Kurbanın Düşündürdükleri

15 Aralık 2008


Kurbanın Düşündürdükleri

Bir kurban bayramını daha geride bırakırken, kurban hakkındaki mülahazalarımı paylaşma ihtiyacı hissediyorum. Bu ihtiyacın sebebini izah etmem gerekirse: Öteden beri Kurban Bayramına soğuk bakan, kurban kesmeyi adeta bir vahşetmiş gibi gören veya gösteren bir kesim var ülkemizde.


Öncelikle şu gerçekleri vurgulamak lazım;

1- İnsanlar et yemeli: Her ne kadar, otoburluğa (vejeteryanlığa) alıştırılmaya/özendirilmeye çalışılsa da, insanların sağlıklı yaşamak ve sağlıklı kalabilmek için belli ölçüde et yemek gibi bir zaruretleri vardır. Bunu önce bir kabul edelim.

2- Bu hayvanlar zaten kesilecek: Bazıları, sanki bu hayvanlar sadece bayramda kesiliyormuş gibi ısrarla vahşet, dehşet havası oluşturmaya çalışıyor. Sözüm ona insancıl davranarak, bu dini emirlerin insanlıkla bağdaşmadığı gibi taktik ve stratejilerle bazı karanlık güçlere hizmet etmeye devam ediyorlar..

Her bayram zamanı, fıkıh ve sünnetle sabit olan bu ibadet, sanki müphem bir konuymuşçasına tartışmaya açılıyor ve saçma sapan fikir ve yorumlarla zihinler bulandırılmaya çalışılıyor. Birileri bu ibadetten öylesine rahatsız oluyor ki sırf bu rahatsızlık bile, kurbanın birlik, beraberlik, kardeşlik, toplumsal barış adına ne derece önemli olduğunu da ispatlıyor aynı zamanda.

Peki Kurban Bayramından neden birileri bu kadar rahatsız oluyor acaba?

Pek farkında olmasak da, Türkiye ve dünya genelinde mutfağına et girmeyen hatta mutfağı bile olmayan milyonlarca insan var. Kurban Bayramında işte bu insanlar et yüzü görüyorlar. Hergün et yiyenler için bunu anlamak zor tabi. Oysa Afrika'da bir kilo et verildiği için ömür boyu vefa borcu hisseden insanlar var. Etten ziyade, yapılan iyiliği anlamaya çalışıyorlar. Çünkü her gelen onlardan bişeyler istemiş, bişeyler almış, birbirlerine düşürmüş, sömürmüş. Karşılıksız yapılan iyilik onlara çok tuhaf geliyor, şaşırıyorlar, inanamıyorlar..

Meselenin bir diğer yönü: İster istemez zengine buğzeden, gıpta eden fakirler, aynen zekatta olduğu gibi kurbanda da hisselerine düşeni alarak bu marazi düşüncelerden bir nebze olsun kurtulmuş oluyorlar. Zengin ile fakirin aynı sofrada oturması, aynı etten yemesi, aynı Yaradan'a şükretmesi sosyal barışın tesis edilmesine katkı sağlıyor..

Her ibadette olduğu gibi bunda da sayısız hikmetler, faydalar var, hiç bir faydası olmasaydı bile sadece toplumsal barışı, birlik ve beraberliği sağlamaya yönelik olması bile yeterdi..

İnsanlar bayramlar sayesinde akrabalarıyla, yakınlarıyla, komşularıyla ve sık görüşemedikleri insanlarla görüşüyor, konuşuyor, dertleşiyorlar. Bir milleti ayakta tutan en büyük dinamiktir, bu birlik duygusu..

Serdar Kocaoğlu
15.12.2008

İlgili Yazılar:
Kurban Nedir? Kimler kurban kesmelidir? gibi soru ve cevapları..

15 yorum var.. (Yorum Oku - Yorum Ekle):

by ene.. 15 Aralık 2008 09:22  

Yazınızı büyük bir beğeni ve takdirle okudum..

herşeyin özeti olmuş..

çok teşekkürler...

by ene..

kucuksheyler 15 Aralık 2008 14:38  

kurban kesmek tabiki vahşettir. bu vahşetin yaşanmaması için önlem alması gereken devlet pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da başarısız olduğu için bu işi vakıflara, kurumlara bırakmalıdır. parası olan bağışını yapar, hijyenik ve insani şekilde, işkence çekmeden kesilen hayvanlar, önceden belirlenmiş ihtiyaç sahiplerine verilir.

1)"insanlar et yemeli" diye birşey yoktur. bu düşünce küçüklükten beri hepimize empoze edilmiştir ancak et yememenin sağlıksız olduğunu gösteren ya da et yiyen insanların daha sağlıklı olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt yoktur. hatta ve hatta koyun ve dana yemek sağlığa zararlıdır. kolesterolünüzü yükseltir, damarlarınızı tıkar vs. yumurta, süt, peynir, yoğurt gibi besinlerle hayvansal protein alabilirsiniz.

2)o hayvanlar nasılsa ölecek diye acı içinde, can çekişerek, işkenceye maruz kalarak ölmelerine göz yumamazsınız. önceki yıllardan hatırlayabilirsiniz, danayı zaptedemedikleri için boğazından önce kaçmasın diye bacaklarını kesmişlerdi. bu da sünnet midir??
et yenmesi gerektiği fikrini tüm dünyaya aşılayan, "dünyanın en büyük et üreticilerinin ülkesinin" yani karanlık güçlerin tuzağına düşen siz olmayasınız.

"birileri bu ibadetten öylesine rahatsız oluyor ki" diyerek konunun özünden sapma sinyalleri veriyorsunuz ama, örneğin ben, ibadetten değil ibadet adına başkalarını maruz bıraktıkları kan ve vahşetten rahatsızım; çocuklara travma yaşatılmasından rahatsızım. kaldı ki ibadetten de rahatsız olabilirim, böyle bir hakkım var sanıyorum. herkesin rahatsız olma ve bunu dile getirme hakkı vardır.

insanlara bayramdan bayrama et vermekle sosyal adalet sağlayamazsınız. bu ancak güçlü sosyal reformlarla aşılabilir. amaç fakire yardım etmekse bu, bir canlıyı öldürmeden de yapılabilir.
yazdıklarınız gerçek tablodan uzak, yalnızca iyi niyetli yuvarlak cümleler olarak kalmış ne yazık ki.
"bayramlar sayesinde konuşmak kucaklaşmak, dertleşmek..." buna kimsenin itirazı olduğunu sanmıyorum.

PaNDoRa 15 Aralık 2008 15:44  

Kurban kesmek vahşetin ta kendisidir bana göre. Sevap işlediklerini sanıyorlar, nasılda yanılgı içindeler oysa, sokaklara dökülen kanla sevap mı olur. Varsa günah, en büyük boyutunu yaşayacaklar bu kan damlaları yüzünden.

Bayramlar sayesinde kucaklaşmak ise, sadece formalite bana göre. Sevdiklerini sadece bayramlarda arayıp soran ve kucaklaşan insanlar ne büyük bir kandırığın içindeler, farkındalar mı acaba. Normal günlerde görüşmezler, araşıp konuşmazlar, ama bayram geldi hadi şimdi bayramlaşmaya. Çok saçma yaa, çok. kusura bakmayın, ama fikir olarak bana saçma geliyor.

by ene.. 15 Aralık 2008 15:57  

kurban kesmek ile kurban kesilirken yapılan yanlışları aynı şey gibi lanse edemezsiniz.

Bu yazıda veya buyazıya taraf olan benim yorumumda '' evet hayvanları işkence ile öldürelim , hertürlü vahşeti yapalım durun aslında kurbandan önce ispanyaya gönderip vahşetin katmerlisini spor ve eğlence adına yapalım mı dedik? ''

Eleştirileriniz konunun ana ruhundan okadar uzakki , buda sizin önyargınızın neticesi ile yazdığınızı izah ediyor.

Devletin önlem alması illaki gerekiyor buna itiraz eden varmı sanıyorsunuz, o halde neyi sıkıntı yapıyorsunuz kurban gerçeğinimi?

Sizler sozyal yardımlaşmayı dilediğiniz gibi yapınız ..

Kurban meselesi semavi herdinde mevcuddur..

İslamiyet bunu Rıza dairesinde ve belli şartlarla şekillendirmiştir..

İnsanların cehaleti ile yaptıkları hataları sanki İSLAMİYET dinin gereği gibi lanse edemezsiniz, siz her kurbanı he her kesiliş şaklini bilmediğiniz gibi bunu bahane ederek İslamiyeti lekedar edemezsiniz ..

Öncelikle islamiyette kurban kesmenin şartlarını ve tarzlarını araştırınız ve öyle yazınız..

Dünyada hergün tonlarca hayvan kesiliyor , nedense sadece kurban bayramında muhalefet ediliyor ve vahşet deniliyor, hayır efendim bu vahşet değil bilakis çok faydaları olan samimi bir ibadettir..

Vahşet denilen şey ispanyada eğlence adına yapılana denilir karıştırmayınız..

Önyargıdan kurtulduğumuz zaman ve objektif olduğumuz zaman bu meseleyi anlayabileceğimizi sanıyorum..

Serdar Kocaoğlu 15 Aralık 2008 16:12  

fikir ve düşüncelerin özgürce ifade edilmesinden yana olduğum için bu yorumları yayınlamakta beis görmüyorum. bu yorumlara katılmadığım noktalar yazımda zaten belli.
şöyle bir yanlışa düşülüyor; sanki kurban kesenler, kan görmekten veya yanlış kesim yapanlardan veya hayvanlara eziyet edenlerden hoşnutmuş gibi mi algılanıyor bilemiyorum.. Müslüman bilerek karıncayı bile incitmez, kurban kesmekteki diğer bir maksat da sırf Allah emrettiği için yapılmasıdır. yoksa bu iş hakiki bir Müslüman için çok ağır bir iştir. Allahtan başka hiç kimse için bir Müslüman bir cana kıymaz, kıyamaz.. Müslüman gönül insanıdır..
Bugün yanlış işler yapılıyorsa bunu dine değil, yapanların şahsına vermek lazım..

Adsız 15 Aralık 2008 17:10  

:) Haklısın devremde Şunları göz önüne alalım;
Elhamdülillah hepimiz müslümanız da bayramlarda mı hatırlayacağız. Kurban Bayramını - Ramazan Bayramını kaç kişi dini bir statüsünü olduğunu hatırlıyor. Kurban = Et , mangal ... Ramazan = Şeker , baklava , sarma , hediye.... Aha yeni gördüm markette adamlar sanki fakir fukara diye bişey yokmuş gibi! Torbalar dolusu kıyma çektirdi. Ne yapacak bunu !!! Ben sanmıyorum ki dağıtsın. At deepFreeze aylarca ye! Hadi dağıtanlar var diyelim kaçtanesi temiz bıraktı ortalığı... Bayramın 1. günü gördük adam apartmanın bahçesinde getirmiş zavallıları (zavallı diyorum çünkü eziyet ediyorlar kurban edilmekten çok) *parçalıyor. Şikayet edecektim ama boş ver dedim kendime. Almışlar ufacık *bebeleri kurbanın yanına kanını izletiyorlar. Humanizim safsataları yapmıyorum fakat daha çocuğunu doğru dürüst*(daha Subhaneke'yi öğretmemiş....) bilgiyle donatmamış kişi bunu yapsa ne olacak. Çocuk bundan etkilenecek ileride ruhsal sonrunlarla karşılaşabilir. Komşuluk diyosunda bu post modern çağda komşuluk mu kaldı! Millet birbiriyle konuşur sevinçlerini paylaşırdı; şimdi 2 heceli cümlelerle konulur oldu toplumuz. Cim kadar bile dolu değil konuştuklarımız. " La devrem gördünmü hülya avsar şunu etmiş ,ooo o da lafmı fener bu hafta kesin çakar ...."
Bizler ki devirler açtık-kapattık, dünyalara hükmettik, şimdi birbirimizi boğazlıyoruz ufacık çıkarlar için. Ci ci cü cü olarak ayırt edilir olduk. Neciyimiş bucuymuş..... Kardeş Olduğumuzu unuttuk aman borç ister diye ^^. Bir yola 2 kişi çıkıyosak en bilgilimizi Reis / başkan seçerdik sünnete uysun diye. Şimdi yalayanı seçiyoruz. Yoksa deli diyorlar asi oluyorsun. Karanlık güçler diyoruz ama karanlık güçleri biz istedik, biz getirdik. Toplumu meydana getiren unsurları harcadık 3 kuruşa. Dilimizi unuttuk ,din zaten kalmamıştı!!!. Cumalara koştuk *üstümüz korkusuna, yalan söyledik, kandırdık ... ALLAH ' ı unuttuk ( 98 ini zaten hatırlamıyor çoğu kişi). Herşeyi geçtik yanlışı batılı HAK belledik . Tek düzeye geldik. Kitaplar yazar mı bunu!!! Silahı katliyam aleti olarak gördük savaşçılığımızı körelttik. Bizler ki çeliğe 2 defa su verirdik . Birini su ile birini kan!!! Haini alkışladık şehide Elham bile okumadık!!! Sözün kısası haddimizi unuttuk bilemedik ALLAH a küfrettik. Biz içimizi unuttuk ve unutmayada devam edeceğiz. Kurbanlar geçecek zaman gelecek . Belalar eksik olmayacak . Geçmişe bakıp ağlayacağız ama nafile ecel kapıda adını çağırıyor... Derler ya "1 kurban sırat körüsünden geçirecek" belkide!. LA HAVLE ... YA NASİP. Ben ben-i bileyim ben ben-i yoksa patlatırlar ensemi.... kendine iyi bak sağlıcakla kal.

rebelon 15 Aralık 2008 22:21  

sonuçta bu kurbanı kesiyoruz ama usulünü bilmiyoruz.bu da doğru olan bişeyi yanlış gibi görünmesine sebep oluyor

PrimaRima 16 Aralık 2008 16:11  

Çok güzel ifade edilmiş öz olarak anlatmışsınız.Açık söylemek gerekirse önceleri bende o şekilde düşünenlerdendim ama bu sene fikrim çok değişdi siz ve sizin gibi mantıklı akılcı ifadelerle yazılan yazıları okudukcada fikirlerim farklılık gösteriyor.Benim tek uyuz olduğum konu etin dağıtımının yanlış yapılması.Hani mademki bu kurbanı kesiyoruz bırakalımda garibanlar yesin ev halkı yemesin olmazmı?Bu zamanda çogunlukla insanlarımız kendileri için kesip kendileri yiyorlar gibime geliyor da...
selam ve sevgilerle...

Serdar Kocaoğlu 16 Aralık 2008 16:51  

Kurban etinin üçte birinin fakirlere, üçte birinin akrabalara ve komşulara dağıtılması tavsiye edilir ancak isteyen hepsini fakirlere verebilir, bu da ihtiyacı olmayanlar için en güzelidir bence..

Adsız 16 Aralık 2008 16:53  

Valla ben ve eşim hic kurban eti yemeyiz . Misafirliğe gittiğimiz yerde de kibarca teşekkür edip yemeyiz. Zaten 11 ay Allaha şükür eksik kalmıyoruz etten. Allah olmayalara daha fazla versin.

nesrin 16 Aralık 2008 18:55  

allah senden rzı olsun ne güzel ifade etmişsiniz mükemmel dinimizin neden kurban kesmemiz gerektiği emrini malesef ben kurban kesemiyorum ama eş ve dostumun kesipte getirdiği et ile allah şahit 1 seneyi geçirmeye çalışıyorum ben46 yaşındayım kurban kesimini gördüm ve zorlama ile değil merak ettiğim için gördüm..ve ben den önceki nesil ve bizler şimdiki nesilden çok daha sevgi dolu verici ve merhametliyiz..vahşet iman noksanlığındadır islam sevmeyi sevgiyi paylaşımı emreder ...
nekadar çook söyleyecek sözüm var ama siz gençler bilinçli bilgili olun ve islamın mükemmelliğine laf getirmeyin lütfen.. böyle bir konuyu ele aldığın için teşekkür ederim kuranı kerimimizin her yerinde EY AKIL SAHİPLERİ der yani aptala bişi anlatamazsın ONLARIN GÖZLERİ VE KULAKLARI MÜHÜRLÜDÜR zaten....
emanetiniz allaha =)

A.K (S.K'nın Eşi) 19 Aralık 2008 14:24  

kurban kesmek vahsettir diyenlere cevaben; böyle yorum yapanların dernekler aracılığıyla bile kesilip dağıtılmasına karşı olmalılar..Ben vahşet gözüyle bakanların ibadetlerimizi de hiçe saydığı inancındayım ve dernek olsun yada başka kurumlar olsun olayın amacına karşı olduğuna inanıyorum..Ayrıca bayramlaşma olayını da yapmamalılar.. İnanmıyorum ve de uygulamıyorum mantığı olmalı.. Ama çok yazık ki olayın ne olduğunu amamcının ne olduğunu bilmiyolar..Umarım gözleri açılır kalpleri görür.
Evet metin yazısı çok güzel olmuş bilgilendirici olmuş..Yardımsa herzaman yardım tabiki ama böyle günlerinde kıymeti bilinmeli..İnsanlar böyle zamanlarda daha merhametli olurlar bu zekat için de geçerli kurban içinde geçerli..Maneviyatını arttırır,merhamet duygusu güçlenir. Nice bayramlar görmek dileğiyle..(özellikle vahşet diyenlere)
A.K (S.K.'nın Eşi)

Sergüzeşt 27 Kasım 2009 15:55  

Etsiz bir hayat düşünemiyorum. :)

Kurban kesiminin vahşet olduğuna ise inanmıyorum. Bu bayramlar olmasa kim gidip bir kilo et alıp komşusuna ya da bir fakire vermiş söylesin. Yok bunu yapmamışlarsa vahşet demek yerine sussunlar.

Bayramınız mübarek olsun.

Adsız 26 Ekim 2012 09:44  

Belki bu kesimler profesyoner insanlar tarafindan uygulansa

Adsız 13 Temmuz 2014 12:39  

Tam anlamiyla bu dusunduklerim..

Yorum Gönder

-> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
-> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
-> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

YUKARI