdi. Çaylar içilir, yanında bisküvi yenirdi. Bu ziyaretler bizim için tatlı birer anı olarak kaldı. Bunlar aslında toplumu kaynaştıran, birlik beraberliği sağlayan, fikir alışverişini arttıran, sosyalleşmeyi sağlayan faydalı muhabbetlerdi.. Serdar Kocaoğlu - 15.08.2009

Konuyla ilgili bazı hadisler:

"Komşusu aç iken tok yatan, gerçek mümin değildir."
"Komşusuna eziyet eden, bana eziyet etmiş olur."

Peygamber Efendimiz'e (sav) dediler ki:

"Falanca kadın geceyi ibadetle geçirir, gündüzleri oruç tutar, çalışır ve sadaka verir ama dili ile komşularına eziyet eder."

Rasûlullah (sav): "O kadında hayır yoktur, O cehennemliktir." dedi.

Ashab: "Falanca kadın ise, farz namazları kılar, yağı alınmış peynirleri sadaka verir ve hiç kimseye eziyet etmez." dediler.

Rasûlullah (sav) buyurdular ki: "Bu kadın cennet ehlindendir."

---------------
Benzer Yazılar:
İhtiyarların Kavgası ve Bu Ülkeye Dair..
Kurbanın Düşündürdükleri..
Nasihatler..
komşuluk ilişkileri nasıl olmalıdır, iyi komşuluk, komşular, komşulukla ilgili hadisler, dinimize göre komşuluk, İslamın komşuluğa bakışı, komşuluğun kuralları

5 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

Zeugma 16 Ağustos 2009 10:13  

2) Komşudan gelen rahatsızlığa katlan, sabret!
Bu iki kuraldan sadece birisi bile uygulansa, komşular arasında hiçbir kavga, gürültü kalmaz.

Şu yukarıdaki cümle hariç, yazdıklarınızın tümüne katılıyorum.
Sadece 2. kuralı uygulayan birini düşünsenize..Sabrettiğini, fakat karşı tarafın verdiği rahatsızlık biteceğine artarak devam ettiğini.
Nitekim başımıza geldi. Herkesi aynı zannetmeyin Serdar Bey. Bazıları o kadar edepsiz oluyor ki ne yaparsanız yapın baş edemiyorsunuz..
Sevgiyle kalın..

Serdar Kocaoğlu 19 Ağustos 2009 17:33  

Tabiki bu kuralların da sınırları vardır. Örneğin komşunuzun çocuğu huysuz ve aylarca sabahlara kadar ağlıyor ve sizi uyutmuyorsa buna katlanmalısınız. Çünkü böyle bir durumda komşunuzun da elinden gelen fazla bir şey yok demektir. Ama ortada sizin canınıza, malınıza, huzurunuza karşı açık bir kasıt varsa bu durumda uygun bir tavır belirlenmeli..
Esas olan iyi niyettir. Komşuyla en küçük bir kıvılcım bile kavgaya sebep olmamalı. Bazı şeyleri duymamak ve görmemek lazım. Bu herkesle iyi geçinmenin tek yolu zaten..

Adsız 24 Ağustos 2009 11:56  

Genç bir çift yeni evlerine taşınmışlar. Sabah kahvaltı yaparlarken, komşu kadın çamaşırları asıyormuş. Bunu gören genç kadın, kocasına: "Bak, çamaşırları temiz değil, çamaşır yıkamayı bilmiyor galiba!" demiş. Kocası bakmış, bir şey söylememiş, kahvaltısına devam etmiş.
Kadın, komşusunun çamaşır astığını gördüğü her sabah aynı yorumu yapmaya devam etmiş.
Bir ay kadar sonra, bir sabah, komşusunun çamaşırlarının tertemiz olduğunu gören kadın çok şaşırmış "Bak" demiş kocasına "Çamaşır yıkamayı öğrendi sonunda, merak ediyorum, kim öğretti acaba?"

Kocası: "Ben bu sabah biraz erken kalkıp penceremizi sildim.."

Adsız 7 Ekim 2009 10:17  

2) Komşudan gelen rahatsızlığa katlan, sabret!

Çok zor arkadaşlar, siz katlandıkça onlar üstünüze gelmekte.
Ahlaksızlık diz boyu.

Onlar saygın, biz rezil.
Ben anlatayımda memleketin geldiği komşuluk ilişkilerini siz anlayın.
Şimdi ölümle tehdit ediliyorum.
Sabır nereye kadar arkadaşlar, ahlaksızlık diz boyu.

Komşunun arsasına saldıranlar saygın,
Onları şikayet edenler, arsız.
Varmı arkadaşlar böyle birşey..

Saygıyla kalın...

emine tufan 5 Aralık 2012 17:34  

komşudan gelen rahatsızlığa katlanmak, keşke bu kolay olsaydı.Maalesef çok zor.Şu sıralar bir teyze taktı mahalleye,iftiralar,yalanlar,hakaretler... Terbiyesizlik diz boyu ne diyelim Allah madur olana sabır versin.Gerçekten huzurumuz kalmadı.Hem kendi günaha giriyor hem de bizi günaha sokuyor.Üzülerek söylemek istiyorum bunların yaşanmadığı mahalle yoktur.

Yorum Gönder

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI