Berat Gecesi..

05 Ağustos 2009

Şaban Ayı'nın 15. gecesi Berat (Beraat) Gecesidir. Peygamber Efendimiz (ASM) bir hadis-i şeriflerinde Berat Gecesinin feyiz ve bereketini şöyle anlatmıştır:

"Şâban'ın 15. gecesi geldiğinde geceyi ibadetle, gündüzü de oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir:

"İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim. Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık ve afiyet vereyim." Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder."

Peygamber Efendimiz (ASM), Berat gecesinde Allah'a şöyle dua etmiştir:

"Allah'ım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım. Senden yine sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen kendini sena ettiğin gibi yücesin."

Peygamber Efendimiz (SAV) bu gecede af dışı kalanları şu hadisleri ile bildirmektedir:

"Muhakkak ki Allah, Şâban'ın onbeşinci gecesinde rahmetiyle yetişip herşeyi kuşatır. Bütün mahlukatına mağfiret eder. Yalnızca müşrikler ve kalbleri düşmanlık hissiyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler müstesna!"

"Yüce Allah, bu gece bütün Müslümanlara mağfiret buyurur; ancak kâhin, sihirbaz yahut müşahin (çok kin güden) veya içkiye düşkün olan veya ana-babasını inciten yahut zinâya ısrarla devam eden müstesna."

"Allah Teâlâ Şâban'ın onbeşinci gecesi tecelli eder ve ana-babasına asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında kalan bütün kullarını bağışlar."

(Sadakte ve bil hakkı natakte, Ya Rasulullah!..)

İlgili Yazılar:
Miraç Kandili..
Regaib Kandili..
Mevlit Kandili..
Kutlu Doğum Haftası
Yaratılış, Kabe ve Altın Oran..
Kurbanın Düşündürdükleri..

1 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

bi dost 5 Ağustos 2009 02:22  

hayırlı kandiller:)

Yorum Gönder

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI